צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


03.05.18

עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום

האסון שפקד אותנו בשבוע שעבר העיב והאפיל על כל נושא ועניין ותפס את עיקר תשומת הלב שלנו. לכך התייחסתי בנפרד בסוף השבוע הקודם

ביום חמישי קיימנו ערב פתיחה של תערוכת האמנות של תלמידי שכבת יב'. בתערוכה התארחו אורחים ותלמידים רבים שנחשפו והתרשמו מהיצירות ומהיצירתיות הרבה של התלמידים שחשפו את עולמם האישי ושיתפו את הצופים בצורה גלויה במילים וביצירה. בערב המגמה ידעו התלמידים והמורים לספר על תהליכים מרתקים שעברו יחד בדרך היצירה שכללו אינטגרציה תוך התגברות על מכשול השפה ופערי התרבות בין תלמידים עולים לילידי הארץ. יצירת קשר אישי ורגשי בין מורים לתלמידים שחברו יחד והיו שותפים ליצירה אנושית ואמנותית מרגשת. מי שביקר חווה ומי שלא- יהיו לבטח עוד הזדמנויות נפלאות.

 

האחד במאי, יום הפועלים: המבוגרים שביננו זוכרים היטב את יום 1 במאי כיום חגיגי בו מעלים על נס את ערכו הרב של האדם העובד. היו אלו שנים בהם סוציאליזם לא הייתה מילה גסה. ימים בהם הסתפקנו במועט ושמחנו על עצם העובדה שהייתה עבודה יציבה. קיימנו את אמרת חז"ל איזהו עשיר השמח בחלקו. מאז עברו שנים, הפכנו מחברה סוציאלית לחברה קפיטליסטית ואין עוד בנמצא עשיר השמח בחלקו גם אם חלקו רב מאוד. בכל זאת מצאתי לנכון שראוי שנתייחס ליום גם אם בכמה מילים ספורות:

   מקורו של יום זה בהפגנות, בחלקן עקובות מדם, שנערכו בקנדה ובארצות הברית בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-19, בדרישה להגביל את יום העבודה ל-8 שעות. מאז הוא צוין בקיום כנסים, כינוסים ומפגני כוח של האיגודים המקצועיים שעסקו בעיקר בזכויות האדם העובד וברווחתו. לצערי, בשנים האחרונות, האיגודים המקצועיים בארץ ובמדינות נוספות לא נותנים את תשומת הלב הנדרשת ליום חשוב זה במסגרתו ניתן להעלות את המודעות הנדרשת לזכויות החשובות של האדם העמל המאפשר באורח חייו ובכספי המיסים שהוא משלם  לממן מגזרים ואזרחים שבחרו באורח חיים בדלני ובטלני.

 

ביקור  תלמידי כיתות ו' בהדסים – במסגרת הרצפים החינוכיים תלמידי כיתות ו' מבתי הספר בית אב"י ובכר הגיעו למפגש ראשון בהדסים. התלמידים הצעירים נחשפו לבית הספר והווייתו דרך פעילויות שונות כגון: חממה לימודית, ניסויים מדעיים, פעילות של"ח ועוד. בנוסף נערך לתלמידים סיור ברחבי בית הספר. התלמידים הצעירים נהנו מאוד. אנו ממתינים להם בנפש חפצה ולב אוהב ומקווים כי אף הם כבר מחכים להתחלות חדשות בהדסים. תודה לנינה לויט, סיגל ג'רבי, דרורית לוי, יובל טבת, ידידייה, עופר כסלסי, תלמידי שכבה ז', מש"צים ולכל התלמידים הנוספים שסייעו בהובלת הפעילות. תודה גם לדנה מזרחי מנהלת חט"ב על הארגון המופתי.

 

 

כנס הרכבים מוסיקליים – במסגרת פסטיבל "נושפים"  בכפר סבא, אשר נפתח ב – 21.4  התקיים כנס הרכבים ארצי של מגמות המוסיקה. תלמידי מגמת המוסיקה בויצו הדסים פתחו את הכנס בעיבודים ג'אזיים. חברי ההרכב, טל יצחקי, עמר פורת ואלמוג ברוורמן. היה כנס מהנה ומכובד  תודה לגרישה על הדרכת התלמידים והליווי לכנס.

 

הכנה ליום התרמה לוראיטי -  השבוע התקיימה הרצאת חשיפה על ילדי וראיטי לתלמידי שכבת י' ע"י אוקי מארגון וראיטי לקראת יום ההתרמה בהדסים ב 17.5. התלמידים נחשפו לפעילות החשובה של וראיטי ולצורך הגדול בתרומה למען הילדים עם הצרכים המיוחדים. בסיום התקיימה פגישה של מועצת שכבה שבה גילו התלמידים רצון ומוטיבציה לגייס כמה שיותר כסף למען ילדי וראיטי. נפגש כולנו ב 17.5 בהדסים   ביום ההתרמה. תודה למירה סילם לצוות מחנכי שכבה י  ולגלית קלדרון רכזת השכבה

 

 

להיפגש אך בלי האש ל"ג בעומר הוא היום ה 33 בספירת העומר, יום של הפוגה בתקופה מורכבת ומתוחה בחברה היהודית החקלאית המקווה שיבול עליו עמלו יבשיל לקציר ולא יפגע ע"י פגעי טבע שיחריבו עמל רב ופרנסה של חודשים. היום ה 33 בו הותר להרפות ממנהגי העומר הפך ליום משמעותי בשל שתי סיבות עיקריות: הפסקת המגפה שאחזה בתלמידיו של רבי עקיבא ויום הולדתו מותו של הרשב"י הלא הוא רבי שמעון בר יוחאי. בשלהי המאה ה - 19 הדגישה התנועה הציונית, המתעוררת, בחיפושה אחר דמות יהודי גיבור, הלוחם ללא חת  את החיבור ההיסטורי בין ל"ג בעומר ובין מרד בר כוכבא והמאבק לחירות לאומית. במהלך המרד הרומאים ספגו אמנם אבדות רבות, ולשנים ספורות נדמה היה שהתחדש ישוב יהודי עצמאי בארץ ישראל, ההנהגה המקומית, חלוקה בדעתה, סירבה למשא ומתן על הסדר כניעה לממלכה הרומית-המעצמה השלטת וביקשה להמשיך ולמרוד, אך תוצאות המרד היו קשות מאוד. הן הביאו לחורבן ולהרס הגדול ביותר שידע הישוב היהודי בארץ ישראל עד כה. 580,000 איש נהרגו רק בהתקפות ובקרבות, את מספרם של המתים ברעב, במגיפה ובאש, את האלימות הקשה שספגו נשים, זקנים וטף ואת אלו שנמכרו כשפחות ועבדים  לא היה אפשר לברר או לאמוד. העיר ירושלים הפכה לעיר רומית אלילית, ועל חורבות בית המקדש נבנה מקדש לאל הרומי יופיטר. היישוב היהודי באזור יהודה נחרב. ההנהגה היהודית עברה כולה לגליל, הרומאים שינו את שמה של יהודה לפלשתינה- זהו למעשה מקור השם פלסטין. המרד היה מקור לאלפיים שנות גלות ארורה על כל סבלותיה וזוועותיה,  גלות  שנמשכה עד להקמת מדינת ישראל. בהקשר זה מביאה לנו פרשת השבוע "בהר" את הדברים הבאים "וְהָאָ?רֶץ לֹ?א תִמָּכֵר? לִצְמִתֻ?ת כִּי-לִ?י הָאָ?רֶץ כִּֽי-גֵרִ?ים וְתֽוֹשָׁבִ?ים אַתֶּ?ם עִמָּדִֽי: מפרש הרמב"ן : שלא יהא לוקח כובשה, ומוסיף  רש"י "לא תקנה לצמיתות ולא תימכר הארץ לצמיתות, כי ארץ לה' ואנו היושבים בה צריכים להיות ראויים לה. והנה מקץ 2000 שנים עם שב לביתו , כולי תקווה שנדע לשמור עליו ככזה לעידן עידנים.

כך או כך קם לו מנהג שנוי במחלוקת – הבערת המדורות.

מנהג החג מאוד חברתי אך אינו סביבתי במיוחד. המדורה מגבירה את זיהום האוויר ועלולה לגרום לשריפות קשות בעיקר השנה נוכח תנאי מזג האוויר הקיצוני. אנו מצטרפים לקריאת הרשויות וקוראים לכולם להיפגש בלי אש

סוף שבוע נעים

אלי וצוות ההנהלה.

 

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry