צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


07.12.17

עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום.

פרשת "וישב"  מפגישה אותנו עם דמותו של הנער יוסף- בעל החלומות, הבן שמייעד את עצמו לגדולות וחולם איך ימלוך על אחיו.

בן הזקונים המפונק  של אביו לא יוכל להגשים את חלומות אם לא יתמודד בעצמו, ויפתח חוסן נפשי לצד כישורי חיים שיאפשרו לתבונתו הרבה, לחוכמתו, לרגישותו ולמנהיגותו לבוא לידי ביטוי, ולהפוך לאחת הדמויות המרתקות ביותר שהחומש מביא לנו.

יעקב שולח את בנו האהוב אחוז דאגה אל הדרך "ויאמר ישראל אל יוסף הלוא אחיך רועים בשכם לכה ואשלחך אליהם" לא נראה כי יעקב  באמת דאג לבניו הגדולים ובטח לא שלח את  הנער הרך שלא יודע את הדרכים  כדי ש"יציל" את אחיו. יוסף נשלח לדרך כדי שיעצב את אישיותו וימצא את דרכו. יעקב לא שיער עד כמה תהיה קשה הדרך. לימים יתברר כיצד הקושי הביא את יוסף לגדולתו ואת ההצלה הגדולה שהביא האיש על משפחתו ועמו. מכל מכשול הפליא יוסף לצמוח ולגדול. התפתחויות מדאיגות היו הכרחיות, מסתבר, בדרך אל הסוף הטוב.

נתוני גיוס בביה"ס ויצו הדסים: בשבוע שעבר נפגשנו עם טלי ואנה ממנהלת חברה ונוער. במשך שעה ארוכה נתחנו את נתוני הגיוס של נערנו בשנים 2014-2016. הנתונים, כמו תמיד, בעיקרם מרשימים ביותר ונמצאים בהלימה רבה לנתונים הבית ספריים ולמציאות חיינו. על כך אין להתפלא כמובן שהרי נתוני הגיוס הם בבואה של התהליך החינוכי ושל המסע שעוברים התלמידים בשנות התבגרותם הגורליות בביה"ס, בקהילה ובעיקר בחינוך מבית. נתוני הנשר (חיילים שמתגייסים ונושרים מהצבא טרם מועד שחרורם) במגמה הארצית וגם אצלנו בעליה. אני מביא בפניכם טבלה מסכמת עם התייחסות ראשונית לנתונים כפי שהוצגו על ידי מנהל חברה ונוער. אנו נדרש יחד להמשיך וללמוד את הנתונים לעומקם ולכלכל את המשך מעשינו בהתאם.

 

פעילות חוש"ן –  תלמידי שכבה י"ב נפגשו עם נציגי חוש"ן (חינוך ושינוי) בנושא מגדר וזהות מינית. הפעילות נעשתה בכיתות כמפגשים סדנאיים בין תלמידים לנציגים - חברי הקהילה הלהטב"ית שהביאו את החוויה שלהם בהקשר זה בפתיחות ובגילוי לב אמיץ. התלמידים גילו סקרנות והביעו עניין רב, הזדמן לי להשתתף באחת הסדנאות  ולהתרשם מהפעילות ומתרומתה לתלמידים בחשיפה לערכי הסובלנות, הפלורליזם החברתי והכבוד לאחר.  תודה לנילי אלוני רכזת השכבה .

 

עפים עם הרוח -  תלמידי גאוגרפיה ביקרו בחוות טורבינות הרוח בגלבוע במסגרת תכנית "תחליפיי דלקים", של משרד ראש הממשלה. בהמשך היום ביקרו בחוות "ארן" בפארק התעשיות קיסריה, כדי להכיר מקרוב את תהליכי הייצור בחברה של טכנולוגיית עילית. במסגרת התכנית התלמידים מתכוונים לשפר את התחבורה הציבורית באמצעות אפליקציה שתייעל את  התחבורה הציבורית הפועלת ביישובים הקטנים. תודה לחיים זיו

 

"מיסטר גרין ואני"  מר גרין, יהודי קשיש ורגזן נקלע לתאונת דרכים וכמעט נדרס. רוס גרדנר, הבחור הצעיר שפגע בו, נדון לחצי שנה של עבודות שרות, שבמהלכה הוא אמור לבקר את הקשיש פעם בשבוע ולסייע לו. ההצגה עסקה בנושא יחסים במשפחה וסובלנות. ההצגה מתארת את היחסים בין ילדים להוריהם. החשש מאכזבת ההורים אל מול השאיפה לעשות בחירות אותנטיות. התלמידים משכבה ט ו – י' צחקו והתרגשו עם השחקנים ברגעי השיא של המחזה. תודה למאיה מלמד, הרכזת החברתית בבית הספרמאיה הנה בעלת ידע מקצועי נרחב ותורמת רבות לתכנית החברתית הערכית בבית ספרנו . תודה לגלי סברי וגלית קלדרון רכזות השכבה ולכל המורים המלווים

 

"חקלאות מדוייקת" – יוסי אברהמי מורה לביולוגיה ואגרונום הציג בפני תלמידי מרחבי מצוינות "אדריכלות נוף" וקיימות" את סוגיית " חקלאות המדויקת" התלמידים נערכים לתחרות במכון הוולקני שתתקיים בחודש אפריל. יוסי ילווה את הקבוצה לאורך השנה עד להגעה למוצר אותו יציגו התלמידים בתחרות. תודה ליוסי

 

יישום דרך הער"ך בכיתות – כחלק מתהליך הטמעת הייחודיות הבית ספרית והלימודים בדרך הער"ך, החלו בכיתות השונות ללמד בדרך חוויתית  המשלבת ערכים, רלוונטיות וחדשנות פדגוגית בכלים מגוונים. למשל – לימודי המתמטיקה בי'6 הפכו לחוויה מאתגרת שבה התלמידים הפכו את האתגרים להצלחות. בלימודי ההיסטוריה בשכבה י"א התלמידים למדו בקבוצות עפ"י תחומי העניין ובצעו תהליכי חקר, הסקת מסקנות ותובנות אישיות. תהליך זה מקדם את החוויה הלימודית המשותפת של התלמידים והמורים. אנו בעיצומו של  היישום המעשי בהטמעת דרך הער"ך ובטוחים שמחוויה זו נצמח כולנו.  

על בנים ועל בנות - השבוע התקיימו הרצאות מופרדות לבנים ולבנות בנושא חינוך מיני. על אף המבוכה  הטבעית, התלמידים גילו עניין וסקרנות ושאלו שאלות רבות.  בהמשך יתקיימו  מעגלי שיח מופרדים בנים/בנות במטרה לעבד את אשר שמעו בהרצאות ולהעלות תכני שיח מעולמם. את ההרצאות העבירה שלומית הברון   מצוות "מידע אמין על מין" שהינו מיזם חברתי בנושא חינוך  מיני. התלמידים  היום נחשפים  באופן לא מותאם להשפעות ומסרים מיניים במרחבים השונים בתקשורת. יש חשיבות גבוהה לשיח פתוח ומכבד   בנושא חינוך מיני  תוך דגש על ערכים החשובים לנו . תודה ליעל פרי ולחגית זהבי מנהלת מחלקת רווחה באבן יהודה.

ז'6 בטכנודע - תלמידי כיתה ז 6 מופת ביקרו במוזיאון הטכנודע שבגבעת אולגה. התלמידים חוו את אשר הם לומדים במקצועות המדעיים במעבדות ובמתקנים המשוכללים אשר במוזיאון. ניתחו לב, קינחו בגלידה שהכינו  ונהנו מאוד. תודה למי שליוו  את הכיתה לטיול ולאורך השנה. רכזת מופת דנה ברג ואירית שטיינמן מחנכת הכיתה.

 

פרחי אקדמיה - תלמידי כיתה י"א 6 משתתפים בימים אלה, בתוכנית "פרחי האקדמיה" בחסות קרן אייסף, ארגון חברתי ציוני, הפועל למען העלאת מוטיבציה לקראת בחינות הבגרות, הגברת המודעות בקרב בני נוער לגבי חשיבותה וערכה של השכלה גבוהה ואמונה ביכולתם לרכוש אותה.  הפרויקט פועל בשיתוף האגף לחינוך התיישבותי במשרד החינוך. במסגרת הפרויקט משתתפים תלמידי הכיתה בשמונה מפגשים עם מנחה חיצוני מטעם הקרן בכיתה. במפגשים התלמידים משתתפים בפעילויות העצמה ומציאת כלים מעשיים להגברת המוטיבציה להצלחה בלימודים, הכרת החוזקות האישיות של כל תלמיד ועזרה במציאת הדרכים המעשיות לממש אותן ולהגיע להשכלה גבוה.  תודה לחדווה שרעבי מחנכת הכיתה, למיכל ברם רכזת כיתות אגף שח"ר ולעליזה שרייר שדאגה שהמיזם יוצע לנו.

 

יום המורה הבנלאומי – השבוע חגגנו את יום המורה הבינלאומי, כיום הוקרה והערכה למורים על עבודתם בחינוך דור העתיד והצדעה לכל העוסקים והעוסקות במלאכת ההוראה. הבוקר התחיל בשער הכניסה בו התלמידים הכינו מסגרת מיוחדת ליום המורה בה העוברים בשער הצטלמו, התלמידים הכינו למורים פתקי הערכה, ובהפסקה חיכתה למורים ארוחת בוקר בריאה – מוזלי עם פירות העונה טריים וחתוכים. לקינוח היום, בסיום מפגש המורים ההורים הכינו ארוחת ערב עשירה. תודה להורים שטרחו והכינו את ארוחת הערב הנפלאה האוכל היה טעים ובשפע תודה לטלי אבן טוב, להדר טנא, יפעת גבי, דנה שחר, עדי מרגלית ונעמה  כספי על העיצוב,  הסידור והפינוי בזכותכן הערב היה מוצלח ומאורגן למופת.

ישיבת רכזי מקצוע - למפגשים עם רכזי המקצוע חשיבות רבה. רכזי המקצוע מהווים את השדרה הפדגוגית החשובה המייצגת את המהות הבית ספרית היומיומית על מעשיה והישגיה. החלטות המתקבלות בצוותא מיושמות בקרב התלמידים דרך המורים המקצועיים העומדים בחזית העשייה הבית ספרית. צילה שפר היועצת האירגונית  הובילה אותנו לפעילות מרגשת שעיקרה העמקת השיח בדרך הער"ך וממשקי השפה הבית ספרית עם עבודתנו היומיומית. התלכדנו כולנו סביב הערך המוסף שלנו בהדסים. תודה לכל רכזי המקצוע שנכחו בישיבה ותודה לשרה  יפעת, דנה מזרחי, דנה ברג וטל קזרנובסקי השותפים ליצירת התכנים.

 

אסיפת מורים בסימן יום המורה הבינלאומי –   בערבו של יום ג' התכנסנו למפגש שהיה אמור להיות ערב של למידה משותפת באווירה נעימה ומפרגנת, כחלק משגרת חיינו כקהילה חינוכית בדרך הער"ך, וכארגון לומד בדרכו אל העמקת תהליכים והאצה של תהליכים בהם בחרנו יחד להתעמק. כך אכן היה והרבה הרבה יותר מכך. הנחיות ארגון המורים שלא לקיים את אסיפת המורים יום קודם העמידו את כולנו בפני דילמה ערכית ומוסרית. מחד אנו מחויבים לארגון ואת הנחיותיו עלינו לקיים, גם אם חלקנו חושבים שהדרך בה בחר לנהל מאבק כמלחמת התשה ממושכת הנמשכת בהפוגות ובגלים מתישה בעיקר אותנו המורים הנדרשים לעשות עבודה חלקית, מאידך המחויבות שלנו כלפי התלמידים והוריהם שטרחו סביבנו באהבה לכל אורכו של היום וציפו כמונו לרגעי הערכה ותודה, להבנה והסכמה שאנו טורחים להשיג לאורכה של השנה. ההחלטה המשותפת הייתה לקיים את המפגש כערב חוויתי בו הבחירה להגיע ואם לאו בידכם. נדרשתם להפעיל את המצפן האנושי ולבחור על פי תפיסתכם. זה לא היה פשוט, דילמה של ממש. נכנסתי לחדר המורים בשעה 18:45 והרגשתי כאדם הנכנס למסיבת הפתעה. עם אנחת הרווחה התרחב הלב בתחושת גאווה בכם המורים. גם אם מי מכם בחר שלא להגיע הרי שכולכם ידעתם להפעיל שיקול דעת כשוויז פועל בשיא עוצמתו. סופו של דבר שזכינו לקחת חלק  בהצבעת אמון וסולידריות מרגשת, זו הייתה גם דוגמא אישית לדרך החינוכית שאנו מתווים לנערינו. בערב הזה עשינו כברת דרך, לא רק מפני שהיה ערב מהנה ומעשיר אלא בעיקר בזכות האמירה שלכם שהצביעה על המחויבות, השותפות והערבות ההדדית ביננו, זו שגרמה לנו לחוש גאים בכך שאנו חולקים את אותם החלומות ואת אותה הרוח- רוח הדסים.  בכל הקשור לקולגיאליות וערבות הדדית נפל דבר. עלינו כיתה.

הנה , כמו יוסף, נוכחנו שחלומות יכולים להבשיל מתוך האתגר שבקושי.

תודה לכם עמיתי היקרים, תחושת השייכות  והלכידות גברו בערב זה וגברו על כל מכשול

בתחושה נפלאה אנו יוצאים אל סוף שבוע נוסף

שבת שלום

אלי וצוות ההנהלה.

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry