> > סיכום שבועי 01.12.16
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 01.12.16

 

 

 

 

שבוע שנפתח באש השריפה והסתיים בגשמי ברכה

כִּי תֵצֵא אֵשׁ וּמָצְאָה קֹצִים וְנֶאֱכַל גָּדִישׁ אוֹ הַקָּמָה אוֹ הַשָּׂדֶה שַׁלֵּם יְשַׁלֵּם הַמַּבְעִר אֶת הַבְּעֵרָה (שמות כה')

ארבעים אלף דונם של חורש ארץ ישראלי כילתה השריפה יחד עם אלפי בתים שניזוקו חלקם עד היסוד, עשרות אלפים של אנשים פונו מבתיהם. נראה כי מרבית השריפות אם לא כולן נגרמו במזיד. איש לא יעלה את ארצו באש. מעשה הנבלה מלמד שאין שום תחושת שייכות בין המצית ושולחיו למקום, נותר לקוות כי ימוצה הדין עם הנבלים וישלם המבער על מעשה הבערה.

בין שריפה לגשם- סיכום שבועי

יום ראשון 27.11

חטיבת הביניים שכבה ח': חינוך לגלישה בטוחה ברשת באמצעות תאטרון "נגיעות" – הפעילות התייחסה לסכנות הרבות והמתרבות בעולם האינטרנט. הגלישה באינטרנט נתפסת על פי רוב כחוויה מהנה ומעניינת שמעניקה לכל גישה שוויונית לשפע של מידע, אך נוכח חוסר פיקוח במדיום זה, הוא הופך לעיתים לפלטפורמה פרוצה שעלולה להיות מאוד מסוכנת למשתמשים בה בכלל ולבני הנוער בפרט. האינטרנט נתפס בטעות כבטוח לגולשים מהבית אולם לא אחת קרה שילדים ובני נוער שלא גלשו בחוכמה נפלו קורבן לפגיעות פיזיות ונפשיות. ההצגה הציגה סכנות אלו מתוך כוונה לאפשר  לתלמידים להגיע להבנה שהאינטרנט הוא אכן צינור נוח, זמין וקל למידע, אך באותה המידה, מדובר בכלי מסוכן שיש ללמוד כיצד להפעילו נכון. בעזרת שני שחקנים שהציגו סצנות בעלות דילמות מחיי המתבגר הצליח המנחה יחד עם התלמידים לזהות תמרורי אזהרה ומציאת פתרונות לדילמות. הדיון העניק כלים לזיהוי סכנות ודרכי ההתמודדות עימן. התלמידים גילו עניין רב והתנהגו למופת. תודה למאיה הרכזת החברתית, לגלי רכזת השכבה, למחנכים ולכל המורים המלווים.

שני  28/11

מסע ישראלי מבראשית- ביום שני באישון הליל, לאחר הערכות נרחבת ותהליך הכנה ממושך יצאו 350 תלמידי שכבה יא'  מלווים בשבעה עשר מורים, מדריכים אנשי אבטחה ועזרה ראשונה אל המסע ישראלי מבראשית במפנה דרומי. מסע סדנאי המשלב מסלולי הליכה מרהיבים, פעילויות מגוונות ומעגלי שיח העוסקים במעגלי הזהות השונים אליהם אנו שייכים. עם אור ראשון לאחר נץ קפה ראשון יצאו אל מסע רגלי ממושך. ימים מלאי חוויות עוברים על הנערים  הנפלאים ממש בימים אלו. ביום חמישי עלינו לפגוש את חברי המסע בכותל המערבי. שמחנו למפגש, הצטרפנו למעגלי השירה והריקוד. לפני החברים עוד סוף שבוע חגיגי בירושלים ואנו מקווים שסופו של השבוע יהיה טוב כתחילתו. במוצ"ש עתידים החברים לשוב להדסים, אנו מצפים ומחכים.

יום שני 28.11

"קוקטיל מסוכן: אלימות ואלכוהול" הרצאה של אלה שוורצמן לשכבה י"ב, מפגש עוצר נשימה שהציג מקרים שקרו לאנשים מוכרים לציבור ולכאלו שלא,  שהחיים שלהם של חבריהם ובני המשפחה נהרסו בערב אחד. המפגש העביר באופן חוויתי את המסר החשוב של הימנעות מצריכת אלכוהול בגיל הנעורים וצריכה אחראית של אלכוהול בגיל החוקי. התלמידים שיתפו פעולה ונהנו מאוד. תודה לגלית קלדרון רכזת השכבה למחנכי י"ב ולכל המורים המלווים.

 

יום שלישי 29/11 יום עמוס, מורכב ומרובה אירועים מעצימים:

חג הסיגד- האירוע המרכזי והבולט ביותר שהיה השבוע בכפרנו הוא חג הסיגד שהפך לחג של כולנו. זהו חג ערכי הנחוג בכ"ט בחשוון, חמישים ימים לאחר יום הכיפורים, בו אנו מציינים את הכמיהה של יהודי אתיופיה, כמו כל יהודי הניכר, לעלות לארץ ישראל וירושלים בירתה ולחדש ימים כקדם. הסיגד נפתח בצום בו מחדשים ומזכירים את הברית שנכרתה בין ה' לעם ישראל במתן תורה בהר סיני. במהלך היום מתפללים לבניית בית המקדש. בניכר התפללו בני העדה ליום בו יזכו לעלות לארץ ישראל. ואחינו שעלו זה מכבר מברכים על חזרתם למולדת ומזכירים את דרך הייסורים שנדרשו לעבור, הביזה, האלימות ואובדן החיים בדרך לארץ ישראל. עם סיום הצום עורכים סעודה גדולה. גם בכפר ציינו את החג על כלל מנהיגו וערכיו. חניכי הכפר סיפרו בהמחזה את סיפור העדה ועם רדת הערב ארוחת חג המתינה לכולנו בחדר האוכל. תודה לשותפים הרבים שסייעו ותרמו. תקצר היריעה מלציין את כולם: חניכים, אנשי צוות עובדי המטבח והנהלת ההדרכה בניצוחו של יוסי לוי מנהל הפנימייה למנהיגות של ויצו הדסים.

 

כנס מנהלים בהדסיםפורום מנהלים בפיקוחה של עליזה שרייר מפקחת כוללת שלנו, אחראית על תכנית נעל"ה, ממונה מחוזית של כיתות מב"ר ואתגר- שלשה תפקידים משמעותיים ביותר ובעיקר מי שהייתה מורה בהדסים הובילה יום עיון מרתק לחבר מנהליה. האירוח כמו תמיד היה בייתי, נעים, טעים וצנוע בדרך האופיינית להדסים. גם התכנים שהתבססו בעיקר על הנעשה בהדסים  ריתקו את המשתתפים שחזרו מצויידים בתובנות והשיבו בתודות. תודה לעליזה שבחרה בויצו הדסים כמקום המארח לכנס ראשון מסוגו.

תיבת טקסט: יפעת דביר- מנצחת על המהלך כולו בהובלת סדנאנציגי מכללות מהארץ ואירופה בויצו הדסים – ביום ג' ארחנו נציגי מכללות להכשרת מורים מרחבי הארץ ומהאחוד האירופאי במסגרת הפעילות של ביה"ס ויצו הדסים כ"חממה" ופלטפורמה להכשרת הסטודנטים להוראה של בית ברל. כחמישים נציגים ביקרו בביה"ס להתרשמות ולפעילות סדנאית. ליפעת ולמורים רבים המלווים את פרחי ההוראה ופותחים את דלת הכיתה חלק גדול בהצלחת המיזם החשוב כמו היום עצמו ודברי תודתם אליכם מובאים בפניכם: "ברצוני להודות לכם ולצוות כפר הנוער הדסים- יפעת הרכזת וכל העוסקים במלאכה, על ההזדמנות הנדירה להציץ ולהשתתף בעשיה המבורכת של החממה שלכם. ההתלהבות והמעורבות של צוות בית הספר וקבוצת המורים החדשים שיקפה את הייחודיות של עבודת החממות בבית הספר- ביצירה של מסגרת הולמת הן תכנית והן אירגונית לעבודה שמשלבת ויוצרת גשר בין הצרכים של המורים לצרכים של בית הספר. אנא הודו בשמי ובשם צוות Proteach על החוייה המיוחדת והמלהיבה שהם העניקו לנו בסדנה אתמול. תודה גם על ההשקעה העצומה בהכנת הסרטים- הצילום והתרגום לאנגלית של דברי התלמידים. ללא ספק הסרטים שנעשו במקצועיות רבה הציגו את הרוח האנושית המיוחדת של בית ספר. בהרבה ברכה, ראומה".

למידה באמצעות מעגלי שיח ביום מרוכז באזרחות: למידה במעגלי שיח אזרחי  כמרתון בלימודי האזרחות לכיתות יב' 6 ו – יב' 7   בהובלת חדווה שרעבי רכזת כיתות אג"ף שח"ר ומיכל מנגר רכזת אזרחות וצוות אזרחות, יחד עם סטודנטים להוראת האזרחות מבית ברל- תוצר של שיתוף פעולה בין בית הספר לבין מכללת בית ברל – המחלקה להוראת האזרחות. התלמידים למדו בקבוצות קטנות ובלמידה אישית חזרו על החומר הנלמד, באופן רציני, קשוב ומתעניין. אין ספק שלמידה באמצעות מעגלי שיח בנושאי הלמידה הרחיבו לתלמידינו את הראייה האזרחית ונקווה שיישא פרי בבחינה המסכמת הקרובה ביום א', בבחינת המתכונת, בבחינת הבגרות בסוף חודש ינואר ובעיקר שיהפכו לאזרחים טובים וחושבים. תלמידי יב'6 ויב"7 והמחנכות הודו על היוזמה ולסטודנטים שהובילו את מעגלי השיח האזרחי. מליאת הורים  לקראת סופו של יום עמוס התכנסנו בשעת ערב למליאת ההורים הראשונה לשנה"ל תשע"ז. זה היה מפגש חשוב ביותר.  הנהלת ביה"ס והנהגת ההורים נערכו אליו היטב. בערב זה סקרנו את הנעשה בביה"ס ובכפר בדרך יצירתית ומקורית, נפגשנו עם נציגות של תלמידים, הורים התנדבו לוועדות הפעולה ונבחר יו"ר להנהגת ההורים ברכות לשגיא אשכנזי יו"ר הנהגת ההורים שנבחר ברוב קולות. הנהגת ההורים היא קבוצה נפלאה של אנשים מחויבים לעשייה ולחינוך בויצו הדסים. אפי טנדלר, בועז טנא, תמי פקלר, דובי קדישאי, הילה בן דויד, נעמה כספי הם חבורה נפלאה של אנשים טובים ומיוחדים העושים למען הציבור, למען ילדי ויצו הדסים והמורים בצנעה וביעילות רבה, לחלקם בנים ובנות שסיימו את הדסים בהצלחה רבה זה מכבר. בראש ההנהגה עומד שגיא אשכנזי שנמצא בהדסים מדי יום ומביא עימו סיוע ותרומה רבה לקידום הקהילה בתחומים רבים ומגוונים.

הערב הזה היה סיום נפלא ליום מרתק. תרמו להצלחת היום טובים ורבים מהעומד בראש - זאב טויטו מנכ"ל ויצו הדסים שלקח חלק משמעותי בכל אירוע ואירוע שהתקיים ביום זה ועד העומד בשער אמנון השומר היקר- שקיבל וכיוון במאור פנים כהרגלו. תודה לאורית פיכמן שנשארה, כמו תמיד,  עד שווידאה שהכל קורה בטוב טעם ושדבר לא יחסר. זו הזדמנות חשובה אף להודות למי שפועלת תמיד מאחורי הקלעים והופכת כל משאלת לב לאפשרית – צופי עוזרת המנכ"ל.

יום רביעי 30/11

טוהר בחינות- טוהר הבחינות  הינו חלק משמעותי מהחינוך לערכי האתיקה מקצועית והוא נוגע לביה"ס כולו: הנהלה, מורים ותלמידים כאחד ולחברה כולה. ביה"ס שם דגש חינוכי בנושא זה ולפיכך שמחתי לקבל את מכתבו של דויד גל – מנהל אגף א' לבחינות המאפשר לנו לבחון ולהיבחן  מתוך אמון המשרד ביושרה ובאתיקה של מורי ביה"ס ותלמידיו. אני מברך את כלל המורים והתלמידים המקפידים על האתיקה המקצועית ובראש ובראשונה את שגית זהר רכזת בחינות הבגרות – תפקיד אחד מבין תפקידיה החשובים והרגישים. אני קורא לכולנו להמשיך ולהקפיד, לתת אמון בתלמידים תוך חינוך לאמינות.

להלן דבריו של דויד דרכי אליכם: "לכבוד אליהו בצלאל מנהל בית הספר מקיף הדסים סמל מוסד: 440180  

שלום רב, הנדון: מסלול "ירוק" בטוהר הבחינות בבית ספרך.

תיבת טקסט: סלפי מנחל אלכסנדראנו שמחים להודיעך, כי מהממצאים שבידינו עולה כי השמירה על טוהר הבחינות בבית הספר שבניהולך, הינה משביעת רצון. במשך שנתיים מתוך השלוש השנים האחרונות נמצא כי שיעור המחברות הפסולות בבית ספרך עומד על בין 0%-1%. לפיכך, דורג בית הספרך שבניהולך "ירוק". מדד טוהר הבחינות מודד בראש וראשונה את התנהגות התלמידים, אך מעיד לא פחות מכך על מידת הצלחתו של בי״ס לחנכם להגינות, לאמינות וליושר. משרד החינוך רואה חשיבות רבה בקיום תרבות השומרת על טוהר הבחינות...אנו מקוים שתמשיכו לפעול בנחרצות, לשמירה על טוהר הבחינות ולהנחלת ערכים של הגינות ויושר בקרב התלמידים לקראת צאתם לחיים בוגרים ועצמאיים. במסגרת הגדרתכם בסטטוס "ירוק", תוכלו להמשיך ולקיים את הבחינות כפי שנהגתם עד כה.

 בכבוד רב,  דויד גל מנהל אגף א' בחינות"

יום שדה נחל אלכסנדר – למרות מזג האוויר ההפכפך יצאו תלמידי ח'6 ליום שדה בנחל אלכסנדר התלמידים הלכו בעקבות משימות מגוונות ומאתגרות, התלמידים ראו צבים, נוטריות ואנפות רבות וגם הצליחו להירטב מעט מהגשם הקליל. את היום הילדים סיימו עם כמה משחקים וחזרו הביתה מרוצים. תודה ללירון ודרורית המורים לשל"ח.

יום חמישי 1/12

חטיבת הביניים: המשך סדנאות בני מצווה שכבה ז' – פעילות ממשיכה של שיר מזמור לבני מצווה – המפגש השני התקיים היום באווירה נעמה ובקבוצות קטנות. התלמידים השתתפו בסדנאות מגוונות ומעניינות בנושא. תודה לריקי רכזת השכבה ולכל מחנכי השכבה.

פעילות חוש"ן שכבה י"ב -  חינוך לסובלנות בשיתוף המרכז לחינוך והסברה של קהילת הלהט"בים. התלמידים נפגשו עם מתנדבים מהקהילה למפגש הכרות בלתי אמצעי. חושן פועל כארגון מתנדבים ארצי ומטרתו לשנות סטריאוטיפיים כלפי נטייה מינית וזהות מגדרית. השתתפתי בחלקו של אחד המפגשים והתרשמתי מהשיח מרתק, כנה ופתוח. המנחים חשפו בגילוי לב מרגש את הלבטים והקשיים של חברי הקהילה. היו אלו מפגשים מרגשים בעלי תובנות חשובות.  תודה לגלית קלדרון רכזת שכבה י"ב, למחנכים ולכל המורים שליווי את הפעילות.

ט'6 בירושלים – במסגרת ימי השדה של שלח יצאו תלמידי כיתה ט'6 לירושלים הקרה, הם סיירו בעקבות לוחמים בהר הרצל, ביקרו בבית משפט העליון וסיימו את הסיור בתצפית הדרכה על הכנסת ועל המנורה המיוחדת. תודה ללירון ודרורית המורים לשל"ח. הילדים נהנו מאוד, מזג האוויר היה לצדינו , היה יום נפלא.

וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם לְאַהֲבָה אֶת ה’ אֱלֹהֵיכֶם וּלְעָבְדוֹ בְּכָל לְבַבְכֶם וּבְכָל נַפְשְׁכֶם: וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ וְאָסַפְתָּ דְגָנֶךָ וְתִירֹשְׁךָ  וְיִצְהָרֶךָ וְנָתַתִּי עֵשֶׂב בְּשָׂדְךָ לִבְהֶמְתֶּךָ וְאָכַלְתָּ וְשָׂבָעְתָּ: דברים יא'

עם סופו של השבוע בא הגשם והביא עימו ניחוח של רעננות שהחליף את עשן השריפה. גשם טוב בא לנו, כזה שמתפללים אליו, כזה ששמחים אליו ומשחררים אנחת רווחה וחיוך של הקלה.  יש לנו עניין מיוחד עם הגשם. ממש היסטורי. אולי מפני שתמיד חסר לנו. אולי אי שם בשכבות העמוקות שלנו שקועות החרדות הקמאיות של איכר המצפה לגשם. אולי כי מפלס הכינרת הוא המפלס של מצב הרוח הלאומי, אולי בזכות המשוררים העבריים שמייחלים לגשם וסיפור חוני המעגל וסיפור משיב הגשם, (תלמוד בבלי, מסכת תענית כ"ד ע"א) המספר על זכיותיו של מי שמלמד דרדקים אצל זה שלמעלה. אולי בזכות ההבטחה המקראית שחוזרת שוב ושוב כמו בספר דברים, אישור שאנו בסדר, שיהיה בסדר, אולי בכל זאת לא תהיה זו שנת בצורת שהרי הנה הגשם בא, לא בעיתו, חבל שלא שבוע קודם, אבל בא. ייחלנו לשנה ברוכה, שנה עם גשמי ברכה שיענו תפילותינו ושיתגשמו לנו גשמי ברכה.

שבת שלום

אלי וצוות ההנהלה

 

 

 

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry