> > סיכום שבועי 16.02.17
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 16.02.17

עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום

פרשת השבוע מפגישה אותנו עם היועץ הארגוני הראשון בהיסטוריה (לפחות של העם היהודי) – יתרו חותן משה: "וַיְהִי, מִמָּחֳרָת, וַיֵּשֶׁב מֹשֶׁה, לִשְׁפֹּט אֶת-הָעָם; וַיַּעֲמֹד הָעָם עַל-מֹשֶׁה, מִן-הַבֹּקֶר עַד-הָעָרֶב. וַיַּרְא חֹתֵן מֹשֶׁה, אֵת כָּל-אֲשֶׁר-הוּא עֹשֶׂה לָעָם; וַיֹּאמֶר, מָה-הַדָּבָר הַזֶּה אֲשֶׁר אַתָּה עֹשֶׂה לָעָם--מַדּוּעַ אַתָּה יוֹשֵׁב לְבַדֶּךָ, וְכָל-הָעָם נִצָּב עָלֶיךָ מִן-בֹּקֶר עַד-עָרֶב... לֹא-טוֹב, הַדָּבָר, אֲשֶׁר אַתָּה, עֹשֶׂה. נָבֹל תִּבֹּל--גַּם-אַתָּה, גַּם-הָעָם הַזֶּה אֲשֶׁר עִמָּךְ:  כִּי-כָבֵד מִמְּךָ הַדָּבָר, לֹא-תוּכַל עֲשֹׂהוּ לְבַדֶּךָ. עתָּה שְׁמַע בְּקֹלִי, אִיעָצְךָ, וִיהִי אֱלֹהִים, עִמָּךְ; הֱיֵה אַתָּה לָעָם, מוּל הָאֱלֹהִים, וְהֵבֵאתָ אַתָּה אֶת-הַדְּבָרִים, אֶל-הָאֱלֹהִים. ואַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל-הָעָם אַנְשֵׁי-חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים, אַנְשֵׁי אֱמֶת--שֹׂנְאֵי בָצַע; וְשַׂמְתָּ עֲלֵהֶם, שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת, שָׂרֵי חֲמִשִּׁים, וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת. וְשָׁפְטוּ אֶת-הָעָם, בְּכָל-עֵת, וְהָיָה כָּל-הַדָּבָר הַגָּדֹל יָבִיאוּ אֵלֶיךָ, וְכָל-הַדָּבָר הַקָּטֹן יִשְׁפְּטוּ-הֵם; וְהָקֵל, מֵעָלֶיךָ, וְנָשְׂאוּ, אִתָּךְ. אִם אֶת-הַדָּבָר הַזֶּה, תַּעֲשֶׂה, וְצִוְּךָ אֱלֹהִים, וְיָכָלְתָּ עֲמֹד; וְגַם כָּל-הָעָם הַזֶּה, עַל-מְקֹמוֹ יָבֹא בְשָׁלוֹם. וַיִּשְׁמַע מֹשֶׁה, לְקוֹל חֹתְנוֹ; וַיַּעַשׂ, כֹּל אֲשֶׁר אָמָר. וַיִּבְחַר מֹשֶׁה אַנְשֵׁי-חַיִל מִכָּל-יִשְׂרָאֵל.

בשבוע שעבר קיימנו פגישת אמצע חשובה עם הרכזים המקצועיים וביום א' השבוע סיכמנו את המחצית הראשונה במפגש חגיגי של ההנהלה המורחבת של ביה"ס - זו השדרה הניהולית הכוללת בעלי תפקידים מרכזיים כולם  "אַנְשֵׁי-חַיִל... אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע; ... שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת, שָׂרֵי חֲמִשִּׁים, וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת". יוזמים ומבצעים באמונה, במסירות ובמחויבות רבה. זו הזדמנות חשובה להגיד תודה לכל חברינו בכלל ובפרט לאלו הלוקחים על עצמם משימות ואתגרים נוספים, מתגייסים לכל משימה ופועלים ללא לאות ובהתמדה. רובם מוזכרים חדשות לבקרים בסיכומים השבועיים המתפרסמים מדי שבוע, חלקם עושים מלאכתם מאחורי הקלעים בשקט ובצנעה.

בהמשכה של אותה פרשה במעמד חד פעמי ומרגש  מאין כמותו, במופע פרוטכניקה מלהיב על רקע התפאורה המדברית והר סיני מביא משה אל העם היהודי ואל האנושות כולה את הקוד האתי המשמעותי והחשוב ביותר שהיה למין האנושי. עשרת הדיברות העומדות שרירות ותקפות מזה אלפים בשנים.

השבוע בהדסים:

מהלכה למעשה: ידע תיאורטי ויישומו – מפגשים בין תלמידים לאנשי מקצוע אפיינו השבוע את הפדגוגיה של החטיבה העליונה בויצו הדסים. התלמידים יצאו לימי שיא וסיורים לימודיים על פי אשכולות הלימוד במקצועות הבחירה, שהדגישו את הרלוונטיות של תחום הדעת למציאות חיינו במרחבי פעולה שונים. אני מבקש להקדים ולהודות למורים הרבים שיצאו ללוות את התלמידים, לרכזי המקצוע ובמיוחד לשרה רז שניצחה על כל המהלך המורכב הזה בדיוק רב וביעילות רבה. לא עניין של מה בכך להוציא כ 1000 תלמידים שלקחו חלק בשני ימי שיא על פי האשכולות. סקירה על הפעילות הנרחבת במסגרת ימי האשכול מובאת לקראת סופו של הקובץ.

 

יום שני 13.2.

נבחרת הנואמים של ויצו הדסים – כבר הזכרתי לפני כשבועיים את נבחרת הנואמים ואת התלמידים שעלו ואף זכו בתחרות הנאומים הארצית במסגרת דוברי האנגלית.  השבוע נכנסתי לכיתה של רובין לברך את תלמידי הנבחרת והענקתי להם תעודות על ההשתתפות וההישגים המרשימים. תודה לרובין ולנבחרת הבאתם כבוד לעצמכם, להוריכם לבית הספר ולקהילה כולה.

יום שלישי 14.2

תרגיל רעידת אדמה –  לאחר היערכות רבה, התלמידים  יצאו למרחבים הפתוחים ותרגלו יציאה לשטח פתוח במקרה של רעידת אדמה. שינוי מקום הכינוס והגשם הקשה על ביצוע התרגיל. למרות חוות הדעת החיובית של הבקרים לא אוכל לומר בפה מלא שמטרות התרגיל הושגו במלואן ולפיכך אנו נקיימו  בשנית ברמה השכבתית.  תודה לכל התלמידים המתנדבים בחדר החמ"ל: צוות סורקים, צוות עזרה ראשונה, צוות כיבוי אש ולכל המורים על שיתוף הפעולה תודה מיוחדת לעופר כסלסי עב"ט בית הספר ולצ'ובו מתנדב בתחום הביטחון ממועצת אבן יהודה שליווה את התרגיל מתחילתו ועד סופו למרות מזג האויר הגשום.

יום רביעי 15.2

ביקור הורים בהדסים – במסגרת המעבר של תלמידי בתי הספר היסודיים להדסים הוזמנו ההורים שלא מכירים את בית הספר לסיור בוקר. ההורים קיבלו טעימה קטנה מהנעשה בשעות הבוקר בבית הספר, נחשפו לתכנים הנלמדים במסלולים השונים במסגרת התוכנית "מרחבי מצוינות אישית" והשתתפו בסיור מודרך בחטיבה ובתיכון. תודה לדנה מזרחי מנהלת חטיבת הביניים, למורים של מרחבי המצוינות: עדי ניניו, נועם עובדיה, חיים זיו , ציבי קפלן  ולכל התלמידים שעזרו להצלחת בוקר זה.

 

מתנדבים בויצו הדסים –  השבוע נפגשתי עם מתנדבים מאבן יהודה התורמים מזמנם הפנוי למען התלמידים במרכז לטיפוח הפרט בויצו הדסים. עבודתם מלווה בחשיבה רבה ורואים את תוצאותיה. תודה רבה לאושרת טימור, אסנת בירן ולגור  בר לב  על ההתנדבות והעשייה אנו מעריכים זאת מאוד. תודה, כבוד והערכה  לורדה לוסטיג על ניהול נבון ורגיש של מרכז של"פ המשמש ממש מעין בי"ס בתוך ביה"ס.

 

ניווט בתל – אביב – ח'3 יצאה לנווט בתל – אביב המהלך הניווט השמש האירה להם פנים וגם תושביה של העיר ששמחו לענות על השאלות של התלמידים ולעזור להם במשימות השונות. הגשם התחיל לרדת ממש לפני העלייה לאוטובוס.  תודה לדרורית וללירון המורים לשל"ח.

יום חמישי 16/2

הורים מלמדים- בשיעור חינוך בכיתה ח6 , מיכל לוי (אמא של יונתן) הגיע לבשל איתנו וללמד אותנו להכין חטיפים אלטרנטיבים ובריאים. הכיתה חולקה ל-5 קבוצות. כל קבוצה הכינה קינוח  מיוחד: סלט פירות עם סורבה, פיצוחים ממותקים, פצפוצי אורז עם שוקולד, תמרים עם ממרח טחינה ושוקולד ועוד..  תודה רבה למיכל שהקדישה מזמנה והעשירה את הכיתה 

סקירת ימי אשכול בחטיבה העליונה:

 

כימיה: הכימאים הצעירים יצאו לפארק קרסו למדע – התרשמו והועשרו בתחומים שונים וביצעו ניסויי שמדגים שבירת קשרים קוולנטים.

 

חקלאות: התלוויתי לתלמידי המגמה לחקלאות, יחד יצאנו לקיבוץ שדה אליהו וזכינו להעשרה בנושא חקלאות אורגנית, קומפוסט, משק חי, ועולם מרתק של הדברה ביולוגית באמצעות חמורים, תנשמות, ועולם של חרקים בשרות האדם, סיירנו בעמק המעיינות של אזור בית שאן סיירנו ולמדנו בעיקר שיש לנו ילדים נפלאים, מכבדים ומנומסים..

ביולוגיה:

הביולוגים של שכבה י'  - נסעו למרכז הזואולוגי בספארי רמת גן והתעמקו בנושא התאמות ובתי גידול שונים לבעלי חיים.

הביולוגים של שכבה י"א – מקדמי מחקר –  התנסו בניתוחי מוח, קיבה, כליה ועין, והשתתפו בהרצאות של ד"ר דורון רביד וד"ר רועי צזנה באמצעות רובוט בנושא ביולוגיה עתידנית.

הביולוגים של שכבה י"ב – יצאו לסיור לימודי במכון וולקני – שם הועשרו בתחומים ביולוגיים מתקדמים כמו  גנטיקה וביולוגיה מולוקלרית ( הפקת D.A.N תרבויות רקמה ועוד).

גאוגרפיה:  תחום מרתק ונרחב הכולל מרחבים בכדור הארץ ומחוצה לו, תופעות טבע, צומח, חי, אדם וחברה. הגאוגרפים בשכבות הגיל השונות יצאו לסיורים שונים ומגוונים בכל רחבי הארץ ובהתאם לתחומי הלימוד השונים.

דרום כלכלה והתיישבות – הגאוגרפים ביקרו במפעל התרופות "טבע" בנאות חובב, צפו בהרצאה, התארחו בחוות הבודדים בנאות משאבי שדה וסירו בנמל אשדוד השער הכלכלי של ישראל.

כלכלת ישראל – הסיור כלל ביקור במוזיאון היהלומים ברמת גן הרצאה של אוריאל לוין נשיא התאחדות התעשיינים וביקור בשכונות עג'מיה ביפו.

גלבוע ועוספייה – הסיור כלל ביקור במרכז המבקרים של חוות הרוח במעלה גלבוע. ביקור ואירוח בכפר הדרוזי בעוספייה.

ראש הנקרה – הסיור כלל ביקור בראש הנקרה ומערת קשת. אזור הגבול תופעות גאולוגיות במפגש שבין אדם אבן ומים.

תל – אביב ביקור במגדלי עזריאלי בקומה 49 תצפית, שימושי קרקע ועיר גלובלית. סיור מודרך בשכונת שפירא וגינת לוינסקי, מהגרי עבודה מאפריקה בתל-אביב.

 

פיסיקה י'  + גאוגרפיה יא' התמחות בתחום החלל – ביקרו במפעל במרכז הייצור של לווייני החלל מב"ת ביהוד.

 

ניהול עסקי :

שכבה י' – התלמידים סיירו חברת קוקה קולה בבני ברק במסגרת הסיור קבלו התלמידים הרצאה בנושא קבלת החלטות ומנהיגות. לאחר מכן סיירו התלמידים במפעל ועקבו אחרי פס ייצור של המשקאות.

שכבה י"א – סיור במפעל ידיעות אחרונות בראשון לציון. במסגרת הסיור קיבלו התלמידים הרצאה של העיתונאי מר עמית קוטלר בנושא המדיה ולאחר מכן סיירו התלמידים במפעל ועקבו אחרי פס היצור של הכנת עיתון.

שכבה י"ב – ביקור במפעל השוקולד SARINA בעין ורד – התלמידים צפו בהרצאה בנושא יזמות עסקית, פרסום ושיווק. קבלו הסבר על גידול עצי הקקאו בחממה מבוקרת, אקלים, צפו בסרט קצר המספר את סיפור השוקולד וקינחו בסדנאת שוקולד.

אומנות – תלמידי המגמה לאומנות בסיור גרפיטי בתל – אביב שכלל הכרות עם תופעת הגרפיטי ברחבי העיר.

ספרות – סיור בעקבות משוררות ישראליות בתל – אביב.

ערבית – התלמידים ביקרו בתיאטרון ערבי יהודי ביפו – צפו בהצגה "סעדון אלמג'נון" , ולקחו חלק בהרצאה של אייל שגיא ביזנאוי " הפמיניזם ודמות האישה בקולנוע המצרי" , לסיום התכבדו בכיבוד אותנטי.

דיפלומטיה – התלמידים ביקרו במוזיאון טיקוטין ולקחו חלק בסדנאות חווייתיות בחיפה.

מחשבים

שכבה י' , י"א - צפו בסרט "משחק חוקי"  בנושא התפתחות ופיתוח הטכנולוגיה בבית קולנוע לב באבן יהודה, ושמעו על פרויקט החללית הישראלית הראשונה לירח בהרצאה של עופר פורר, מתנדב בפרויקט space.il,

שכבה י"ב – תלמידי המגמה ביקרו בטכניון בחיפה בפקולטה של הנדסת מכונות ואוירונוטיקה. לאחר סיור ממונע ברחבי הטכניון, מצגת חשיפה האזינו להרצאה בנושא "תחרויות הרובוטים" ו"הרובוטיקה הרפואית". לקראת סיום התקיימה שיחה חופשית עם סטודנט שנסובה בעיקר סביב חווית הלמידה הסטודנטיאלית בטכניון.

מוסיקה –  התלמידים לקחו חלק בסדנאות מיוחדות  של מוסיקאים מקצועיים עם כלי מוזיקה מיוחדים. בסוף היום הצטרפו התלמידים  למוזיקאים  לשיר משותף. היה יום מלא בחויות. הצצתי לרגע וראיתי תלמידים מאושרים עם גאוות יחידה יוצאת דופן.

מדעי החברה – סיור בבני ברק- מושבה ציונית שנהייתה לעיר חרדית. במהלך הסיור נפתח צוהר לעולם החרדי. התלמידים חוו את השוני התרבותי וייחודיות המקום ע"י הבחנת המיגדר וההפרדה בין המינים, הלבוש האופייני ושאר סמלי תרבות, נפגשו עם דמויות מעניינות המאפיינות את העולם החרדי, השדכנית ואיש תקשורת מקומי שסיפרו על עולמם.

 מחול –  סדנאות עם מיטב הרקדנים והסגנונות וממש לקראת סופו של השבוע יצאו תלמידי המגמה לביקור במוזיאון תל-אביב לסיור ומופע מחול מקורי בין יצירות המוזיאון בסופו שוחחו הרקדניות והרקדנים של הדסים עם הכוראוגרפית והיוצרת של מופע המחול.

תאטרון – תלמידי המגמה יצאו לתאטרון יפו בתל – אביב לסדנת משחק, צפייה בהצגה ושיחה עם יוצרים.

קולנוע – התלמידים ביקרו בסינמטק הרצליה, צפו בסרט והרצאה.

 

בשבוע שעבר השתתפתי בכנס מנהלים של תכנית עמ"ט – עתודה מדעית טכנולוגית הפועלת בבית ספרנו בהצלחה רבה, ונחשפתי להרצאתו המרתקת של יובל דרור על העולם העתידני. הנה חלק מהמקצועות המבוקשים ביותר ב 2017: מפתחי Web, מפתחי Java, מתכנתי PHP, אנשי UI/UX, חוקרי אבטחת מידע,  מפתחי מובייל, Devops, מהנדסי  ASIC/VLSI, מומחי פרסום אונליין עם ניסיון בוידאו ועוד. מי מאתנו שמע על המקצועות האלו לפני עשור? מי יודע להגיד מה יהיו המקצועות המובילים בעוד עשור? משה שהוזכר בפתיח היה ראשון לשורה ארוכה של נביאים אנשי חזון ורוח שקשה למצוא אותם היום בקרב ההנהגה שלנו, ובכלל הרי הנבואה ניתנה לשוטים. יהיה קשה אם כך לחזות לאן פנינו. ברור כי אנו חברה שתוכל להמשיך ולהתקיים בתנאי שימשיך להיות  בה הון אנושי מוביל ומובחר- זה כבר עניין של חינוך ואם זה עניין של חינוך אז זה עניין לנו.

עם פתיחת מחצית ב' אני מבקש להזכיר לעצמנו:

·       לא בטוח שהתלמידים יזכרו כל דבר שאמרנו אך לבטח יזכרו איך גרמנו להם להרגיש

·       אכפתיות, אהבה ומוטיבציה מצדנו המורים יענו באכפתיות, אהבה ומוטיבציה מצד התלמידים.

·       אם הזכרנו תלמידים אזי התוצאות שלהם, לעולם לא יעלו על הדימוי העצמי שלהם (גם שלנו)

·       אז זכרו חברי ש: מורים הם מנהיגים, מאחר ובאנגלית זה נשמע יותר טוב אז:

 Teachers are leaders

אני מאחל לכולנו עם תחילתה של המחצית השנייה שנדע להמשיך ולהיות "אַנְשֵׁי-חַיִל... ואַנְשֵׁי אֱמֶת"

שבת שלום- אלי וצוות ההנהלה

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry