צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


10.05.18

                                    

 

 

 

 

 

 

 

עמיתי הורים ותלמידים יקרים שלום!

הכרזה המרשימה והחשובה מתנת ההורים של תלמידי מחזור ס"ו הועמדה לאחר כבוד על קיר ספריית ביה"ס, כראוי. תודה מקרב לב להורים. דויד בן גוריון מצוטט בה "מדינת ישראל תיבחן לא בעושר, לא בצבא ולא בטכניקה, אלא בדמותה המוסרית ובערכיה האנושיים"

 

טיול זהות שכבה י' - לאחר יום גדוש פעילות, שכלל סיור בעקבות שחרור ירושלים וטיול בדרך בורמה התכנסו התלמידים בהר אדר באנדרטה של  הפלמ"ח  לטקס וחלוקת תעודות הזהות.

מה תהא המשמעות של תעודת הזהות עבורם ?

במהלך הטקס הקשיבו התלמידים להרצאה של האלוף אמיר ברעם אבא של גילי תלמידת השכבה שבירך את התלמידים, גם בשם ההורים. בסיום הטקס המרגש חולקו תעודות הזהות לתלמידים הנרגשים לקולו של דויד בן גוריון מכריז על עצמאות המדינה מעל מסך ענק. יחד נתנו מעמד חברתי ואזרחי מכבד לקבלת  תעודת  הזהות באירוע מרגש וכשלב טקסי חשוב בהתבגרותנו. אם בר/בת  המצווה מסמלת את התבגרותנו כיהודים הרי קבלת תעודת הזהות מסמלת את התבגרותנו כאזרחים ומשלימה את תמונת חיינו ועתידנו בארץ ישראל.  לאחר קבלת תעודות הזהות התפנקו התלמידים  בארוחה ישראלית חמה של פלאפל טחינה וסלט. ה"פריסה" של המזון זכתה להתלהבות ומחמאות רבות מצד התלמידים. מסתבר שלא רק הצבא צועד על קיבתו אלא גם תלמידי שכבה י' שצעדו היטב וסעדו בהתאם.  תודה לגלית קלדרון  רכזת השכבה למחנכי הכיתות ולכל המורים המלווים ותודה לשרה רז רכזת הטיולים ומחנכת בשכבה הטיול היה מרגש מאוד.

 

טיול נודד  - מש"צים -  מדריכי השל"ח הצעירים יצאו השבוע לטיול נודד בהרי ירושלים, המש"צים תכננו את כל שלבי הטיול, המסלול, הדרכות תפריט, לינה וכל הפרטים הקטנים בעצמם. את המסלול התחלנו בהר טייסים עד הקסטל שם נלון ומחר, יום ו' נצטרף ל'נעלה לירושלים" ונצעד בגבעת התחמושת לאורך הקו העירוני עד הכותל. תודה ללירון ודרורית את ליווי המש"צים לאורך כל השנה.

ערב העצמה מופ"ת –  ביום ראשון התקיימה פעילות סדנאית מטעם מחלקת העצמה של מופת לתלמידי ט 6 מופת והוריהם נושא הסדנה "מה אבקש" זימן לתלמידים ולהורים שיח חשוב  עם הפנים לסיום חטיבת הביניים והמעבר לתיכון ככיתת מופת. תודה למיכל ברקוביץ מחנכת הכיתה ודנה ברג רכזת מופת

מצעד הספרים שכבה ח' ויצו הדסים -  הפך למסורת.  מטרתו לעודד ולחבב את קריאת  הספר בקרב התלמידים. במסגרת שיעורי הספרות התלמידים קראו ספרים ובהנחיית המורות הגישו עבודות יצירתיות שביטאו תובנות ומחשבות בעקבות הקריאה בספרים. מהיצירות של התלמידים הוקמה תערוכה בספרייה, הועברו בה שיעורים  והתלמידים בחרו את הספר האהוב עליהם, בטקס שכבתי שביטא את הדגש שהושם השנה על טיפוחה של השפה העברית בשיעורי לשון וספרות. בטקס הכרזנו על הספר הזוכה ב"מצעד הספרים"" – פלא" נכתב ע"י ר"ג פלאסיו.   תודה לכל העוסקים במלאכה. לצוות המורות לספרות - לריקי אפרת, יעל ספורטה ומלי פולג  על שהלהיבו את התלמידים לקרוא וליצור, לאלונה הדר  הספרנית אשר פתחה לתלמידים את השער לספרייה ולספר . לדנה ברג ושי בן יהודה שניצחו על הטקס. לרכזת השכבה - ריקי אפרת שהפכה את הכל לאפשרי.

 

תעודות אחרונות לשכבה י"ב –  ההכנות למסיבת הסיום בעיצומן. תלמידי שכבה י"ב נמצאים בביה"ס בימים ובלילות ועסוקים בחזרות לקראת הערב הגדול שיתקיים בתאריך 13.6. בין בחינות המתכונת לבחינות הבגרויות. ביום רביעי התפנו התלמידים מעיסוקיהם הרבים והגיעו לבית הספר לקבלת התעודה האחרונה לפני קבלת תעודת הבגרות. תלמידי שכבת יב' היו הראשונים לקבל את התעודות החדשות של ביה"ס. הכיתות היו מלאות בתלמידים ומחנכים נרגשים. תודה למחנכי שכבה י"ב, לענת כהן על העזרה עם התעודות ולנילי אלוני  רכזת השכבה.

 

סיור בירושלים שכבה ז'-  במסגרת סיום התוכנית של שנת בר/בת מצווה לשכבה ז' יצאו התלמידים לסיור בירושלים. סיור זה מהווה נדבך נוסף בתהליך הלמידה השנתי במסגרת שיעורי תרבות ישראל ושורשים. סיור זה מפגיש את עברנו כעם, מייצג את ההווה שלנו כמדינה והעתיד המשותף לכולנו. התלמידים ביקרו במשכנות שאננים, ראשית ההתיישבות בירושלים שמחוץ לחומות העיר, קבר דוד המלך, בית הכנסת החורבה, כיכר בית המחסה, הקראדו והמנורה, הרובע היהודי והכותל המערבי. את הסיור סיימו התלמידים בגן סאקר שם התקיימה ארוחת צהריים. תודה לליאת גבעתי  רכזת השכבה, מחנכי השכבה ולמורים המלווים.

 

מכון וולקני - השבוע התקיים הגמר בתחרות  חקלאות מדייקת  במכון וולקני. אומנם השנה לא זכינו באחד משלושת המקומות הראשונים ובכל זאת זכינו ליהנות מתחרות נהדרת, הוגנת ומהנה. קבוצת מרחבי מצוינות אדריכלות נוף וקיימות ביצעה השנה שני מחקרים מרשימים בתחום החנקות, ההצגה של רוני הרמן, דותן אלמוג ושקולסקי נועם הייתה מרשימה ומכובדת ביותר וראויה להערכה. תודה ליוסי אברהמי, יורם יופה, אלי גולדשטיין על הסיוע עד להעפלה לגמר המכובד. ההתנהגות של האדריכלים משכבה ט' הייתה מופתית וייצוגית. תודה למכון וולקני על הליווי, האירוח בתחרות ושיפוט השקוף וההוגן. תודה מיוחדת לד"ר הדר הלר מנהלת המחלקה לנוער שוחר מדע על כל הדרך וההשתלמויות לאורך השנים. תודה לחיים זיו ולכל התלמידים ייצגתם את ביה"ס בכבוד.

 

לילה לבן - ביום חמישי האחרון, במהלך חופשת ל"ג בעומר, התקיים בהדסים "לילה לבן" לתלמידי יב' במגמת סייבר. הערב החל ב-23:00 עד 6:00 למחרת ובמהלכו התלמידים התמודדו והתקדמו בפרויקט הגמר שלהם. בתחילת הערב זכינו להרצאה קצרה ומעניינת מפי דני קרפטי מחברת RSA בנושאים שונים בתחום חדירות מתוך ומחוץ לארגונים והגנות בתחום זיהוי הונאות ומניעתן ועוד. במהלך הערב ביקר את התלמידים בוגר המגמה משנה שעברה, עידו וקסלר, המשרת ביחידת מחשבים מבוקשת וסיפר להם מעט ממה שניתן לספר על השירות. תודה  לאלי גולדשטיין, לניר דוויק ולעוזר ההוראה שלנו אמיר שפיגל שבילו אותנו בערב זה ועזרו ותמכו בתלמידים. זו השקעה רבה ולא מובנת מאליה. כל הכבוד!

 

ערב קולנוע י' + י"א   HADASINEMA- ערב משותף לשתי שכבות שבו צפינו בסרטים קצרים של תלמידי שכבה י"א ולראשונה במגמה סרטים בשפות שונות פורטוגזית ואנגלית וקליפים של שכבה י' כמחווה  לזמרת גליה עטרי בוגרת הדסים. היה ערב מהנה ומרגש ערוך למופת. צפינו יחד בסרטים קצרים פרי עמלם של תלמידי המגמה ששיקפו סוגיות שונות המעסיקות את הנוער בחברה הישראלית. תודה לאבי מרקדו, שי בלנק ולי נחושתן  המורים לקולנוע ולכל התלמידים היקרים במגמת קולנוע על ההשקעה הרבה היה ערב מוצלח ומהנה מאוד.

אסיפת המורים הכללית- בין דברי פתיחה שכללו דגשים להמשך השנה והתייחסות ראשונית לתכניות לשנה הבאה ולפני סיכום מרגש וארוחה משותפת, התפזרנו לחדרי דיון שעסקו בסוגיות שונות ומגוונת באורחות חיינו, בשינויים, בחידודים ובדגשים הנדרשים להמשך עבודתנו המשותפת. לשמחתי, הציעו המורים שנצרף לדיונים החשובים הורים ותלמידים. פנינו להנהגות הורים ותלמידים שנענו בחפץ לב ובשמחה ואף הובילו את הדיון במשותף עם המורים בחלק מחדרי הדיון. בין הנושאים שעלו לדיון: מה יהיו הערכים המובילים לשנה"ל הבאה? אורח חיים בריא כנושא שנתי, מדיניות לגבי השימוש בסמרטפונים, מדיניות לגבי היעדרות תלמידים, מיהו מורה מעורר השראה? או נעים להכיר וקידום "רואים אותי" כתפיסה חברתית חינוכית בה רואים את הפרט. למחרת היום קיבלנו תגובות נלהבות לערב המוצלח, סיימנו עם טעם של עוד, את חווית הערב אני מביא בפניכם מפיהן של מיכל ושרלי המובילות את הנהגת ההורים:

אספת מורים מהזווית של הנהגת הורים : שלום לכולם, כשהכל עדיין טרי וחם ?? אנחנו רוצות לעדכן שההשתתפות בערב המורים הייתה חוויה עוצמתית ומרגשת.  המפגש הבלתי אמצעי יצר כר מעולה לשיחות כנות, לגילויים ולהבנה של כל המשתתפים. הזדמן לנו להכיר צדדים נוספים הן של המורים והן של הדילמות בהן הם נתקלים מידי יום. שוחחנו על ניידים ככלי טכנולוגי ללמידה אך גם על הגבולות הנדרשים, שוחחנו על ׳רואים אותי׳ תפיסה אותה מקדמת ההנהגה שמטרתה טיפוח תחושת השייכות של כל הפרטים המרכיבים את השלם החינוכי, תלמיד, מורה, הורה, תפיסה זו חובקה בחום על ידי המשתתפים בקבוצה, מצאנו בקבוצת החינוך במאה ה 21 מורים שמשתוקקים לשינויים ושרק יתנו להם אור ירוק וכו וכו...כולנו, ונרשה לעצמנו להתבטא בשם כל המשתתפים מטעם ההנהגה, יצאנו נפעמים ממעגלי השיח ואף התקשינו להפסיק את השיחות גם אח״כ. למדנו המון ובטח למדנו שהמשולש מורה הורה תלמיד צריך להיות מתוחזק באופן שוטף. המפגש הזה היה בהחלט זריקת מרץ להמשך העשייה של ההנהגה ואנחנו מודים להנהלת בית הספר והמורים שפתחו בפנינו את הפורום כדי להקשיב ולהשמיע את דברנו. שירלי ומיכל

 

"מדינת ישראל תיבחן לא בעושר, לא בצבא ולא בטכניקה, אלא בדמותה המוסרית ובערכיה האנושיים"

שוחחתי עם תלמידי שכבה י' שחזרו מיום זהות, סיפרו לי רשמים. התלמידים התרגשו מהמעמד וחשו את תחושת האחריות עת קיבלו את תעודות הזהות. "חשנו שייכות ואחריות" ספרו לי. ממש בשבוע בו עסקנו עם תלמידי שכבה י' בדמותה המוסרית ובערכיה האנושיים של מדינתו מבקשת הממשלה לאשר את חוק "ההתגברות"- חוק עוקף בג"צ -השומר מכל משמר שלא יחוקקו חוקים הנוגדים את חוקי היסוד וחוק כבוד האדם וחרותו. ברוח מגילת העצמאות ומתוכה "מדינת ישראל .. תהא מושתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה  נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות." והנה באה פסקת ההתגברות ומאיימת על הדמוקרטיה ועל עקרונות מגילת העצמאות וזכויות היסוד על פיהן חיינו והיינו מוגנים עד היום. אני חושש שהחוק יחזק את הרוב ויחליש את המיעוט. זה יתחיל בפליטים, ימשיך לקבוצות אחרות וחלשות באוכלוסייה. אני מבקש להזכיר לכולנו:

  •  היה זה בג"צ שקבע נגד ביטוח לאומי לטובת מקבלי קצבה בעלי רכב.
  • היה זה בג"צ שמנע הדרה של נשים מלהיות טייסות,
  • היה זה בג"צ שהוציא את מתווה הגז מהכיס של בעלי ההון  והחזירו לכנסת.
  • זה בג"צ שלא מאפשר אפליה על רקע גזעני בבתי ספר חרדיים.

מי יגן כאשר ממשלה כלשהי תחליט תחת אידיאולוגיה מפלגתית לפגוע במיעוט? להשתיק ביקורת? להדיר?

תעודת זהות ישראלית אינה דבר מובן מאליו. היא חלום מתגשם של אלפים בשנים.

מה המשמעות של תעודת הזהות עבורנו?

שבת שלום, אלי וצוות ההנהלה.

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry