> > סיכום שבועי 17.11.16
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 17.11.16

עמיתי הורים ותלמידים יקרים.

השבוע ציינו בטקס ושיח את יום השנה ה 21 להירצחו של יצחק רבין, ביום זה ביקשנו להוקיע את האלימות. השנה ייחדנו את נושא השיח והטקס לכוחן של מילים.

כ 40%  מהאוכלוסייה בארץ לא הכירה את יצחק רבין כמנהיג. חלקם לא עלו עדין, חלקם טרם נולדו. 21 שנים חלפו מאז ובכל זאת מלאה הכיכר בעצרת האחרונה באלפים רבים, חלקם בני נוער מרחבי הארץ וגם מבית ספרנו.

לנו המבוגרים זיכרון אישי ותמונות בלתי נשכחות מאותם ימים. ישנן תמונות הנחרטות בזיכרון האישי והלאומי ואינן נשכחות עם הזמן. כאלה היו מותו והלווייתו של יצחק רבין זכרונו לברכה. תורים אין קץ של המונים, שהמתינו שעות ארוכות, ביום ובלילה, כדי לעבור על פני ארונו של רבין ברחבת הכנסת. אלפי אנשים ובני נוער יושבים ושותקים שעות וימים ארוכים בכיכר רבין ואנו ביניהם. הארץ כולה דממה - כדממת יום הכיפורים.

ישנם צדדים יפים בחברה הישראלית- אנו רואים את הישראלי היפה התורם המגויס במגוון תחומים בקהילה אני רואה בילדנו את הישראלי היפה, אולם עם זאת הולכים וגוברים ביטויים של חוסר סובלנות. אלימות מילולית משמשת קרקע לצמיחה של אלימות מסוג מסוכן עוד יותר.  מעשי בריונות  הופכים לשגרה. זה מתחיל ממילים, מילים הורגות.

מילים גם בונות  סיכום שבועי-

יום ראשון 13.11

מפגש הכנה למסע ישראלי מסע ישראלי של שכבה י"א יוצא לדרך. ביום ראשון נפגשו לראשונה תלמידי השכבה שחולקו לקבוצות עם צוות המסע. התלמידים נחשפו למתווה המסע ושמעו מפי המדריכים על הצפוי להם במסע שיערך בין התאריכים 28.11  ועד 3.12. צוות השכבה והתלמידים נרגשים לקראת המסע העומד בפתח. תודה לשרה רז רכזת הטיולים. תודה לנילי רכזת השכבה וליורם יופה  המובילים את המסע ולכל צוות המחנכים והמורים המלווים. לא פשוט להוציא מסע ממשוך עבור 390 תלמידים.

יום שני 14.11

טקס יצחק רבין – תלמידי שכבה יא' העלו טקס מרשים, מרגש ורב משמעות. הטקס שנפתח בהפגנת תלמידים נגד האלימות בחברה כלל קטעי תאטרון, מחול, שירה וקריאה של טקסטים רלוונטיים לנושא.  תודה שוב לנילי מובילת השכבה על הכנת הטקס, לענת אלון ואיילת שריד ולרקדניות על הריקוד המקסים ללני שחף ליואב טלמור, ולתלמידי מגמת תיאטרון על הקטע התיאטרלי למילה וגרישה ותלמידי המגמה למוסיקה, למירה גלפיש על הכנת תפאורה לתפארה לציבי קפלן ולכל מי שלקח חלק בהכנת הטקס.

 

אדריכלות נוף  - פרופסור צבי מנדל ממכון וולקני – מומחה לאיקלום אויבים טבעיים והדברה ביולוגית הופיע בפני מרחב המצוינות אדריכלות נוף וקיימות מהשכבות ז' – ט'. זאת במסגרת ההיערכות השנתית שלנו לתחרות היזמות השנתית של מכון וולקני. תודה למורים חיים זיו, יניב אוריאל ויוסי אברהמי שמלווים את המחקר המנסה למצוא פתרון ידידותי לסביבה בהרחקת זבוב הזית.

 

יום שלישי 15.11

 

שח"ק ירוק -  ההשתלמות של רכזי שח"ק ירוק התקיימה בויצו הדסים בהיותו בית ספר מדגים בתחום שח"ק ירוק – שרות חינוכי קהילתי ירוק. בהשתלמות קיבלו הרכזים  מידע אודות הנעשה בהדסים. עברו סדנאות בנושאים מגוונים לרבות הדברה ביולוגית, מחקר זבוב הזית, המזגינה, מסיק וכבישה. הסדנאות הועברו ע"י תלמידי שח"ק ירוק ותלמידי החוג לאדריכלות נוף וקיימות-  הפעילים הירוקים שלנו. גולי אורטל-עברי מנחה הקורס כתבה "אתמול קיימנו מפגש קורס שחק ירוק 4 בכפר הנוער ויצו הדסים .ויצו הדסים נחשב לאחד מבתי הספר המובילים שחק ירוק כבר שנים רבות תוך התחדשות ומקוריות. במקום מוטמעת חשיבה ירוקה מעוררת השראה בזכות חיים זיו רכז שחק ירוק שמצליח בדרכו המיוחדת (רגישות עם נחישות) לסחוף את כולם." תודה ליוסי אברהמי ויניב אוריאל ובעיקר לחיים זיו מורה ויזם ירוק המקדם ומפתח עם תלמידיו בכל שנה מחקרים ופרויקטים מקוריים ומקדם אותנו צעד אחר צעד לאורח חיים ירוק.

 

ימים שלישי ורביעי 15-16.11

 

גיחת שלח שכבה ח' -  תלמידי שכבה ח' יצאו לגיחת השל"ח באנדרטת הנח"ל לפעילות מחנאית ופעילויות ODT.  האווירה הייתה נפלאה ודיווחים טובים התקבלו שוב ושוב מהשטח. רק שנה עברה מאז התחילה השכבה את דרכה בהדסים והנה זכינו יחד להנות מפרות עמלנו. ביום השני לגיחה יצאנו לבקר את התלמידים ולשמח את ליבם בקרטיבים. פגשנו שכבה מובילה, מאורגנת ומסודרת, קשובה ופעילה. כל הכבוד, תודה והערכה לגלי סברי רכזת השכבה , למחנכים הנפלאים והמסורים  עילית, יובל, מירב, מיכל מושקוביץ ומיכל ברקוביץ דרורית ולירון המורים לשל"ח - התלמידים דאגו להודות לכולם בזה אחר זה במפגש המסכם של השכבה.

 

בית מדרש - השתלמות צוות מטמיע ייחודיות בית ספרית  השנה בחרנו לייחד את תכנית בית מדרש כהשתלמות צוותית לצוות מטמיע ייחודיות וכמובן שהמפגשים פתוחים לכל המתעניין בקרב עובדי ביה"ס, הורים ותלמידים. בהובלה מוצלחת של סיוון ממכון הרטמן נפגוש בכל שבוע ערך או כישור הנגזר מדמותו של הבוגר נדון בו דרך ארון הספרים היהודי הישראלי אל חיינו באופן אישי ועד יישומו בקהילה הבית ספרית. השבוע דנו במושג – לומד עצמאי ובדרכים הניתנות לפתח את ילדינו כלומדים עצמאיים. היה מעניין מאוד. לקראת המפגש הבא תצא הודעה בפייסבוק של הנהגת ההורים- מוזמנים. תודה לאורית זרמון ולדנה ברג, המובילה אותנו כארגון לומד ומקדמת למידה בדרך הער"כ בבית הספר.

 

יום רביעי 16.11

שכבה י"א ביד ושם – תלמידי השכבה יצאו ליום עיון וסיור במוזיאון יד ושם. יום עיון זה הוא ירית פתיחה לקראת המסע לפולין שיערך בנובמבר 2017   ומשלב בתוכו חומרי לימוד בנושא השואה שהוא הנושא המרכזי בלימודי ההיסטוריה של שכבה י"א.התלמידים התנהגו למופת היו קשובים מאוד שיתפו פעולה באופן יוצא דופן.תודה שוב לנילי אלוני, יש לי הזכות להודות לה זו הפעם השלישית בקובץ זה.  תודה לכל צוות שכבה י"א והמורים המלווים.

 

יום חמישי 17.11

 

כנס שנת שרות ומכינות – תלמידי שכבה י"ב השתתפו בכנס שנת שרות ומכינות אותו העבירו בוגרי בית הספר אשר נמצאים בשנת שרות ובמכינות בכל קצוות הארץ מדן ועד אילת.  ביום זה נחשפו תלמידי השכבה למקומות בהם יוכלו לעשות שנת שרות ולחשיבות הרבה של התנדבות זו. שמחנו לפגוש את הבוגרים הנפלאים שלנו מגייסים תלמידים למכינות הצבאיות ושנת שרות.

 

מגוון האירועים מאתגר את שגית האחראית בין היתר על מערכת השעות והיא עושה מלאכתה נאמנה נוכח כל הפעילויות, הטיולים, המסעות, מורים חולים וכד'  מצליחה בכישוריה הרבים  להכין מערכות חלופיות ולענות לבקשות המערכת וצרכי השעה בחיוך ובנועם ועל כך אנו מודים לך שגית  מקרב לב.

 

חברי היקרים אני מבקש לסיים בנושא הפותח שעמד למולנו בשבוע הזה - האלימות הגואה בחברה, אלימות הלובשת לעיתים אידיאולוגיה מסוכנת, לעיתים היא על עניינים פעוטים, על חניה, לעיתים רבות היא תולדה של פחד מהשונה והאחר. אלימות זקוקה לקרקע דשנה לגדול בה. לקרקע הזו קרא אלי ויזל אדישות. להבדיל מאלימות - נושאת שם- האדישות אין  פנים לה. פניה היא פנינו. אין כתובת לה כתובתה היא כתובותינו.

כדורי המרצח שקיפחו את חיי יצחק רבין חשפו מה מעוללת שנאה ולמה מסוגלות להוביל חוסר סובלנות שאת ביטוייה ניתן לראות בכנסת, בבתי הספר, במגרש הכדורגל, בבית המשפט בבית החולים ברחוב ובחצר.

רצח רבין הפך לכתובת אש בוערת שאותיותיה הולכות וגדלות - הצוואה של יצחק רבין גלומה במילותיו האחרונות, שאותן השמיע לפני היריות ששמו קץ לחייו והן עדיין מהדהדות באוויר: "אלימות היא כרסום יסודות הדמוקרטיה הישראלית. יש לגנות אותה, להוקיע אותה ולבודד אותה".

על רקע המשא ומתן של יצחק רבין ושמעון פרס על הסדרי שלום ביננו לשכננו ישבה קבוצת רבנים הזויים והתירה במילים את דמו של יצחק רבין ב"דין רודף" אלו היו מילים של הסטה מילים הורגות.

אנו יודעים היטב את כוחן של מילים. מילים הורסות ומילים בונות. יש מושג כזה הנקרא שפה מאפשרת לא נרחיב כאן אך זוהי תזכורת חשובה לנו חברי הקהילה החינוכית של ויצו הדסים על החובה לאתר כל הזדמנות  ולהביא מילים בונות. מילים של מורים והורים הבונות את אישיותן וחוסנם של ילדינו. מילים של הורים והנהלה הבונות את התפיסה הערכית של עובדי החינוך. מילים שבונות קשר וגשר בין קהילה הורים, תלמידים וצוות חינוכי.

ביום חמישי הבא במסגרת יום ההורים יתקיימו מפגשי הורה-מורה-תלמיד מפגשים בהם יאמרו מילים רבות. נעשה יחד שהשפה תהיה שפה מאפשרת והמילים יהיו  מילים בונות.

 

שבת שלום אלי וצוות ההנהלה

                                                                                                       

                                     

 

 

 

 

 

t                                                                                                      

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry