> > סיכום שבועי 02.03.17
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 02.03.17

עמיתי הורים ותלמידים יקרים שלום.

ביום שבת יקראו בבית הכנסת את פרשת תרומה המלאה בפרטי פרטים על המשכן הרוחני, העתידי, של האומה המתהווה.  עם ישראל עושה דרכו במדבר, נראה כי דרך ארוכה עוד לפני העם הצועד אל עצמאותו בדרכי המדבר הקשות, והנה מצווה אלוהים  את משה לאסוף תרומה - "תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל-אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ,"  לבניין המשכן.

הפרשה מביאה עימה כדברי אלוהים תיאור מפורט של המשכן תוך ירידה לפרטים הקטנים לגבי בנין המשכן העתידי, גם את מפרט המנורה שהפכה לאחד מסמלי המדינה מביאה לנו פרשה זו. אולי מכאן צמח לו הביטוי הנפלא הזה- אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. מעניין הוא שהציווי הזה מתקבל דווקא באיבו של מדבר. בריק הגדול של הטבע המדברי, רחוק מחלום של עם בארצו ישכון - צריך למצוא שיטים ויריעות, עצים וצבעים, לולאות ופשתנים. מתוך האין נדרש איש החזון לדמיין יש גדול. תחילתו של חלום על ישוב מיושב, מתחיל דווקא בתכנון המבנה הקהילתי הרוחני.

סיכום שבועי

יום א' 26.2

מפגש רכזים בית אבי ובכר – כחלק מתוכנית המעברים והרצפים החינוכיים נפגשו יועצות ורכזי המקצוע השונים מבכר ובית אב"י עם היועצת והרכזים מהדסים. שיתופי הפעולה בין בתי הספר בישוב  בעידוד ודחיפה של סימי מנהלת מחלקת החינוך הביאו, בין היתר, למפגש מוצלח מאוד. תודה לכל הרכזים שהגיעו למפגש חשוב זה, תודה לדנה ברג ס. מנהלת חט"ב ולדנה מזרחי מנהלת החטיבה.

משלחת הנוער מגרמניה- במסגרת חילופי משלחות הנוער ביננו לבין מספר בתי ספר בגרמניה  שהו השבוע בארץ נערים ממינכן.  חברי המשלחת ביקרו בביה"ס וטיילו בארץ לאורכה ולרוחבה. המארחים קיבלו מחמאות רבות על אירוח חם אוהב ולבבי. בפסח תצא משלחת של נוער מהדסים לביקור גומלין. תודה למירה גלפיש שהתלוותה למשלחת ולענת אלון על פעילות התנדבותית רבת שנים ורבת ערך במישור הקהילתי ובמישור הלאומי.

ימים א'-ד'  26.2 ועד 1.3

חט"ב- גדנ"ע ערבית שכבה ט' – 27 תלמידים משכבה ט' המתעתדים להמשיך את לימודי הערבית בתיכון יצאו לסמינר גדנ"ע מזרחנים, מסגרת בת ארבעה ימים המאורגנת על ידי חיל המודיעין. במהלך הגדנ"ע עוברים התלמידים שיעורים שונים העוסקים בחשיבות השפה הערבית בהקשר של עבודת המודיעין, ביניהם שיעורים בנושאי המזרח התיכון, איומי הטרור, ערכי צה"ל, הכרת דת האסלאם, ערבית מדוברת, מודיעין במבצעים חשאיים ועוד.  בנוסף לשיעורים מתקיימת גם פעילות חווייתית הכוללת ערב תרבות, פעילות גופנית ועוד. התלמידים נהנו מאוד וכבכל שנה זכו לתשבחות רבות על הידע שהפגינו תודה להילה יצחקי רכזת מגמת ערבית לליאת גבעתי ולז'קלין  על ליווי התלמידים ולכל התלמידים המקסימים.

 

ימים ראשון + שני 26-27.2

בחינות בגרות במחול- בהמשך לערב קסום של מגמת המחול, שפרט על נימי רגשותינו באופן שרק מי שהיה יכול להבין, התקיימו בחינות הבגרות של הרקדנים והרקדניות  של שכבה יב' במחול. התלמידים נבחנו על הריקודים שהכינו, בהם צפינו בערב המגמה, ונבחנו גם על מיומנויות הריקוד הקלאסי בהתאם למבנה ולתכנית ההבחנות. הבוחנות ממשרד החינוך שהגיעו לבחון שיבחו את התלמידים על הכוראוגרפיה ועל הריקודים האיכותיים, על התנועות המוקפדות והיחס המקצועי לתחום נפלא שמביא עמו ערך מוסף רב וגאווה גדולה  לקהילה החינוכית שלנו. תודה (שוב) לענת אלון רכזת המגמה שמטפלת ברקדנים, ברקדניות ובמורות במקצועיות ובמסירות אימהית, לנדיה ואיילת המורות הנפלאות במגמה. תודה לרקדניות ולרקדנים שלנו. תודה על עבודה מושקעת שמביאה אלינו לצד הנאה, גאווה ונחת תוצר אומנותי עם מסר וחומר לחשיבה. אני מניח ששמתם לב לכך שאני מקפיד לציין את הרקדנים לצד הרקדניות. אני מבקש בהזדמנות הזאת להביא את תשומת ליבכם לכך שבמגמה שני בנים: ישראל ובני תלמידינו היקרים שמסיימים יב' השנה. ישראל ובני הוסיפו גוון מיוחד וצבע נפלא למגמה. הם בעיני אמיצים ופורצי דרך, שפעלו בניגוד לחשיבה הסטיגמטית ולרוח מצ'ואית המדירה רגליהם של בנים רבים מהתחום היפה הזה עוד משחר ילדותם. בני וישראל הם בילי אליוט בגרסה המקומית ואף זכו לגלם את התפקיד הזה במחזמר שהועלה בלהקת השמש האתיופית. זו לא היריעה לפרט את הדרך המורכבת שעברו, לצד אנשים טובים שתמכו בהם, אך אני מנצל את ההזדמנות כדי להביע את הערכתי הרבה לכם בני וישראל- רקדנים מוכשרים ואמיצים ומעל לכל בני אדם, כמו שהמילה הלקוחה משפת האידיש יודעת לתאר- מנצ'.. מקווה שבנים רבים ילכו בדרך שסללתם בעבודה קשה ובזיעה ובהנאה רבה.

יום ב' 27.2

מגמות מוסיקה בהיכל התרבות–   תלמידי המגמה למוסיקה יצאו להיכל התרבות בתל – לפעילות מוסיקלית יוצאת דופן. התלמידים השתתפו בסדנאות שונות ומגוונות בנושא המוסיקה, ניגנו יחד בהרכבים שונים ומשותפים, שרו במקהלה משותפת והאזינו לקונצרטים. יום מלא שירה ומוסיקה והזדמנות יוצאת מן הכלל לפגוש מוסיקאים שונים בני גילם מרחבי הארץ. תודה למילה רכזת המגמה ולגרישה המורה להרכבים על ליווי התלמידים.

מפגש צוות מטמיע ייחודיות בבית מדרש -  המפגש חוט מקשר בין הפתיח לדברי הסיכום המובאים בפניכם. שוב נפגשנו סביב שולחן המדרש כדי לדון בערכים הנגזרים מחזון ביה"ס ודמותו של הבוגר. הפעם, ברוח חודש אדר וחג הפורים הקרב ובא עסקנו בערך הנתינה. ארחנו את ביאליק ורבינצקי והפלגנו אל מגילת אסתר והתלמוד הבבלי, אך ללא ספק גיבור הערב היה הרמב"ם וכתביו המופלאים. דנו בדרכי הנתינה, החשיבות שבנתינה ומה בין מתן בסתר למתן גלוי, האם נתינה בסתר טובה יותר מנתינה אישית? מה בין נתינה קודם שישאל לנתינה לאחר שישאל, בסבר פנים יפות או נתינה בעצב, בין אם שידע הנותן למי ייתן ובן אם לא. על כך דנו ולמדנו והסכמנו ביננו וגם קלענו לדעתו של הרמב"ם כי הנתינה רבת הערך היא "המחזיק ביד ישראל שמך ונותן לו מתנה או הלוואה או עושה עמו שותפות  או ממציא לו מלאכה כדי לחזק את ידו עד שלא יצטרך לבריות לשאול..."  וכמובן שיהיה לנו תמיד לתת-  "כָּל-אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ".

יום ג' 28.2

שכבה י' במרכז רבין –  במסגרת תכנית זהות ולקראת קבלת תעודת זהות יצאו תלמידי שכבה י' למוזיאון מרכז רבין בתל אביב במטרה ללמוד על החברה בישראל, נסיבותיו והשלכותיו של הרצח ולהפיק לקחים מרצח ראש הממשלה יצחק רבין. בהמשך לסיור התלמידים עברו סדנאות בנושא ובנושא הזהות הישראלית. תודה לשרה ולצוות החינוכי של השכבה ברשות שמוליק רכז השכבה.

 

 

יום ג' 28/2

יום נעל"ה בכנסת ישראל- נציגי נעל"ה תלמידים וצוות חינוכי יצאו אל כנסת ישראל לציון יום נעל"ה בכנסת. תכנית נעל"ה ציינה  25 שנות פעילות, כוללת 17,000 בוגרים שעלו והתיישבו בארץ במרוצת 25 השנים  מאז היווסדה ו 60,000 עולים- בני משפחה שבאו בעקבותיהם. לזאב טויטו מנכ"ל הכפר הייתה הזכות לקחת חלק בקידום התכנית וקליטת ראשוני העולים ואני לצידו של זאב עת  עשיתי את צעדי הראשונים במרחב החינוכי כמדריך נוער בפנימייה. לשמחתנו ולגאוותנו להדסים מקום נכבד בתכנית ומתחנכים בה למעלה ממאה חניכים בשנה"ל הנוכחית, המגיעים מאחת עשרה מדינות ברחבי העולם והיד עוד נטויה. במסדרונות הכנסת פגשתי אנשים נפלאים, פגשתי חניכי נעל"ה ובוגרים שהיו תלמידי והיום סוגרים מעגל, נקלטים הפכו לקולטים. חגיגה של ציונות וערכים של נתינה וקבלה, מקבלים שהפכו לנותנים וממש כדמות הבוגר ניתן לומר בגאווה שבוגרי נעל"ה הם  בוגרים עצמאיים המזוהים עם החברה הישראלית, תוך טיפוח נטיותיהם האישיות וכישוריהם! בוגרים השואפים ומסוגלים לתרום ולהיות שותפים בקידום העשייה בארץ, והרואים בקידום זה אפשרות לצמיחה אישית.

ימים ג' – ה'  28.2 ועד 1.3

 י"א נעל"ה אמל"ט בחפירות ארכיאולוגיות  - ובהמשך לאייטם הקודם במסגרת תכנית המעורבות החברתית יצאו תלמידי י"א 13 אמל"ט לשלושה ימי חפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות מהתקופה העותומאנית ביפו ולסיום לסיור ביפו העתיקה. התלמידים שרק הגיעו לפני שנתיים לארץ במסגרת תכנית נעל"ה כבר חופרים את ההיסטוריה. התלמידים נהנו מאוד מהחפירות ומהסיור המקסים. תודה למירה סילם רכזת מעורבות חברתית לנילי אלוני רכזת השכבה לסנדרה המחנכת ולברוך ולהדר על ליווי התלמידים שסיכמו את החוויה בכיתוב על חולצה "חופרים את העבר ממשיכים את ההווה ויוצרים את העתיד".

שלל קלוריות נוסח בלגיה

יום ה' 2.3חט"ב- תרבויות של עמים ומדינות- מועצת שכבה ח' כחלק מפעילויות שכבתיות לקראת פורים מקיימת פעילות חווייתית במהלכה כל כיתה בחרה  מדינה והכירה אותה דרך פעילויות, חידונים ומאכלים מאפיינים. תודה למועצת השכבה , לגלי ולצוות החינוכי

 

נבחרת הרובוטיקה בגמר ה FTC- נבחרת הרובוטיקה של שכבה ט' ו י' עלו לגמר הארצי שהתקיים באווירה מדהימה והתמודדו מול מיטב נבחרות הרובוטיקה מהארץ ומרחבי העולם. לאחר הערכות ממושכת והתגברות על תקלות יצאו המתחרים לתחרות ארוכה וממושכת שנמשכה שעות רבות. במתח מורת עצבים ידעו המתחרים מורדות ועליות – תודה לנבחרת הנפלאה של תלמידי הרובוטיקה, לנועם המדרך לדנה מזרחי מנהלת חט"ב ולוויליאם פרגו'ן היועץ המדעי. תודה לאופיר הלפרין שליוותה את הקבוצה ביום התחרות  וסיכמה זאת היטב "לא האמנתי שכך אהנה, קבוצה מקסימה שסחפה אותי איתם" .

 

י"א 10 בלקט ישראל – גם השבוע יצאו תלמידים משכבה י"א להתנדב ב"לקט ישראל"  ברעננה במסגרת חודש המעשים הטובים. ארגון לקט ישראל הוא כאמור ארגון העוסק בהעברת עודפי מזון ממפעלים, מארגונים שונים, מחקלאות   לכ – 200 עמותות שונות. התלמידים עזרו במיון ירקות ופירות וכן באריזתם. תודה למירה סילם רכזת  מחויבות אישית, לנילי אלוני, רכזת השכבה  אילנה גבזי מחנכת הכיתה  קטי מטרני  וענת כהן על ליווי התלמידים.   

נדרשת נדיבות הלב למען מטרה חינוכית ותחושת השייכות. דווקא מתוך החסר מתחזקת תובנת החזון וההבנה כי הדברים היחידים שנותרים שלנו הם הדברים אותם נתנו. אולי זה המסר המרכזי. צריך לפעמים להתרחק מכל הרעשים ומכל ההשפעות, למקום שהוא מדבר קסום ממש כפי שהוא מאתגר וקשה, כדי לשמוע פוטנציאל של רעיון או של ילד אחד שעדין מבקש בקול חלוש למצוא את עצמו נולד אל העולם ולהמציא לו מלאכה כדי לחזק את ידו עד שלא יצטרך לבריות לשאול...

כל זה על פרשת תרומה, אם תרצו או על פרשת  חיינו- כאן בארץ הזאת, בקהילה שלנו, בהדסים השייכת למי שנותן לה ככל  אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ המשקיע בה ובבאים בשעריה  ליזמים ולמבצעים, למראי הדרך ומנחילי הערך תוך ירידה לפרטים הקטנים.

שבת שלום

אלי וצוות ההנהלה

שתהיה לכולנו שבת שלום וחודש אדר א' בטוח, שמח וטוב.

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry