> > סיכום שבועי 09.02.17
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 09.02.17

אלו בני ישראל במדבר- לא יציאת מצרים אלא תלמידי שכבה יב' במסע מדברי מסכמים דרך חינוכית ממושכת

עמיתים, הורים ותלמידים יקרים שלום וברכה.

בשבת יקראו בבתי הכנסת את פרשת בשלח  שנפתחת במילים אלו: וַיְהִי, בְּשַׁלַּח פַּרְעֹה אֶת-הָעָם, וְלֹא-נָחָם אֱלֹהִים דֶּרֶךְ אֶרֶץ פְּלִשְׁתִּים, כִּי קָרוֹב הוּא: כִּי אָמַר אֱלֹהִים, פֶּן-יִנָּחֵם הָעָם בִּרְאֹתָם מִלְחָמָה - וְשָׁבוּ מִצְרָיְמָה. וַיַּסֵּב אֱלֹהִים אֶת-הָעָם דֶּרֶךְ הַמִּדְבָּר, יַם-סוּף; הדרך מעבדות לחרות מסתבר עוברת דרך מדבר של פחדים ואתגרים. מדרך של ארבעה ימים  לדרך של ארבעים שנה. תזכורת חשובה במסר אלוהי- אין מקום לקיצורי דרך, הדרך הקצרה היא הדרך הארוכה. העוסקים בחינוך יודעים זאת היטב.

סיכום שבועי:

מכינת מופת – לאחר שתלמידי בכר ובית אבי פקדו את בית ספרנו להתרשם ולהתראיין למכינת מופת, החלה המכינה. שתי קבוצות מכינה נפתחו, בשני בתי הספר היסודיים. בניצוחם של אירית שטיינמן, שי זוהר ושירלי אדטו מעמיקים התלמידים את הידע והמיומנות שלהם במתמטיקה ובפיזיקה. בהצלחה לתלמידים ותודה לעושים במלאכה. תודה לדנה ברג על העשייה המבורכת ולכל המורים המלמדים. תודה למנהלות בתי הספר היסודיים אורה ואתי על שיתוף הפעולה והאכסניה המרשימה שתמיד נעים לבוא בשעריה.

יום ראשון 5.2.

ועדות הורים  –  הנהגת ההורים מתרחבת והורים נוספים מצטרפים למעגל ההורים המעורבים והתורמים. בערבו של יום נפגשנו יחד הורים ומורים למפגש ושיח. לאחר פתיח קצר נחלקנו לוועדות פעולה וקידמנו יחד תחומי עשייה משותפים בהם ההורים יכולים לתרום ולסייע. בעיקרם קידום אמנת התקשורת בקהילה הלומדת. תודה מקרב לב על ערב פורה ושותפות איתנה עם כל חברי הנהגת ההורים, לחלקם כבר אין ילדים המתחנכים בויצו הדסים אלא בוגרים להתהדר ולהתגאות, בכל זאת ממשיכים לבוא ולסייע לתרום מזמנם וממרצם למען הקהילה עם רגישות ותשומת לב רבה לילדינו חניכי הפנימייה. תודה לויו"ר ההנהגה שגיא אשכנזי שהוא אחד מאלו הממשיכים לעשות מתוך תחושת מחויבות לילדים ולקהילה שלנו. תודה למשתתפים הרבים. מבין ההורים: נעמה כספי, בועז טנא, אילן רוסו, מיכל שרעבי, תמי פקלר, הילה בן דויד, דובי סגל, עדי בר לב, אפי טנדלר, טליה מזרחי דגרי, אמנון סמרה. מבין המורים: לירון מרגלית, מאיה מלמד, מיכל מנגר, שרה רז, דנה מזרחי, חיים זיו. תוצרי הועדות ישלחו בקובץ נפרד.

התרמת דם שכבה י"ב –  חדווה שרעבי רכזת כיתות מב"ר ואתגר הביאה את המיזם החשוב לבית ספרנו בהיותה רכזת שכבה ומאז הפך למסורת. זו השנה החמישית שתלמידי שכבת יב' מקיימים יום התרמת דם למרכז הדם הארצי הסובל ממחסור במנות דם.  השנה שברנו שיא של כל הזמנים – 77 מנות דם!!!  כל הכבוד לתלמידים למורים ולעובדים שהגיעו לתרום דם. תודה לגלית קלדרון רכזת השכבה ושרה רז על ארגון למופת.

 

יום שני 6.2.

תחרות רובוטיקה בדימונהתחרות First Tech Challenge   (FTC) תחום חדש בארץ מבית First . בתחרות משתתפים אלפי תלמידים מרחבי הארץ והעולם ממדינות שונות. התלמידים צרכים להרכיב רובוט לפי אתגר שנתי המשלב  תחומי הנדסה ומדע מדוייק כמו: הנדסת תוכנה java , מכניקה ופיזיקה. בתחרות כל קבוצה מגיעה עם רובוט , כורתת ברית עם קבוצה אחרת ויחד משחקים על מגרש המשימות , המשלב משחק אוטומומי של רובוט (30 שניות) ומשחק נהיגה ברובוט (דקה וחצי). נבחרת ויצו הדסים העפילה לשלב הגמר בהיכל שלמה  שיתקיים ב 2/3. תודה לנועם מדריך רובוטיקה לווילאם מלווה התוכנית, ולכל התלמידים.

השתלמות דיבייטבמסגרת ההכנות לקראת תחרות הארצית בדיבייט באנגלית לכתות ט' אירחו דוברי אנגלית של שכבה ט' את נבחרת הדיבייט של בית ספר יגאל אלון מחולון לסדנאת דיבייט עם מאמנת דיבייט מקצועית במרכז למידה של הכפר. התלמידים למדו איך להמציא טיעונים לשלוף רעיונות במהירות ואף התנסו בדיבייט עם בית הספר המתארח פי כללי על פי כללי התחרות המקובלים. התלמידים קבלו משובים ועצות מועילות להמשך. תלמידינו היטיבו לפעול וחשוב מזה היו מארחים למופת. התחרויות תתקיימנה בחודש מרץ. בהצלחה לנבחרת הטריה! תודה לרובין על ההדרכה של נבחרת הדיבייט .

מפגש צוות מטמיע ייחודיות בדרך בית מדרש  - צוות מטמיע ייחודיות נפגש בעקביות המפגשים המלווים ע"י מכון הרטמן מרתקים, ומפגשי העבודה עם צילה שפיר היועצת הארגונית משלימים היטב את התמונה המתבהרת של הייחודיות הבית ספרית- מתאוריה למעשה בישיבת רכזים מקצועיים, בישיבות ההנהלה המורחבת ובאספות המורים.

יום שלישי 7.2.

מגמת הפיסיקה במצפה כוכבים –  באישון ליל, במסגרת יום האשכול, יצאו תלמידי מגמת הפיסיקה של שכבה י' ומגמת גאוגרפיה משכבה י"א למצפה כוכבים "משואה" בפארק בריטניה לערב "מסע בין כוכבים"  של חברת "הדובה הגדולה". התלמידים השתתפו במספר פעילויות של חקר מערכת השמש והכוכבים צפו בטלסקופים גדולים ושמעו הרצאות מעניינות בנושא. תודה לעומר גלעד רכז הפיסיקה ולגילה רוזמרין . היה ערב מלא בכוכבים.

שבוע אינטרנט בטוח – במסגרת שבוע אינטרנט בטוח תלמידי שכבה ח' האזינו לדבריו של השוטר הקהילתי על הסכנות ברשת החברתית ועל ההשלכות בפן הפלילי.

ישיבת רכזים מקצועיים- למפגשים עם רכזי המקצוע חשיבות רבה. רכזי המקצוע מהווים את השדרה הפדגוגית החשובה המייצגת את המהות הבית ספרית היומיומית על מעשיה והישגיה. החלטות המתקבלות בצוותא מיושמות בקרב התלמידים דרך המורים המקצועיים העומדים בחזית העשייה הבית ספרית. מספר נושאים עלו לדיון וההחלטות ישלחו למורים בקובץ נפרד. תודה לכל רכזי המקצוע שנכחו בישיבה ותודה לשרה, יפעת, דנה מזרחי, דנה ברג וטל קזרנובסקי השותפים ליצירת התכנים.

הצגה "סולם יעקב" שכבות ח' + ט יעקב כהן בהצצה אישית וחשופה לתחנות חייו מרגע עלייתו לארץ בגיל 6 עד היום. ההצגה הכניסה את התלמידים לסיפורו האוטוביוגרפי של כהן- תמהיל שכולל לא מעט קשיי הסתגלות  כעולה חדש במגדל העמק, גיל התבגרות ומלחמה עיקשת ובלתי מתפשרת  על חלומו הגדול להיות שחקן. ההצגה היא פסיפס חיים אנושי ומרגש, המציפה נושאים הנוגעים לכל אחד ומאתנו – הרצון להיות שייך ואהוב, חשיבותו  של הדימוי העצמי והאמונה בעצמך , ההליכה עד הסוף ללא פשרות על לניצחון ו"אני מאמין לחיים"- אם תרצה באמת ותתעקש"- תצליח.  בסיום ההצגה יעקב כהן שוחח עם התלמידים ועודד אותם להגשים את חלומם בכל מחיר. כמו כן שיבח על התנהגותם המופתית ועל התעניינותם במהלך כל ההצגה.   תודה למאיה מלמד הרכזת החברתית לגלי וליאת רכזות השכבה למורים המלווים.

יום רביעי 8.2.

כיתת ז' 6 מופת בטכנודע –  התלמידים מכיתה ז'6 יצאו לסיור לימודי בטכנודע שבגבעת אולגה. התלמידים לקחו חלק בסדנאות בתחומי הרפואה, הכימיה והפיזיקה בהתאם לתכנית הלימודים במקצועות המדעיים. התלמידים חוו חוויה מעשירה והיו נרגשים מההתנסות המעבדות עם מכשור מתקדם לצד למידה. תודה לריקי אפרת מחנכת הכיתה ורכזת השכבה לעילית הררי על הליווי  ולדנה ברג על הארגון.

 

הועדה המלווה-  היא הוועדה הבוחנת את היוזמות, התכניות, והביצועים של ביה"ס במסגרת הרפורמה ללמידה משמעותית תוך ניצול נכון ומיטבי של המשאבים לטובת קידומם הלימודי והחינוכי של תלמידי ביה"ס. הוועדה בראשות המפקחת הכוללת הגב' עליזה שרייר בוחנת וחוקרת במשך שעות ארוכות על פי מתווה מובנה. לקחו חלק מנכ"ל ויצו הדסים- זאב טויטו, הנהלת הפנימייה וחברינו מההדרכה הנהלת ביה"ס, מורים ותלמידים, מבין אורחינו: נשיאת ויצו העולמי הגב' אסתר מור שכיבדה אותנו בנוכחותה, מנהלת מחלקת החינוך בויצו – ד"ר מיכל רותם וסגניתה אורה לנדאו, הגב' סימי פרץ מנהלת מחלקת החינוך באבן יהודה. כולם הרבו שבחים על הביצוע והדיווח המפורט. הוועדה שיקפה את עמלכם המורים. הייתה לי הזכות להיות השליח שזכה בדברי הערכה מרגשים. תודה לכם שותפים יקרים. תודה ליפעת דביר האמונה על התחום הפדגוגי ומי שנערכה היטב למפגש החשוב. אני מצרף את דבריה של סימי מנהלת מחלקת החינוך באבן יהודה שנכחה בוועדה:

 

"לכבוד זאב טוייטו מנהל כפר הנוער הדסים שלום רב, בהוקרה ומתוך תחושת חובה נעימה, ברצוני להביע את הערכתי  הרבה לצוות "הדסים" חטיבת הביניים, חטיבה עליונה והפנימייה על הצגת עבודתו החינוכית ערכית בוועדה המלווה שהתקיימה היום.

הצגת ביה"ס והפנימיה באופן אותנטי ע"י המנהלים, המורים והתלמידים העידה על בית ספר הפועל במקצועיות, אכפתיות ובמסירות רבה. הערכתי על תהליכי הלמידה וההתמקצעות שעובר הצוות החינוכי בבניית הייחודיות הבית ספרית ובהתאמה לרפורמה. התרגשתי והתפעלתי מדברי התלמידים, שסיפרו על למידה משמעותית, מעניינת בה יש מקום לחשיבה עצמאית ותחושת משמעות לכל אחד.גאווה גדולה לנו שזהו בי"ס בו לומדים ילדינו."

אירועי ט"ו בשבט בויצו הדסים

אירועי טו בשבט התקיימו לאורכו של השבוע וכללו מגוון רחב של פעולות מגוונות בשכבות הגיל השונות. את חלקן הוביל חיים זיו רכז שח"ק ירוק, המורה לאדריכלות נוף וקיימות ומורה לגאוגרפיה. חיים לא ממתין לט"ו בשבט ובאופן עקבי מאיץ ודוחף להגברת המודעות לשמור על הסביבה, לחקור אותה ולעשות למענה כדי שנוכל להמשיך וליהנות ממנה. להבדיל מהילד, בסיפור הידוע והמוכר של סילברסטיין שֶל העץ הנדיב, השואל את העץ מה יוכל לתת לו - חיים מברר ומגלה מה אנו יכולים לתת לעץ. תודה חיים. תמשיך להאיץ בנו ולדחוף את הנושא במרץ ובהתלהבות המאפיינים אותך. כמו העץ הנדיב חיים אתה האדם הנדיב – שאומר הגיע הזמן לתת לעץ בחזרה ...אומר ונותן.

 

 סדר ט"ו בשבט  - שח"ק ירוק מחבקים את העולים בט"ו בשבט במרכז הקיימות שח"ק ירוק בויצו הדסים. במהלך השבוע זכינו לערוך סדר ט"ו בשבט ונטיעות לעולים מדרום אמריקה ומצרפת. תלמידי אדריכלות נוף וקיימות ופעילי שח"ק ירוק הביאו את פירות החג עליהם בירכנו, ועד ההורים סיפק פירות יבשים באמצעות הרכזת החברתית מאיה מלמד, תלמידי אדריכלות נוף וקיימות משכבה ט' הכינו את המטעמים ואירחו יפה את העולים המקסימים. רכז שכבה י' שמוליק דרורי והמחנכים חנה, אלאנורה, סנדרה ומוריס השתתפו עם התלמידים בנטיעות ובברכות והאווירה הייתה פשוט נפלאה. הפעילות תמשך גם בשבוע הבא. תודה לחיים זיו רכז שחק ירוק, למחנכים ולמורים השותפים .

 סדר ט"ו בשבט בשכבה ז'במסגרת תכנית שיר מזמור לשנת בני מצווה ערכו השבוע התלמידים משכבה ז' סדר ט"ו בשבט בכיתות עם מגוון פירות ומנהגי החג. הפעילות הייתה מהנה ביותר התלמידים נהנו ולמדו על פירות החג ומנהגיו. תודה לריקי רכזת השכבה ולמחנכים

שיעור חינוך בטבע -  במסגרת שיעורי המחנך בשכבה י"א ירדו הכיתות לחממה הלימודית ערכו שיעורי חינוך בטבע יחד עם מנחם כהן ,ידידייה ורון הקר. בנושא ט"ו בשבט, ערכו סיור בגן הבוטני, השתתפו בחידון בנושא הצומח , קיבלו הסבר על מהות החג ופירותיו , נטעו עצים והתכבדו מפירות הארץ. תודה למאיה הרכזת החברתית, למחנכים, למנחם, ידידייה ורון המורים בחממה על החוויה המעצימה.

בהזדמנות זו אני מזמין את כולכם להגיע ולבקר בחממה הלימודית ליהנות מהפריחה מהשתילים ומהתוצרת החקלאית.

 

הפנינג ט"ו בשבט בהדסיםבמהלך השבוע מועצת התלמידים קיבלה את פניהם של באי בית הספר בפירות יבשים ובהפסקה מורים ותלמידים חוללו ורקדו בריקודי עם והחזירו עטרה  ליושנה. תודה למאיה הרכזת החברתית לתלמידי מועצת התלמידים ולכל הרקדנים

יום שיא לשכבה ט' בנושא ט"ו בשבע -  תלמידי השכבה התנסו בהכנת בושם במגוון ריחות מיוחדים השתתפו בחידון "קהות" – חידון אינטרקטיבי בנושא ט"ו בשבט  קיבלו הסבר על צמחי התבלין וטעמו מפירות החג.  תודה לנינה, למורים למדעים ולרינה הלבורנטית על העזרה הרבה.

 

    "ראה מעשי כמה נאים ומשובחים הם וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך!" (קהלת רבה ז', כ"ח)

עם עליית משקלם של הבעיות האקולוגיות בעולם התעשייתי המודרני, ובימים בהם אנו מציינים את החג  נראה כי האחריות נופלת על כתפינו במלואה. הסביבה היא החצר עליה מושלך נייר, הנחל הסמוך לביתי, חוף הים, האוויר שאנו נושמים אך גם הילד שיושב לפני, השכן, הקשיש, המנקה, הפליט, בן משפחתי וחברי. מוטלת עלינו האחריות לשמר ולתקן- אין מי שיתקן אחרינו...

עד אז חברים יקרים מצפה לנו שישי שמשי ושבת גשומה. אני מקווה שתמצאו זמן לצאת אל הטבע וליהנות ממרבדי הצבע והפריחה המרגשת מי ירחיק אל דרומה של הארץ או צפונה ומי שיצא אל הטבע המוריק של השרון הירוק ממש מחוץ לדלת.

שבת שלום, ט"ו בשבט שמח וירוק

שלכם

אלי וצוות ההנהלה.

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry