> > סיכום שבועי 30.03.17
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 30.03.17

עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום.

פסח בפתח!

חג הפסח הוא חג  החירות, חג של חינוך, חג של מורים ומחנכים, הורים וילדים. הרי מצוות ההגדה היא וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ וזהו מעשה החינוך בראשיתו. גם חירות ראשיתה בחינוך כי בצידה של חירות - אחריות. אחריות רבה.

במיליוני בתי אב ישבו משפחות יהודיות סביב שולחן החג ויקראו בהגדה ויגידו  "חַיָּב אָדָם לִרְאוֹת אֶת עַצְמוֹ כְּאִילּוּ הוּא יָצָא מִמִּצְרָיִם" וישים עצמו אדם במקום של חברו ויראה את מצוקתו מנקודת מבטו. ויראה את עצמו כאילו הוא היה..., לא "כאילו דה.." כאילו אמפתי, כזה המאפשר לנו לראות את החוויה של מי שנמצא עמנו. כאילו זה אני. גם נאמר "הָא לַחְמָא עַנְיָא דִי אֲכָלוּ אַבְהָתָנָא בְּאַרְעָא דְמִצְרָיִם. כָּל דִכְפִין יֵיתֵי וְיֵיכֹל, כָּל דִצְרִיךְ יֵיתֵי וְיִפְסַח. הָשַׁתָּא הָכָא, לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּאַרְעָא דְיִשְׂרָאֵל. הָשַׁתָּא עַבְדֵי, לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּנֵי חוֹרִין" והנה כל האידאולוגיה הציונית והיהודית במשפט אחד המביא עימו חמלה, נדיבות חירות וציונות. גם על ארבעה בנים נדבר ונזכור שכולם שונים, וכולם בני משפחה אחת, ויש מענה ויש תשובה לכל אחת ואחד מהם. יש תכנים מרתקים בהגדה, מיטב המוחות היהודים שקדו עליה כדי לספר את סיפור יציאת מצרים ומשום מה מקומו של משה גיבור המעשה נפקד ממנה. בכל זאת אני מקווה שתיקרא בתשומת הלב הראויה בדרך לארוחה הדשנה.

סיכום שבועי

שבוע תאטרון שכבה י"ב –

שלוש שנים של לימודים מעשיים ועיוניים, אין ספור חזרות אל תוך הלילה ושבוע אחד מופלא – שבוע תאטרון של שכבה י"ב בהנחייתם האומנותית של סגל ליאור שטיין וניר פרנקל.

כל חדר הפך לבמה וכל מקלט הפך לקאסט מושלם של פנימייה עם חדר אוכל, חדר בנות ובנים, חדר כביסה וחדר פעילות ערב. התלמידים והתלמידות בחרו להשתמש בחומרים לא פשוטים ועשו זאת במקצועיות רבה. אני מאמין שזה לא היה פשוט עבורם. צפיתי בכל ההפקות וגם אנו הצופים לקחנו חלק בהצגה ומצאנו עצמנו חולקים עם השחקנים את אותה הבמה. עברנו חוויה מטלטלת, לעיתים מרגשת, לעיתים מצחיקה. לא תמיד הצלחתי לחזור מיד לשגרת היום, נדרש יותר מרגע לעבד את המחזות המרתקים. הפקות שעלו בשכבה יב':

·       אקווס – מאת פיטר שאפר.

·       עץ הדומים תפוס- מאת דפנה אנגל (לפי ספרה של גילה אלמגור).

·       בתולים – מאת מאור זגורי

·       ארבע ארבעים ושמונה עפ"י 4.48 פסיכוזה – מאת שרה קיין.

את ההפקות סיכמנו בערבו של יום ב' לאחר שאחרוני התלמידים סיימו להסיר את האיפור מפניהם, בדרך חזרה אל מציאות חיינו התכנסו הורים, תלמידים ומורים לסכם ולהודות.

 

התמונה מתוך עץ הדומים- המקלט כמרחב פנימייתי מרובה התרחשויות המתרחשות בו זמנית במרחבים השונים. אפשר לבקר מספר פעמים באותה הצגה ולראות משהו אחר בכל פעם.

יום שני 27.3

מגמת הפיסיקה בסופרלנד –  הפיסיקאים הצעירים של ויצו הדסים יצאו לראות את הפיזיקה מחוץ למעבדה, במקום הכי חוויתי, בסופרלנד. התלמידים באו לבלות אך גם לעבוד, מדדו מהירויות, כוחות ותאוצות בגלגל ענק, באבובים וכמובן ברכבת הרים. האמירה המסכמת מפי התלמידים "למדנו פיזיקה וגם עשינו המון כיף". אנחנו בהחלט נחזור בשנה הבאה. תודה מיוחדת למלווים שאפשרו את היום המיוחד לעמר גלעד, ליורם יפה , לטיבי גלפרט ומורן רבינוביץ.

מכינת מופת לקראת תשע"ח – שלב א' של  המכינה  לכיתת מופת שתפתח בהדסים בשנה"ל הבאה, התקיימה בבתי הספר היסודיים- בית אב"י ובכר במשך כשישה שבועות לתלמידי שכבה ו'. 73 תלמידים למדו במכינה בהמשכו של יום לימודים ורובם התמידו בתהליך עד סופו. התלמידים חוו תהליך למידה משמעותי ומעשיר באווירה נעימה ומקדמת. תודות לצוות החינוכי בבתי הספר בכר ובית אב"י ולצוות המורים אירית שטיינמן, שי זוהר, ושירלי אדטו.

תלמידי החלל ביום עיון באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע –  תלמידי פרויקט חקר חלל בהיבטים גיאוגרפיים ופיזיקליים יצאו  לפעילות ייחודית ומרתקת: סדנת חישה וחיישנים במעבדת החישה מרחוק באוניברסיטת בן גוריון. הסדנה הייתה מעניינת מאד והנערים למדו, התנסו, מדדו ועבדו יפה. ביום הניסויים הגדול ב-8.5 יגיע צוות המעבדה עם מגוון חיישנים כולל החיישנים עימם עבדו התלמידים כדי לעבוד  על הניסויים ולהפיק יחד את המידע לעבודות החקר. תודה רבה לגילה ויניב המובילים את הפרוייקט ולעדי ניניו מנהלת הפרויקט.

 

בית מדרשנו, הטמעת דרך הער"ך בדרך המדרש- השבוע זכינו לארח שני אורחים יקרים: צילה שפר היועצת הארגונית המלווה את ביה"ס בתהליך פיתוח הייחודיות הבית ספרית ואשל קלינהאוז מנהל תכנית בארי במכון הרטמן חבר יקר, קולגה ומי שניהל את ביה"ס המשותף בחוף השרון עד לפני שנה. נושא המדרש היה – ציונות בזיקה לחזון ביה"ס ודמותו של הבוגר. במהלך מפגש מרתק דנו בעמדות השונות ואף המנוגדות של בנימין זאב הרצל ואחד העם, בחזון של כל אחד מהם ומימושו במציאות חיינו, כמו תמיד למדנו להכיר דעות שונות עמדות, אחד את האחר ואולי אף את עצמנו.

 

רצפים חינוכיים - תלמידי כיתות ה' מבית הספר בכר נפגשו עם חיים זיו מורה, מנחה ומוביל של שח"ק ירוק, יזמות גאוגרפית, החוג לאדריכלות נוף וקיימות בהדסים  להרצאה בנוגע לזיהום אוויר ודרכי מניעה לרבות דוגמאות מעשיות הנוגעות למעשים שלנו כמו אפשרות לערוך קמפיין לטובת צמצום מדורות בל"ג בעומר. במסגרת הפעילות קיבלו התלמידים הצעירים חשיפה למיזמים אקולוגיים הקשורים לכך בויצו הדסים כגון: שימוש באנרגיה סולארית (מפלי מים וה"אורורה") וכו'. תודה לחיים זיו שסוחף אותנו להרפתקאות נפלאות.

יום שלישי  28.3

חשיפת המסע לפולין תשע"ח להורים ולתלמידים – אומנם המסע יוצא רק ב – 1.11.2017 אבל ההכנות למסע לפולין כבר החלו. השבוע התקיימה חשיפה להורים ולתלמידים על המסע. בחשיפה ההורים והתלמידים נחשפו למטרת המסע, למסלול המסע למשמעותו הרבה והקריטית של תהליך ההכנה להצלחת המסע. מלבד צוות ביה"ס נכחו בחשיפה גם המדריך המוביל במסע, מטעם יד ושם, נציגי הנהגת ההורים וכן נציג חברת הנסיעות. תודה לנילי  רכזת השכבה ומנהלת המסע, ליורם המוביל עמה את המסע, ליעל היועצת ולשרה רז על ארגון מסע חשוב זה.

 

שלישי – חמישי 28-30/3

טיול שכבה ט' – עם הנץ החמה יצאו תלמידי השכבה לטיול השנתי באצבע הגליל. התלמידים טיילו בכפר בלום, תל חי, שביל אביב דישון ובבאנייס. מזג האוויר האביבי היה מצוין התלמידים וצוות המורים המלווים נהנו מאוד מהטיול ומהמסלולים השונים. מעבר להליכה החוויתית בשבילי הארץ הבישול העצמי, הפעילות החברתית ושלל חוויות קיימו התלמידים טקס זיכרון באנדרטת המסוקים. ביום ה' לאחר הליכה בשביל הלוחמים בתל חי- בבית הקברות בו קבורים מניה ישראל שוחט, זכו התלמידים למפגש צבאי מפתיע- עם אמיר ברעם, מפקד עוצבת הגליל ואביה של גילי מכיתה ט4, שמעו מפיו על  בטחון וחשיבות האזור ומפקד אמ"ן בצפון- קמ"ן גיא סיפר על חשיבות עבודת המודיעין. התלמידים האזינו וגילו עניין רב. בנוסף, כל תלמיד קיבל את מפת הצפון עם דגש על מסלולי הטיול בהם טילו מתחילת הטיול ומחזיק מפתחות של העוצבה. כך יצא שהתלמידים זכו למנת ערכים גדושה ומתובלת – דרך הער"ך- כבר אמרנו. תודה  לגילי ברעם אבא של...ומפקד עוצבת הגליל על פעילות משותפת ומפגש מרתק ומעצים עם לוחמים ומפקדים. צוות חינוכי ותלמידים חזרו שמחים ומאושרים. טיול מוצלח ואחרון בחט"ב. אנו מסכמים שלש שנות פעילות חינוכית נפלאה ונערכים לקבלת תלמידי השכבה לתיכון. זו הזדמנות טובה להודות למורים לשלח דרורית ולירון לליאת גבעתי רכזת השכבה למחנכים המסורים ולכל המורים המלווים בפרט ואלו שלימדו בשנות החטיבה בכלל. זה גם הטיול השנתי האחרון. כל הטיולים היו מוצלחים, מהנים. התלמידים התנהגו באופן מופתי וחשוב מכל חזרו בשלום. על כך תודה גדולה לאחת ויחידה שאין זולתה- שרה רז ס. המנהל ורכזת הטיולים.

יום רביעי 29.3.

ח' מופ"ת נוער שוחר מדע בתל אביב – תלמידי כיתת המופת בשכבה ח' ביקרו באוניברסיטת תל אביב במסגרת החשיפה לאקדמיה. התלמידים סיירו  ביחידה לנוער שוחר מדע באוניברסיטה, שם נפגשו עם מרצים מהאקדמיה אשר הרצו ושוחחו איתם על אבולוציה ומדעים. לצד העשרה בתחומים המדעיים נחשפו התלמידים לסיפוריהם האישיים של המרצים והתוודעו למסלול התפתחותם בעולם האקדמי. תודה למיכל ברקוביץ מחנכת הכיתה, לדנה ברג  אשר ליוו את הכיתה בסיור ולשרה רז שסייעה בארגון הפעילות.

שאלון אח"מ בשכבה ח' – כחלק מדרך הער"ך והבחירה במשוב ככלי מקדם למידה העברנו השבוע את שאלון האח"מ ( ברור עמדות התלמידים בתחום אקלים חינוכי מיטבי) בקרב תלמידי שכבה ח' – השכבה שנבחרה כפיילוט לקראת ביצוע בכלל השכבות. עד אסיפת המורים נדע לדווח ולפרסם את התוצאות. תודה לדנה ברג, לטל קזרנובסקי על פיתוח הכלי יחד עם צילה שפר היועצת הארגונית, לגלי רכזת שכבה ח' ולצוות המחנכים שהתנדב להוביל את ההתנסות החשובה.

יום חמישי 30.3

קמח"א דפסח"א – תודה לכל התלמידים שהביאו מוצרים לתרומה לכבוד חג הפסח. המוצרים יועברו לבית חב"ד ולידיו האמונות של הרב נוימן ויגיעו למשפחות הנזקקות בישוב. תודה למאיה מלמד הרכזת החברתית ולאורית המזכירה על המעורבות הפעילה.

ערב קולנוע שכבה י"ב – לאחר שעות מרובות של כתיבה, בימוי, משחק ועריכה הגענו לערב השיא- הקרנות הסרטים של בוגרינו בשכבה יב'. ערב קסום, לעיתים מפחיד, לעיתים עצוב, מצחיק ובעיקר מרתק ומרגש כמו התלמידים עצמם שהוקירו תודה לצוות מורים אוהב ותומך, בענווה ובצניעות האופיינית לצוות המורים בקולנוע- עינת, שי ולאבי מרקדו " האבא של המגמה" כפי שהתנסחו התלמידים. הקולנוע הוא עולם קסום כמו המגמה, כמו הערב וכמו התלמידים והצוות שהיו הכוכבים שלנו בערב הזה.

 

שבוע המעשים הטובים בהדסים: ביום חמישי היה לנו עונג מיוחד ואורחים נכבדים שהגיעו לפעילות משותפת בהדסים. חברי הגיל השלישי, סבים וסבתות מהסביום הגיעו ליום של פעילות בתחנות בהדסים, יום נפלא שנפתח בהתעמלות בוקר משותפת, המשיך בסדנאות יצירה והסתיים בארוחה משותפת שהכינו יחד עם התלמידים. תודה לאבי הררי ראש המועצה שהיה בין המבקרים ולקח חלק בפעילויות לשמחת האורחים תודה לסימי פרץ שהצטרפה, לאפי טנדלר חבר הנהגת הורים ואיריס אלקבץ שקיבלו עימנו את פני המבקרים. חיים זיו לא שינה ממנהגו ויום המעשים הטובים היה לשבוע של שלל אירועים נפלאים. אף אחד מהם לא התחיל והסתיים בימים אלו. כולם חלק מתוכנית רציפה שהגיע לשיאה בשבוע זה וכללה: אירוח עולים לשירה ישראלית וסדנאות כבישת זיתים תוצרת הדסים, בניית תיבות קינון לציפורים, שיקום בוסתנים ונטיעות בשיתוף מורים עולים חדשים תודה לחיים זיו שזימן לנו חוויות נפלאות ולדקלה שהתגייסה לסייע.

 

אז הנה, אחרי שכתבנו בשבוע שעבר על קהילתיות וחוכמת הלב, לאחר שפרסמנו ברבים את אמנת התקשורת ואגרת בדרך הער"ך,  ועסקנו בתודעה כמעצבת זהות, וב חירות כמעשה התודעה. בעת הזאת של ניסן ופסח- זמן לחידוד התודעה ולעיצוב הזהות הבית ספרית, החזון המתחדש, הקווים לדמותו של הבוגר ודמותה של הקהילה הלומדת בדרך הער"ך – ויצו הדסים באבן יהודה אנו מתפנים לצאת לחופשת החג שכמו תמיד באה ממש בעיתה, בסיומו של שבוע נוסף של מעשים ומעשים טובים ברוח הדסים.

"דעו את הפריחה ולא הפרי, את ההליכה ולא ההתקדמות" אמרו סגל וניר לבוגרי מגמת התיאטרון בערב הסיום עת הביאו מספרו של מאיר שליו- רומן רוסי (המביא לנו מפיו של המורה האגדי יעקב מירקין)

חג שמח

אביב פורח

תיהנו מההליכה בדרך בשבילי הארץ ובמשעולי החינוך.

אלי וצוות ההנהלה

על נהר אספירין ישבנו

במקומות המוכרים

לא שומעים לא רואים

כאילו אנחנו אוויר

עוד מעט יגמר הסרט

בקרוב המציאות

התמונה מטושטשת

והצליל לא ברור

כי כולנו עבדים אפילו

שיש לנו כזה כאילו

פותחים פה גדול

ומחכים לעונג הבא

 

כולנו מכורים של מישהו

שמבקש עכשיו תרגישו

פותחים פה גדול

ומחכים למנה הבאה

חלונות ראווה יפים פה

זה הכל למכירה

גם אנחנו תלויים

עם פתקי החלפה

אז מה נעשה עם הכעס הזה

מה יהיה עם הקנאה

כולם רוצים להיות חופשיים

אבל ממה אלוהים ממה

כי כולנו עבדים אפילו...

עבדים היינו, עבדים עודנו? הנה מובא קישור לשיר הנפלא – "עבדים" של ברי סחרוף (כתב והלחין) : https://www.youtube.com/watch?v=2LH8kvivV-A

 

 

 

 

 

 

 

 

 עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום.

פסח בפתח!

חג הפסח הוא חג  החירות, חג של חינוך, חג של מורים ומחנכים, הורים וילדים. הרי מצוות ההגדה היא וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ וזהו מעשה החינוך בראשיתו. גם חירות ראשיתה בחינוך כי בצידה של חירות - אחריות. אחריות רבה.

במיליוני בתי אב ישבו משפחות יהודיות סביב שולחן החג ויקראו בהגדה ויגידו  "חַיָּב אָדָם לִרְאוֹת אֶת עַצְמוֹ כְּאִילּוּ הוּא יָצָא מִמִּצְרָיִם" וישים עצמו אדם במקום של חברו ויראה את מצוקתו מנקודת מבטו. ויראה את עצמו כאילו הוא היה..., לא "כאילו דה.." כאילו אמפתי, כזה המאפשר לנו לראות את החוויה של מי שנמצא עמנו. כאילו זה אני. גם נאמר "הָא לַחְמָא עַנְיָא דִי אֲכָלוּ אַבְהָתָנָא בְּאַרְעָא דְמִצְרָיִם. כָּל דִכְפִין יֵיתֵי וְיֵיכֹל, כָּל דִצְרִיךְ יֵיתֵי וְיִפְסַח. הָשַׁתָּא הָכָא, לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּאַרְעָא דְיִשְׂרָאֵל. הָשַׁתָּא עַבְדֵי, לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּנֵי חוֹרִין" והנה כל האידאולוגיה הציונית והיהודית במשפט אחד המביא עימו חמלה, נדיבות חירות וציונות. גם על ארבעה בנים נדבר ונזכור שכולם שונים, וכולם בני משפחה אחת, ויש מענה ויש תשובה לכל אחת ואחד מהם. יש תכנים מרתקים בהגדה, מיטב המוחות היהודים שקדו עליה כדי לספר את סיפור יציאת מצרים ומשום מה מקומו של משה גיבור המעשה נפקד ממנה. בכל זאת אני מקווה שתיקרא בתשומת הלב הראויה בדרך לארוחה הדשנה.

סיכום שבועי

שבוע תאטרון שכבה י"ב –

שלוש שנים של לימודים מעשיים ועיוניים, אין ספור חזרות אל תוך הלילה ושבוע אחד מופלא – שבוע תאטרון של שכבה י"ב בהנחייתם האומנותית של סגל ליאור שטיין וניר פרנקל.

כל חדר הפך לבמה וכל מקלט הפך לקאסט מושלם של פנימייה עם חדר אוכל, חדר בנות ובנים, חדר כביסה וחדר פעילות ערב. התלמידים והתלמידות בחרו להשתמש בחומרים לא פשוטים ועשו זאת במקצועיות רבה. אני מאמין שזה לא היה פשוט עבורם. צפיתי בכל ההפקות וגם אנו הצופים לקחנו חלק בהצגה ומצאנו עצמנו חולקים עם השחקנים את אותה הבמה. עברנו חוויה מטלטלת, לעיתים מרגשת, לעיתים מצחיקה. לא תמיד הצלחתי לחזור מיד לשגרת היום, נדרש יותר מרגע לעבד את המחזות המרתקים. הפקות שעלו בשכבה יב':

·       אקווס – מאת פיטר שאפר.

·       עץ הדומים תפוס- מאת דפנה אנגל (לפי ספרה של גילה אלמגור).

·       בתולים – מאת מאור זגורי

·       ארבע ארבעים ושמונה עפ"י 4.48 פסיכוזה – מאת שרה קיין.

את ההפקות סיכמנו בערבו של יום ב' לאחר שאחרוני התלמידים סיימו להסיר את האיפור מפניהם, בדרך חזרה אל מציאות חיינו התכנסו הורים, תלמידים ומורים לסכם ולהודות.

 

התמונה מתוך עץ הדומים- המקלט כמרחב פנימייתי מרובה התרחשויות המתרחשות בו זמנית במרחבים השונים. אפשר לבקר מספר פעמים באותה הצגה ולראות משהו אחר בכל פעם.

יום שני 27.3

מגמת הפיסיקה בסופרלנד –  הפיסיקאים הצעירים של ויצו הדסים יצאו לראות את הפיזיקה מחוץ למעבדה, במקום הכי חוויתי, בסופרלנד. התלמידים באו לבלות אך גם לעבוד, מדדו מהירויות, כוחות ותאוצות בגלגל ענק, באבובים וכמובן ברכבת הרים. האמירה המסכמת מפי התלמידים "למדנו פיזיקה וגם עשינו המון כיף". אנחנו בהחלט נחזור בשנה הבאה. תודה מיוחדת למלווים שאפשרו את היום המיוחד לעמר גלעד, ליורם יפה , לטיבי גלפרט ומורן רבינוביץ.

מכינת מופת לקראת תשע"ח – שלב א' של  המכינה  לכיתת מופת שתפתח בהדסים בשנה"ל הבאה, התקיימה בבתי הספר היסודיים- בית אב"י ובכר במשך כשישה שבועות לתלמידי שכבה ו'. 73 תלמידים למדו במכינה בהמשכו של יום לימודים ורובם התמידו בתהליך עד סופו. התלמידים חוו תהליך למידה משמעותי ומעשיר באווירה נעימה ומקדמת. תודות לצוות החינוכי בבתי הספר בכר ובית אב"י ולצוות המורים אירית שטיינמן, שי זוהר, ושירלי אדטו.

תלמידי החלל ביום עיון באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע –  תלמידי פרויקט חקר חלל בהיבטים גיאוגרפיים ופיזיקליים יצאו  לפעילות ייחודית ומרתקת: סדנת חישה וחיישנים במעבדת החישה מרחוק באוניברסיטת בן גוריון. הסדנה הייתה מעניינת מאד והנערים למדו, התנסו, מדדו ועבדו יפה. ביום הניסויים הגדול ב-8.5 יגיע צוות המעבדה עם מגוון חיישנים כולל החיישנים עימם עבדו התלמידים כדי לעבוד  על הניסויים ולהפיק יחד את המידע לעבודות החקר. תודה רבה לגילה ויניב המובילים את הפרוייקט ולעדי ניניו מנהלת הפרויקט.

 

בית מדרשנו, הטמעת דרך הער"ך בדרך המדרש- השבוע זכינו לארח שני אורחים יקרים: צילה שפר היועצת הארגונית המלווה את ביה"ס בתהליך פיתוח הייחודיות הבית ספרית ואשל קלינהאוז מנהל תכנית בארי במכון הרטמן חבר יקר, קולגה ומי שניהל את ביה"ס המשותף בחוף השרון עד לפני שנה. נושא המדרש היה – ציונות בזיקה לחזון ביה"ס ודמותו של הבוגר. במהלך מפגש מרתק דנו בעמדות השונות ואף המנוגדות של בנימין זאב הרצל ואחד העם, בחזון של כל אחד מהם ומימושו במציאות חיינו, כמו תמיד למדנו להכיר דעות שונות עמדות, אחד את האחר ואולי אף את עצמנו.

 

רצפים חינוכיים - תלמידי כיתות ה' מבית הספר בכר נפגשו עם חיים זיו מורה, מנחה ומוביל של שח"ק ירוק, יזמות גאוגרפית, החוג לאדריכלות נוף וקיימות בהדסים  להרצאה בנוגע לזיהום אוויר ודרכי מניעה לרבות דוגמאות מעשיות הנוגעות למעשים שלנו כמו אפשרות לערוך קמפיין לטובת צמצום מדורות בל"ג בעומר. במסגרת הפעילות קיבלו התלמידים הצעירים חשיפה למיזמים אקולוגיים הקשורים לכך בויצו הדסים כגון: שימוש באנרגיה סולארית (מפלי מים וה"אורורה") וכו'. תודה לחיים זיו שסוחף אותנו להרפתקאות נפלאות.

יום שלישי  28.3

חשיפת המסע לפולין תשע"ח להורים ולתלמידים – אומנם המסע יוצא רק ב – 1.11.2017 אבל ההכנות למסע לפולין כבר החלו. השבוע התקיימה חשיפה להורים ולתלמידים על המסע. בחשיפה ההורים והתלמידים נחשפו למטרת המסע, למסלול המסע למשמעותו הרבה והקריטית של תהליך ההכנה להצלחת המסע. מלבד צוות ביה"ס נכחו בחשיפה גם המדריך המוביל במסע, מטעם יד ושם, נציגי הנהגת ההורים וכן נציג חברת הנסיעות. תודה לנילי  רכזת השכבה ומנהלת המסע, ליורם המוביל עמה את המסע, ליעל היועצת ולשרה רז על ארגון מסע חשוב זה.

 

שלישי – חמישי 28-30/3

טיול שכבה ט' – עם הנץ החמה יצאו תלמידי השכבה לטיול השנתי באצבע הגליל. התלמידים טיילו בכפר בלום, תל חי, שביל אביב דישון ובבאנייס. מזג האוויר האביבי היה מצוין התלמידים וצוות המורים המלווים נהנו מאוד מהטיול ומהמסלולים השונים. מעבר להליכה החוויתית בשבילי הארץ הבישול העצמי, הפעילות החברתית ושלל חוויות קיימו התלמידים טקס זיכרון באנדרטת המסוקים. ביום ה' לאחר הליכה בשביל הלוחמים בתל חי- בבית הקברות בו קבורים מניה ישראל שוחט, זכו התלמידים למפגש צבאי מפתיע- עם אמיר ברעם, מפקד עוצבת הגליל ואביה של גילי מכיתה ט4, שמעו מפיו על  בטחון וחשיבות האזור ומפקד אמ"ן בצפון- קמ"ן גיא סיפר על חשיבות עבודת המודיעין. התלמידים האזינו וגילו עניין רב. בנוסף, כל תלמיד קיבל את מפת הצפון עם דגש על מסלולי הטיול בהם טילו מתחילת הטיול ומחזיק מפתחות של העוצבה. כך יצא שהתלמידים זכו למנת ערכים גדושה ומתובלת – דרך הער"ך- כבר אמרנו. תודה  לגילי ברעם אבא של...ומפקד עוצבת הגליל על פעילות משותפת ומפגש מרתק ומעצים עם לוחמים ומפקדים. צוות חינוכי ותלמידים חזרו שמחים ומאושרים. טיול מוצלח ואחרון בחט"ב. אנו מסכמים שלש שנות פעילות חינוכית נפלאה ונערכים לקבלת תלמידי השכבה לתיכון. זו הזדמנות טובה להודות למורים לשלח דרורית ולירון לליאת גבעתי רכזת השכבה למחנכים המסורים ולכל המורים המלווים בפרט ואלו שלימדו בשנות החטיבה בכלל. זה גם הטיול השנתי האחרון. כל הטיולים היו מוצלחים, מהנים. התלמידים התנהגו באופן מופתי וחשוב מכל חזרו בשלום. על כך תודה גדולה לאחת ויחידה שאין זולתה- שרה רז ס. המנהל ורכזת הטיולים.

יום רביעי 29.3.

ח' מופ"ת נוער שוחר מדע בתל אביב – תלמידי כיתת המופת בשכבה ח' ביקרו באוניברסיטת תל אביב במסגרת החשיפה לאקדמיה. התלמידים סיירו  ביחידה לנוער שוחר מדע באוניברסיטה, שם נפגשו עם מרצים מהאקדמיה אשר הרצו ושוחחו איתם על אבולוציה ומדעים. לצד העשרה בתחומים המדעיים נחשפו התלמידים לסיפוריהם האישיים של המרצים והתוודעו למסלול התפתחותם בעולם האקדמי. תודה למיכל ברקוביץ מחנכת הכיתה, לדנה ברג  אשר ליוו את הכיתה בסיור ולשרה רז שסייעה בארגון הפעילות.

שאלון אח"מ בשכבה ח' – כחלק מדרך הער"ך והבחירה במשוב ככלי מקדם למידה העברנו השבוע את שאלון האח"מ ( ברור עמדות התלמידים בתחום אקלים חינוכי מיטבי) בקרב תלמידי שכבה ח' – השכבה שנבחרה כפיילוט לקראת ביצוע בכלל השכבות. עד אסיפת המורים נדע לדווח ולפרסם את התוצאות. תודה לדנה ברג, לטל קזרנובסקי על פיתוח הכלי יחד עם צילה שפר היועצת הארגונית, לגלי רכזת שכבה ח' ולצוות המחנכים שהתנדב להוביל את ההתנסות החשובה.

יום חמישי 30.3

קמח"א דפסח"א – תודה לכל התלמידים שהביאו מוצרים לתרומה לכבוד חג הפסח. המוצרים יועברו לבית חב"ד ולידיו האמונות של הרב נוימן ויגיעו למשפחות הנזקקות בישוב. תודה למאיה מלמד הרכזת החברתית ולאורית המזכירה על המעורבות הפעילה.

ערב קולנוע שכבה י"ב – לאחר שעות מרובות של כתיבה, בימוי, משחק ועריכה הגענו לערב השיא- הקרנות הסרטים של בוגרינו בשכבה יב'. ערב קסום, לעיתים מפחיד, לעיתים עצוב, מצחיק ובעיקר מרתק ומרגש כמו התלמידים עצמם שהוקירו תודה לצוות מורים אוהב ותומך, בענווה ובצניעות האופיינית לצוות המורים בקולנוע- עינת, שי ולאבי מרקדו " האבא של המגמה" כפי שהתנסחו התלמידים. הקולנוע הוא עולם קסום כמו המגמה, כמו הערב וכמו התלמידים והצוות שהיו הכוכבים שלנו בערב הזה.

 

שבוע המעשים הטובים בהדסים: ביום חמישי היה לנו עונג מיוחד ואורחים נכבדים שהגיעו לפעילות משותפת בהדסים. חברי הגיל השלישי, סבים וסבתות מהסביום הגיעו ליום של פעילות בתחנות בהדסים, יום נפלא שנפתח בהתעמלות בוקר משותפת, המשיך בסדנאות יצירה והסתיים בארוחה משותפת שהכינו יחד עם התלמידים. תודה לאבי הררי ראש המועצה שהיה בין המבקרים ולקח חלק בפעילויות לשמחת האורחים תודה לסימי פרץ שהצטרפה, לאפי טנדלר חבר הנהגת הורים ואיריס אלקבץ שקיבלו עימנו את פני המבקרים. חיים זיו לא שינה ממנהגו ויום המעשים הטובים היה לשבוע של שלל אירועים נפלאים. אף אחד מהם לא התחיל והסתיים בימים אלו. כולם חלק מתוכנית רציפה שהגיע לשיאה בשבוע זה וכללה: אירוח עולים לשירה ישראלית וסדנאות כבישת זיתים תוצרת הדסים, בניית תיבות קינון לציפורים, שיקום בוסתנים ונטיעות בשיתוף מורים עולים חדשים תודה לחיים זיו שזימן לנו חוויות נפלאות ולדקלה שהתגייסה לסייע.

 

אז הנה, אחרי שכתבנו בשבוע שעבר על קהילתיות וחוכמת הלב, לאחר שפרסמנו ברבים את אמנת התקשורת ואגרת בדרך הער"ך,  ועסקנו בתודעה כמעצבת זהות, וב חירות כמעשה התודעה. בעת הזאת של ניסן ופסח- זמן לחידוד התודעה ולעיצוב הזהות הבית ספרית, החזון המתחדש, הקווים לדמותו של הבוגר ודמותה של הקהילה הלומדת בדרך הער"ך – ויצו הדסים באבן יהודה אנו מתפנים לצאת לחופשת החג שכמו תמיד באה ממש בעיתה, בסיומו של שבוע נוסף של מעשים ומעשים טובים ברוח הדסים.

"דעו את הפריחה ולא הפרי, את ההליכה ולא ההתקדמות" אמרו סגל וניר לבוגרי מגמת התיאטרון בערב הסיום עת הביאו מספרו של מאיר שליו- רומן רוסי (המביא לנו מפיו של המורה האגדי יעקב מירקין)

חג שמח

אביב פורח

תיהנו מההליכה בדרך בשבילי הארץ ובמשעולי החינוך.

אלי וצוות ההנהלה

על נהר אספירין ישבנו

במקומות המוכרים

לא שומעים לא רואים

כאילו אנחנו אוויר

עוד מעט יגמר הסרט

בקרוב המציאות

התמונה מטושטשת

והצליל לא ברור

כי כולנו עבדים אפילו

שיש לנו כזה כאילו

פותחים פה גדול

ומחכים לעונג הבא

 

כולנו מכורים של מישהו

שמבקש עכשיו תרגישו

פותחים פה גדול

ומחכים למנה הבאה

חלונות ראווה יפים פה

זה הכל למכירה

גם אנחנו תלויים

עם פתקי החלפה

אז מה נעשה עם הכעס הזה

מה יהיה עם הקנאה

כולם רוצים להיות חופשיים

אבל ממה אלוהים ממה

כי כולנו עבדים אפילו...

עבדים היינו, עבדים עודנו? הנה מובא קישור לשיר הנפלא – "עבדים" של ברי סחרוף (כתב והלחין) : https://www.youtube.com/watch?v=2LH8kvivV-A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry