צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


16.03.18

עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום

בפרשת השבוע ויקרא מופיע תיאור ארוך ומפורט ביותר, של אופן הקרבת הקורבנות בבית המקדש –אחסוך מכם את התיאורים הקשים בעיני.  הקרבת בעלי חיים, לשם מה?! כל אדם בעידן המודרני עלול לחשוב, ובצדק, כי מדובר בטקס פרימיטיבי ופגאני ולהזדעזע עמוקות. אכן, זה נשמע מאד שונה ממה שאנו מדמיינים לעצמנו, כאשר אנו חושבים על בית המקדש כבית רוחני וקהילתי היינו מצפים שהתרחישים שם יהיו יותר רוחניים ויותר נעימים לעין ולנשמה! השאלה הזו הופכת אפילו קשה יותר, נוכח היחס המיוחד, שמעניקה היהדות לבעלי החיים. חוץ מהאיסור הכללי של התורה לגבי 'צער בעלי חיים', קיימת גם רשימה שלמה של מצוות, שמטרתה להגן על שלומם ורווחתם של בעלי החיים. הרשימה כוללת הוראות שונות. מספר דוגמאות: אם חמור נושא על גבו משקל גדול מאד, חובה עלינו לפרוק מעט מהמשא הזה, בכדי להקל עליו. אסור להעביד בעלי חיים בשבת. אסור להתקין מחסום על פיה של בהמה בזמן עבודתה בשדה, כדי שלא נמנע בכך את האפשרות שלה לאכול במהלך המאמץ הגדול שהיא משקיעה. בכלל מצווה האדם שקודם שישב לסעוד בתום יום עבודה ידאג להאכיל את בע"ח שבאחריותו. הרשימה עוד ארוכה ומפורטת מאד.  אם כך אין לי תשובה חד משמעית לשאלת ההקרבה של בע"ח. אולי הכוונה היא לכך שאדם לא יכול לנקות את לבו רק במחשבות ודיבורים . צריך גם להקריב במעשים. העיקרון נכון  אך ללא ספק מה שהיה נכון אולי לתקופות קדומות נראה בעולם הנורמות והערכים של ימנו כדבר שאינו ראוי. לימים ישעיהו הנביא יצא נגד "השיטה" ובדברי ביקורת ותוכחה אמר "לָמָּה־לִּ?י רֹב־זִבְחֵיכֶם? יֹאמַ?ר יְהֹוָ?ה שָׂבַ?עְתִּי עֹל?וֹת אֵילִ?ים וְחֵ?לֶב מְרִיאִ?ים וְדַ?ם פָּרִ?ים וּכְבָשִׂ?ים וְעַתּוּדִ?ים לֹ?א חָפָֽצְתִּי.  ובהמשך ישעיהו מסביר מדוע לה' אין עניין בקורבנות "וּבְפָרִשְׂכֶ?ם כַּפֵּיכֶ?ם אַעְלִ?ים עֵינַי? מִכֶּ?ם גַּ?ם כִּֽי־תַרְבּ?וּ תְפִלָּ?ה אֵינֶ?נִּי שֹׁמֵ?עַ יְדֵיכֶ?ם דָּמִ?ים מָלֵֽאוּ" "לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט אַשְּׁרוּ חָמוֹץ שִׁפְטוּ יָתוֹם רִיבוּ אַלְמָנָה." אין טעם בהקרבת דם ובעבודה פולחנית ובמקום כך טוב שניתן דעתנו על צדק ושיוון הזדמנויות לחלשים לאביונים לאלמנות וליתומים. בקיצור דגש על מעשים טובים ולא על מעשים פולחניים.

סיכום שבועי - מעשים טובים.

 יום המעשים הטובים בהדסים -   כמיטב המסורת של הדסים קיימנו יום מוצלח מאוד של תרומת שיער ודם. חברי הקהילה: תלמידי חטיבה תלמידי תיכון, צוות הנהלה ועובדים, לקחו חלק ממשי בתרומה לעמותת פלא ולמד"א. נאספו 20 תרומות שיער של בנות אמיצות ובעלות לב רחב, וכן 1000 ₪ מתספורת, צמות ומריחת לקים, במאמץ משותף של תלמידות שהתגייסו לסייע. שיא של 80 מנות דם נאספו ומד"א שיבח את בית הספר על ההתגייסות הרחבה לתרומת הדם. תודה מקרב לב לכל התורמים.  תלמידי יב' ארגנו ועזרו, ואיתם בראש נילי אלוני וצוות המחנכים. תודה לכם. תודה מיוחדת לסיסי שביום יום דואגת לניקיון וביום המעשים הטובים התגייסה לקליעת צמות, לענת כהן, לאורית פיכמן, שהיו אתנו לאורך כל היום. לבנות יב' המקסימות-עמית חפץ ויאנה שעזרו בארגון יום זה בהתנדבות ובחפץ לב. תודה לרינת אורן על ארגון תרומת השיער, לכל הספרים שהגיעו לספר בהתנדבות,ולכל קהילת הדסים. שנזכה תמיד להיות מהנותנים.

 

מעשים טובים במרכז הקיימות- במרכז הקיימות בתחומי המשק החקלאי טרחו התלמידים על הנגשת שביל גישה נוח למבקרים, קיימו פעילות משותפת של תלמידי ביה"ס עם חניכים מאלו"ט ופעילות נוספת עם הילדים הצעירים של גן הילדים גן גנני. תודה לידידייה על התאומים והביצוע

 

ביקור הנבחרת- נבחרת הנשים הלאומית בג'ודו הגיעו לכפר ביום המעשים הטובים  וקיימו פעילות משותפת עם ילדי המשפחתונים. תודה לירדן מאירסון ספורטאית נבחרת הנשים ובוגרת ביה"ס ולערן רכז הספורט בפנימייה.

כך יצא שאנו נותנים ומקבלים בימים של מעשים טובים. כל פעילות הייתה כרוכה בתאומים רבים ובהכנות. תודה לכל השותפים

 

M.U.N  - תחרות במסגרת ה MUN בשיתוף עם המגזר הערבי התקיימה השבוע בנצרת.  תלמידים מקבוצת דוברי האנגלית יצאו לייצג את ביה"ס במודל או"ם של הגליל. האירוע אורגן ע"י בית הספר סנט ג'וזף מנצרת והתקיים במלון גולדן קרטון. 22 בתי ספר השתתפו בפרויקט מכל רחבי הארץ. בנוסף לדיוני האו"ם לתלמידים הייתה הזדמנות להכיר תלמידים ממגזרים שונים. במסיבה בערב רקדו לצלילי עומר אדם, וג'סטין ביבר ביחד עם דרבוקות ערביות. רומי צור- ועידת בריאות בין לאומית ומכיל מזרחי- תלמידת נעל"ה- פרוק מדינות מנשקים להשמדה המונית ובכלל נבחרו כמצטיינות ה M.U.N. מעיין דהן בכיתה ח' שעסקה בזכויות אדם קבלה ציון לשבח. אלו הישגים נפלאים במודל יוקרתי ומהטובים בארץ. איתן היו חנה זון (גם מתכנית נעלה)- מועצת הביטחון, שיר קוילר ייצגה את אונסקו ודבורה סגל השתתפה בוועידה לפתרון קונפליקטים. תודה לרובין פלם המורה לדוברי האנגלית על הליווי ולכל תלמידי נבחרת הנאומים ייצגתם את ביה"ס בכבוד.

 

אליפות הסייבר- השבוע נערכה אליפות הסייבר הארצית. לאירוע העפילו 100 הנבחרות הטובות בארץ (מתוך 300 שהחלו בתחרות), לאחר חודש של משימות תכנות מורכבות. זאת השנה השנייה שבית הספר משתתף באליפות. השנה שתי נבחרות של בית הספר העפילו לגמר. נבחרת אחת כללה את יותם לויט, ארז פישמן ועדי בליאר ביחד עם המנטור דני קרפטי. נבחרת נוספת הייתה נבחרת בנות משותפת עם בית הספר הדמוקרטי ותיכון עודד שנציגותינו בנבחרת היו רוני בראנץ ועמית מרדכי וליוותה אותם המנטורית אפרת שניידר. במהלך התחרות הנבחרות תכנתו משחק מחשב כאשר לכל נבחרת היה צי של חלליות אשר התחרה בצי של נבחרת מקבילה. הנבחרות הגיעו להישגים מרשימים וחוו אירוע מרשים ומהנה. תודה רבה למנטורים דני קרפטי ואפרת שניידר אשר התנדבו ללות את הנבחרות לאורך כל שלבי התחרות.

טיול שכבה ט' –  הטיול השנתי האחרון בחטיבה. עם בוקר יצאו תלמידי השכבה לאצבע הגליל. התלמידים טיילו במגוון מסלולים בגליל העליון ואף התנסו בחפירות ארכיאולוגיות, חלקן גילו תגליות של ממש.   מזג האוויר היה מושלם המורים והמלווים נהנו מאוד. יצאתי יחד עם אפי נציג הנהגת ההורים לביקור ביום ד' ומצאנו את החברים הצעירים מרוצים ומרוגשים מההתנסויות, המסלולים, האתגרים והחברותא כמובן. תלמידי השכבה היטיבו לפעול יחד עם צוות המחנכים המסור. תודה לצוות המלווה, למחנכי הכיתות ולגלי סברי רכזת השכבה . תודה למורים לשל"ח דרורית ולירון על הדרכת הטיול ולשרה רז רכזת הטיולים.  

 

סיור דלקים  - הגיאוגרפים משכבה י' יזמי ה  TAXI BUS יצאו להשתלמות תחבורה וכלכלה בלשכת המסחר בת"א מר אוריאל לין, נשיא לשכת המסחר התרשם מאוד מהאפליקציה והחליט לצאת בהודעה לעיתונות כדי לקדם אותה לטובת ציבור הנוסעים ולכבוד יום המעשים הטובים. במסגרת ההשתלמות פגשו התלמידים שלושה גורמי מפתח בתחום הכלכלה והתחבורה בישראל: מר אוריאל לין שהרצה בנושא מגמות בכלכלה הישראלית. מר דן כרמלי והגב' אילנה לייזין - מעמותת "ישראל בשביל אופניים" עסקו בנושא פעילות העמותה והחזון שלה בנוגע לפתיחת שבילי אופניים בערים, בישראל. מר שלמה כץ - מנהל פרויקטים בחברת "קווים" עסק בנושא מגמות עתידיות בתחבורה הציבורית והמיזם של התלמידים. פעילות זו מבוצעת במסגרת תכנית תחליפי דלקים ביוזמת משרד ראש הממשלה ולקראת הגמר הארצי בתאריך 18 מרץ. תודה לחיים זיו המוביל את התכנית בביה"ס וללימור נסרינה על ליווי. 

תחרות גמר חקר החלל – לאחר פעילות ממושכת שכללה למידת חקר והתנסות, שותפות במאמץ בין לאומי להצלת כלבי הים והתקדמות משלש לשלב בתחרות היוקרתית על שם אילן רמון יחד עם מאות בתי ספר הגיעה נבחרת החלל של ויצו הדסים ליום הגמר וסיימו את התחרות במקום השלישי. אנו גאים בנבחרת על התוצאה ובעיקר על התהליך ומודים להם על הפעילות הקבוצתית. תודה גם לעדי ניניו גרינברג המנחה המלווה, לוויליאם פרג'ון היועץ המדעי ולדנה מזרחי מנהלת חט"ב.

חשיפה למסע לפולין -  אומנם המסע יוצא רק בנובמבר 2018 אבל ההכנות למסע לפולין מתחילות עכשיו. השבוע התקיימה חשיפה להורים ולתלמידים על המסע. ההורים והתלמידים נחשפו למטרת המסע, תאום ציפיות ראשוני ולמשמעות הרבה והקריטית של תהליך ההכנה להצלחת המסע. מלבד צוות ביה"ס נכחו בערב החשיפה גם המדריך המוביל במסע, נציג מטעם יד ושם, ו נציג חברת הנסיעות. תודה לשמוליק דרורי רכז השכבה ולשרה רז סגנית המנהל על ארגון מסע חשוב זה.

שבוע של הפקות תאטרון – ימים ולילות של חזרות אין סופיות מתנקזים לשבוע אחד של תאטרון. כל מקלט וכל חדר יכול להפוך בשנייה לבמה אחת גדולה. שלל תלבושות, עיצובים, תפאורה  והצגות נפלאות שיעלו החל מהיום ובתחילת השבוע הבא ברחבי ביה"ס. תודה לניר פרנקל רכז המגמה ללאני שחף וליואב טלמור על ליווי התלמידים במשך שלוש שנים.

אסיפת המורים- התקיימה ביום ב' בהמשך ליום הלימודים. לאחר ארוחת צהריים משותפת וחגיגית עברנו לאולם התרבות ולקחנו חלק בהרצאה המרתקת על הקשר שבין רגש לקוגניציה, מפי ד"ר קרן בן יצחק תושבת אבן יהודה. זו הפעם השלישית שד"ר קרן בן יצחק מגיעה להדסים וחושפת אותנו לעולם המרתק של חקר המוח. (לתלמידים, בכנס מנהלים והפעם בפנינו המורים) יש מה ללמוד ומה להוסיף וליישם לקידום של הקשר הרגשי והחשוב שיכול להירקם בין מורים לתלמידים לטובת חוויה לימודית משמעותית ומוצלחת יותר של אנשי חינוך ותלמידים כאחד. למדנו, השכלנו ומקווה שנדע גם ליישם. בהמשכה של ההרצאה הצגנו את תוצאות משוב המורים לארגון הלומד. התרשמנו מהחוזקות ומהאתגרים. משוב כזה ישמש בסיס לתכנית עבודה להמשך יישום ושיפור. אנו גאים במהלך וקוראים למורים שנמנעו עד כה להצטרף ל 52% המורים שביצעו ולשלוח את המשוב לתלמיד. תודה לטל קזרנובסקי רכז הערכה, תודה לד"ר קרן בן יצחק, תודה לוועד המורים ותודה להנהגת ההורים על המחווה הנעימה שחולקה בסופו של המפגש ובמסגרת ראיית הפרט.

 

סטיב הוקינג- ביום ד', השבוע, נפרדנו מאחד מגדולי החוקרים והתיאורטיקניים המודרניים, האסטרופיזיקאי הבריטי, סטיבן הוקינג, שמת בגיל 76. הוקינג, סבל מגיל צעיר (22) ממחלת ה-ALS,  שגרמה לו לשיתוק מלא של עמוד השדרה וגרמה לו אף לאבד את היכולת לדבר. בעקבות זאת, נעזר במחשב שסינתז את הקול שלו, מה שהפך לאחד מהסממנים המוכרים ביותר של המדען המשותק ששילב במחקריו את תורת היחסות הכללית ומכניקת הקוונטים. סטיבן הוקינג הפך סמל לניצחון הרוח על הגוף והחומר, והאריך ימים ושנים הרבה מעבר לקצובה המעטה שנתנו לו הרופאים שהגדירו אותו כנס רפואי. סטיבן הוקינג לא נתן למחלת ניוון השרירים לעצור אותו. למרות מחלתו הקשה שימש כפרופסור באוניברסיטת קיימברידג’ שבבריטניה, שם הוא גם גר. לתודעה של הקהל הרחב הוא הגיע ב-1988, כאשר פרסם את ספרו קיצור תולדות הזמן (A Brief History of Time), שבו ניסה להסביר לקהלים לא-מדעיים מושגים כמו המפץ הגדול, חורים שחורים, תיאורית המיתרים ועוד. הספר שהה שבועות רבים ברשימת רבי המכר ואף הפך ב-1992 לסרט. הוקינג  היה שותף ביותר מעשרה ספרים, שרובם ראו אור גם בעברית. אחד מהם – “המפתח הסודי של ג’ורג’ ליקום” מיועד לילדים ומסביר את רעיונותיו בשפה ברורה ומובנת לילדים ולבני הנוער.

הוקינג הוא אחד המדענים  הגדולים של המאה 20. למרות המגבלות שלו הוקינג  התעלה על מגבלות הגוף, הרבה לחקור, לגלות, לטייל ולהרצות בעולם (ביקר בישראל שלש פעמים) הוקינג מהווה מקור השראה לניצחון הרוח.

מיכה שטרית כתב שיר מקסים "בגלל הרוח" : "יהיה מה שיהיה אני עוד אשנה אני אגשים את חלומי. נושאי בשורה רעה מכות או עוד גזירה לא ישנו את מהותי" לאה שבת הלחינה ושלומי שבת שר והנה קישור לשיר המקסים.

https://www.youtube.com/watch?v=nli5tcVRjG4

 

שבת שלום- אלי וצוות ההנהלה

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry