צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


26.01.18

עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום.

פרשת בשלח- עם ישראל יוצא ממצרים אל כנען הלוא היא ארץ ישראל.  מהי הדרך הקצרה ביותר? וַיְהִי, בְּשַׁלַּח פַּרְעֹה אֶת-הָעָם, וְלֹא-נָחָם אֱלֹהִים דֶּרֶךְ אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים,(עזה של ימנו) כִּי קָרוֹב הוּא:  כִּי אָמַר אֱלֹהִים, פֶּן-יִנָּחֵם הָעָם בִּרְאֹתָם מִלְחָמָה--וְשָׁבוּ מִצְרָיְמָה. וַיַּסֵּב אֱלֹהִים אֶת-הָעָם דֶּרֶךְ הַמִּדְבָּר, יַם-סוּף;

אמר רבי יהושע בן חנניה "פעם אחת הייתי מהלך בדרך וראיתי תינוק (תלמיד) יושב על פרשת דרכים ואמרתי לו באיזה דרך נלך לעיר? אמר לי ישנם שני דרכים: האחת קצרה וארוכה והשנייה ארוכה וקצרה, והלכתי בקצרה וארוכה. כיון שהגעתי לעיר מצאתי שמקיפין אותה גנות ופרדיסין ולא ניתן להיכנס אל העיר. חזרתי לאחורי אמרתי לו: בני, הלוא אמרת לי שדרך זו קצרה! אמר לי: ולא הוספתי ואמרתי שהיא ארוכה"? (על-פי התלמוד הבבלי, ערובין נג, ב).

קרה לכם שאצה לכם הדרך, ביקשתם לקצר והארכתם? אם כך מהי הדרך הקצרה? התשובה טמונה אולי בדברים ל' יד':  "כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ" ההולכים בדרך בכלל ואנו ההולכים במשעולי החינוך בפרט צריכים לדעת היטב שהדרך הקצרה היא "הארוכה קצרה" ותנאי חשוב שיהיה הדבר קרוב אליך, לא רק בפיך, גם בלבבך לעשותו, ואם כך מה רע שתארך הדרך?

יוצאים לדרך חדשה:

ראיונות מופ"ת –  למעלה משבעים תלמידים נרגשים מלווים בהוריהם הנרגשים גם כן הגיעו להדסים לטובת ראיון לתכנית מופת. באווירה רגועה ובסדר מופתי פגשנו- צוותי המראיינים את העתיד המבטיח שלנו. ילדים מדהימים. כולנו נפלנו בקיסמיהם של החברים הנרגשים. תודה לדנה ברג על ארגון לעילא ולעילא של ערב ארוך ומורכב שהתנהל באווירה נעימה ומקצועית . תודה לצוותי המראיינים מצוות ההנהלה.

חשיפה ל"אקדמיה בתיכון" לתלמידי והורי שכבה ט'מספר התלמידים המשלבים לימודים אקדמיים יחד עם לימודים בביה"ס הולך וגדל. זה נשמע מורכב וקשה אך מי שהתנסה יודע שמדובר בתכנית ידידותית למשתמש, הזוכה לליווי ותמיכה של ביה"ס. האוניברסיטה הפתוחה פותחת אפשרות, במסגרת תכנית "האקדמיה בתיכון", לתלמידים בעלי הישגים טובים, מוטיבציה וסקרנות, המעוניינים להתחיל את לימודיהם האקדמאיים בתכנית מדורגת תוך ליווי בית ספרי והמרת הקורסים לציון בתעודת הבגרות. בערב החשיפה ההורים והתלמידים נחשפו לתכנית. תודה למיכל ברם רכזת התוכנית בויצו הדסים

 

ימים פתוחים למסלול שוחרות- התקיימו בימים ה' ו' נערים ונערות מאבן יהודה מיישובי הסביבה ומרחבי הארץ הגיעו בכדי להתרשם מהתכנית המבטיחה מסלול לימודי טכנולוגי בתחום הנדסת האלקטרוניקה ושרות משמעותי במערך הטכנולוגי של חיל האוויר.

 

"מייד אין יזראל" – תלמידי שכבה ח' יצאו להצגה "מייד אין יזראל" בהרצליה. ההצגה היא חלק מהתוכנית החברתית השנתית בנושא 70 שנה, מציבה מראה אל מול החברה הישראלית ומציגה את הפסיפס האנושי המרכיב את הזהות שלנו. מה הופך אותנו לישראלים? כיצד נוצר אותו הדבק שמאפשר את החיבור לשורשים, להווי, לשירים ולמסורת של כולנו? עד כמה ערך החברות תורם לתחושת השייכות של כל אחד מאתנו? ההצגה משלבת בתוכה הומור, יופי וקצב האופייניים לנו הישראליים תוך שהיא נוגעת גם בקשיים והמורכבויות של ארצנו הקטנטונת. ההצגה מוכיחה כי קיבוץ הגלויות של מדינת ישראל מביא איתו קשת רחבה של צבעים וגוונים ההופכים אותה לייחודית ומיוחדת כל כך. תודה למאיה מלמד הרכזת החברתית, תודה לריקי אפשרת רכזת השכבה ולכל המורים המלווים.

 

מועצת התלמידים - בישיבת מועצת התלמידים שנערכה השבוע, עסקו הנציגים במספר נושאים. המפגש התחיל ביצירת מודל "בית הספר המושלם" במטרה להבין באילו תחומים חושבים הנציגים שיש לפעול בבית הספר שלנו כדי שיהיה מקום טוב יותר. לאחר מכן הוצגו תוצאות הסקר שנערך בקרב תלמידי הדסים במהלך החודש האחרון. הנציגים החליטו להקים מספר ועדות שיקדמו את הצרכים השונים. הועדות שיוקמו הן: פדגוגיה, סביבת בית הספר, קפיטריה, ספורט וכיף. מדברי הנציגים הצעירים "מטרתנו היא להיות נציגי התלמידים בבית הספר, להוות אוזן קשבת לצרכי התלמידים ולהוביל שינוי חיובי לכולם." תודה ללירון מרגלית על הובלת התלמידים.

הועדה המלווה-  היא הוועדה הבוחנת את היוזמות, התכניות, והביצועים של ביה"ס במסגרת הרפורמה ללמידה משמעותית תוך ניצול נכון ומיטבי של המשאבים לטובת קידומם הלימודי והחינוכי של תלמידי ביה"ס. הוועדה בראשות המפקחת הכוללת הגב' עליזה שרייר בוחנת וחוקרת במשך שעות ארוכות על פי מתווה מובנה. הוועדה התקיימה בשיתופם של תלמידים רבים שבאו לספר ולשתף בכדי שלא נהיה בחזקת "הנחתום המעיד על עיסתו". כולם הרבו שבחים על הביצוע והדיווח המפורט. הוועדה שיקפה את עמלכם. הייתה לנו, המייצגים, הזכות להיות השליחים של אנשי החינוך שזכו בדברי הערכה מרגשים. תודה לכם שותפים יקרים ביחידות השונות בכפר. תודה לזאב טויטו – מנכ"ל ויצו הדסים ותודה לשותפים הנוספים שנערכו והציגו: ליוסי לוי, ליפעת דביר, לשרה רז, לדנה מזרחי, לדנה ברג, לטל קזרנובסקי לורדה לוסטיג, ליעל פרנקו כולכם היטבתם להתכונן למפגש החשוב.

גדנ"ע ערבית - כמידי שנה, גם הפעם יצאנו עם קבוצה מובחרת של 25 מתלמידי שכבת ט׳, הלומדים ערבית ספרותית ומתעתדים להמשיך את לימודי הערבית בתיכון, לגדנ״ע מזרחנים בגבעת חביבה. הפעילות נמשכת ארבעה ימים, מנוהלת ע״י חיל המודיעין, תחת משמעת צבאית. במהלך הגדנ״ע התלמידים עברו שיעורים אטרקטיביים וחווייתיים המדגישים את חשיבות השפה הערבית בהקשר של  עבודת המודיעין, שיעורים בנושאי המזרח התיכון, סוגיית הטרור, חשיבות המודיעין במבצעים חשאיים, הכרת דת האסלאם, ערבית מדוברת, התרבות של שכננו במגזר הערבי ועוד. תלמידינו יצגו בכבוד את בית הספר, התנהגו למופת, גילו עניין, ידע ומוטיבציה גבוהה. כל הכבוד לנטע רושינק  מכיתה ט'3  על קבלת  תעודת הצטיינות פלוגתית.  .תודה למורים המלווים  ז׳קלין עמית ואלידע ג'רבי תודה לשרה רז שסייעה בהכנות ובתאומים

אירוע הערכה לבתי ספר המועמדים פרס חינוך- ביום א' בשעות אחר הצהריים יצאנו יחד- מנכ"ל ויצו הדסים זאב טויטו, המפקחת הכוללת עליזה שרייר ואנוכי לאירוע הערכה לבתי ספר המועמדים לפרס חינוך בירושלים, בכך מלאנו את מכסת שלשת המקומות שהוקצו לנו באירוע זה בו לקחנו חלק עם עוד עשרה בתי ספר נפלאים נוספים המועמדים לפרס חינוך. אירוע מכובד וממושך בו נחשפנו לעשייה חינוכית מרתקת בבתי הספר המועמדים.

ערב יצירה / ערב רוק

ימים ארוכים של הערכות והתרגשות הגיעו לשיאן בערב יום ה'. ערב הרוק, המתקיים לקראת סיומה של המחצית הראשונה של שנת הלימודים, הפך זה מכבר למסורת של חוויה מוסיקלית מהנה ואיכותית אליה אנו ממתינים בכיליון עיניים. כמו ההתרגשות הרבה גם רף הציפיות לקראת הערב היה גבוה ביותר ובכל זאת החוויה המוסיקלית הייתה מעל ומעבר לציפיות. בערבו של יום ה' נפגשו באולם התרבות שדמה במראה וברמת החוויה  ל"צוותא". אכן ישבנו בצוותא של הדסים באולם מלא, שלא נותר בו מקום לשבת או לעמוד, לערב מרתק של חוויה מוסיקלית נפלאה. בזה אחר זה עלו הרכבים של תלמידים נרגשים ומוכשרים בהרכבים שונים וכלי נגינה מגוונים שחלקם הגיעו מתפוצות העולים החדשים. שילובים מעניינים של עולים חדשים לצד ילידי הארץ, חניכי הפנימייה, בני העובדים ותלמידים מישובי הסביבה, מביה"ס הדסים ומביה"ס הדמוקרטי מיקרוקוסמוס נפלא של החברה הישראלית  כולם תחת הנהגתו של גרישה היקר ובניצוחם של צוות מסור הזוכה להערכת התלמידים ואהבתם. גרישה רכז המגמה- מוביל את התלמידים במקצועיות ובדרכי נועם המאפיינים את אישיותו ומנהיגותו השקטה ומילה הרכזת היוצאת התומכת והמלווה, שמגע ידה האמונה מורגש היטב בכל קול וצליל. האווירה הייתה מחשמלת. מי שנכח בערב המדהים הזה יודע היטב שאין מילים, תמונות ואף לא סרטונים שידעו לתאר את שהיה. תודה לכם  גרישה, מילה ומישה ותלמידים מוכשרים על העונג הצרוף הזה, בסיומו של שבוע אינטנסיבי וישיבות פדגוגיות ממושכות עד השעות המאוחרות מאוד של הערב, אגב הדרך המתארכת.

אלי וצוות ההנהלה.

 

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry