> > סיכום שבועי 19.09.17
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 19.09.17

עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום.

ימים מרגשים וטובים עומדים בפתח, ימים של חשבון נפש אישי וקהילתי, זו דרכה של יהדות לציין שנה חדשה, לא במסיבות ולא בספירה לאחור אלא בספירה קדימה, בחיק המשפחה, בחשיבה ביקורתית והערכות אל אתגרי העתיד. את ערב ראש השנה מקדימים הפסוקים הנפלאים של פרשת "ניצבים וילך". משה, שיודע בשלב זה כי לא יכנס אל הארץ המובטחת, מחזק את עם ישראל לקראת הכניסה אל הארץ, אותנו בפני אתגרי העתיד וקושר בין מילים, לכוונות ולמעשים כתנאי להצלחה: "כִּי הַמִּצְוָה הַזֹּאת, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם--לֹא-נִפְלֵאת הִוא מִמְּךָ, וְלֹא רְחֹקָה הִוא.  לֹא בַשָּׁמַיִם, הִוא:  לֵאמֹר, מִי יַעֲלֶה-לָּנוּ הַשָּׁמַיְמָה וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ, וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ, וְנַעֲשֶׂנָּה.  ולא מעבר לים היא  לֵאמֹר, מִי יַעֲבָר-לָנוּ אֶל-עֵבֶר הַיָּם וְיִקָּחֶהָ לָּנוּ, וְיַשְׁמִעֵנוּ אֹתָהּ, וְנַעֲשֶׂנָּה.  כִּי-קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר, מְאֹד:  בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ, לַעֲשֹׂתוֹ."

משה המביא אל העם דברי אלוהים מבהיר כי הבחירה בידנו:  "רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם, אֶת-הַחַיִּים וְאֶת-הַטּוֹב, וְאֶת- הַמָּוֶות, וְאֶת-הָרָע."

ואת החזקה על הארץ הזאת: "וְחָיִיתָ וְרָבִיתָ--וּבֵרַכְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ, בָּאָרֶץ אֲשֶׁר-אַתָּה בָא-שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ."

הינה כל התורה בפסוקים נפלאים המתייחסים לכל מה שבין אדם לעצמו, בין אדם לקהילה ובן אדם לארצו.

השבוע ציינו שנה למותו של איש החזון והשלום שמעון פרס. אופטימי חסר תקנה, בעל אמונה חזקה ביכולתו של עם ואדם. בדברי סיכום למפעל חייו אמר שמעון פרס כי אינו מצטער על דבר שעשה ואם מצטער על משהו הוא מצטער על כך שלא חלם חלומות גדולים יותר. אם משה היה ראשון המנהיגים שקמו לעם נראה לעיתים כי שמעון פרס היה האחרון שבהם. עם לכתו הותיר חלל גדול ואותנו צמאים למנהיגות לאומית.

 

סיכום שבועי:

הימים האחרונים בביה"ס התאפיינו ברוח קהילתית, אספנו יחד מצרכי מזון לנזקקי הישוב, מאות רבות של מצרכים נאספו בכמות חסרת תקדים ואנו מודים לכם משפחות יקרות על ההתגייסות הנרחבת, בזכותכם מאות בתים זכו למשלוח מגוון של מוצרי מזון לחג. תודה לרב נוימן מבית חב"ד על התארגנות נרחבת של איסוף וחלוקה ותודה למאיה מלמד הרכזת החברתית שעוד נזכה להזכיר אותה פעמים רבות.

ועוד במהלך הימים האחרונים נפגשו יחד באולם התרבות, האזנו להרצאות מעוררות מחשבה ונפגשנו יחד מחנכים והורים בכיתות הלימוד. במשך שלושה ימים נפגשו צוותי ביה"ס וההורים לאסיפת הורים ראשונה. כל מפגש נפתח בהרצאת תוכן שהותאמה לשכבת הגיל ובהמשכה מפגשים משותפים להורים ולצוות החינוכי בכיתות הלימוד:

הורי התלמידים בשכבות ז-ח נפגשו עם גלעד האן- חוקר עברות ופשעי מחשב והאזינו להרצאה חשובה העוסקת בנושא הסכנות הטמונות ברשת הנוער כפוגע וכנפגע 

גלעד האן- סכנות ברשת

הורי התלמידים בשכבות ט-י האזינו לרות גנאל – מנחת קבוצות ומפתחת תכוניות מניעה בנושא גיל ההתבגרות. ההרצאה "סכנות בגיל ההתבגרות" עסקה בסיכונים ובסיכויים בגיל ההתבגרות.

הכנה לצה"ל- המסע מתחיל בצעד קדימה. גליה בוצ'קין מנכ"לית חברת "צעד קדימה" מנחה את תהליך הכנה של המשפחה המתגייסת ולקראת גיוס משמעותי:

·       הורי התלמידים בשכבה יא' –  "לקראת תהליכי גיוס" לקחו חלק במפגש מכין לקראת צו ראשון והכנה לצה"ל, שעסק בהכנות לקראת מיצוי מיטבי של היכולות בתהליכי הגיוס השונים. ההרצאה ציידה את ההורים בכלים אפקטיביים יישומיים על מנת לסייע לנערים ולנערות לקראת שרות.

·       הורי התלמידים בשכבה יב'  נחשפו למפגש בנושא המשפחה המתגייסת מתוך ראיית ההורים כחלק משמעותי בתהליכים שעוברים על המתבגרים ביחס לגיוס המתקרב.

תודה למאיה מלמד ולחגית זהבי מנהלת מחלקת הרווחה באבן יהודה על הסיוע בהבאת התכנים החשובים אל אספות ההורים. בהמשכו של המפגש נפגשו ההורים עם מחנכי הכיתות ושוחחו על ההתנהלות הבית ספרית ועל התכנון השנתי  הבית ספרי. נציגי הנהלה והנהגת ההורים עברו בכיתות הלימוד כדי לברך ולהקשיב לצרכים העולים מהשטח. תודה לכל ההורים שטרחו והגיעו להרצאות ולמפגשים הכיתתיים היה נפלא לראות את כולכם. תודה לשותף וליו"ר הנהגת ההורים אפי טנדלר שהסתובב עימי  בכל כיתה וכיתה בכל שלושת הערבים. קהילה במייטבה.

מופע שקטק  שכבה י' - תלמידי שכבה י' צפו והשתתפו במופע קצבי ומלהיב של להקת שקטק, שהקישו על כל מה שרק היה ניתן, בין תלמידי השכבה תלמידנו העולים מכל רחבי העולם ששמחו לקחת חלק בפעילות שפערי השפה לא מהווה אתגר ובין הנוכחים באולם ילדי גני הילדים שבאו לקפץ ולשמוח עם תלמידי שכבה י'. תודה לגלית קלדרון רכזת השכבה ולמאיה מלמד

 

הכנה לשרות משמעותי בשכבה יא' – לאחר שתלמידי שכבה יא' נפגשו  עם נציגי משרד הביטחון, ביום ד' נפגשו עם מנחי הסדנאות של צעד קדימה שהכינו את התלמידים לצו הראשון בלשכת הגיוס ולמה שצפוי בהמשך הדרך. בסיום המפגש קבלו התלמידים סיסמאות לתרגול והכנה למבחני הדפ"ר- דרוג פסיכוטכני ראשוני.  תודה לשרה רז האמונה על כל התכנית הבית ספרית של הכנה לצה"ל. 

במשעולי פולין- כחלק מתהליך ההכנה נחשפים חברי המסע לפולין לתרבות העשירה של יהדות פולין טרום המלחמה. במסגרת ההכנה מקיימים המדריכים והמורים המלווים סדנאות הכנה, בנוסף לביקור ביד ושם הגיע לביה"ס ביום שישי תערוכה ניידת ”במשעולי פולין“ הכוללת תפאורת ענק ואמצעי עזר.

עדות –  אופירה עזריאלי נפגשה עם תלמידי המשלחת לפולין  במפגש שנקרא "אני דור שני וכעת תורי לספר"  במפגש מספרת אופירה את עדותה של אימה ניצולת שואה וכן את נקודת המבט של הדור השני לשואה. תודה לנילי אלוני, לשרה רז ולצוות המלווה, תודה מיוחדת לאופירה היקרה.

חשיפה למעורבות חברתית - במסגרת תכנית "התפתחות אישית ומעורבות חברתית"  תלמידי שכבה י'  מתנדבים  בקהילה. השבוע נחשפו תלמידי השכבה לתוכנית קיבלו הסברים על מקומות ההתנדבות ויצרו קשר עם נציגים של מועצת אבן יהודה, "כנפיים של קרמבו" וויצו אבן יהודה. התלמידים ישתלבו במהלך החודש הקרוב במקומות ההתנדבות השונים וימשיכו את המסורת של התנדבות בקהילה של ויצו הדסים. תודה למירה סילם רכזת תרומה לקהילה ולגלית קלדרון רכזת השכבה

כיתות י'  נעל"ה עולות  לירושלים –  רק הגיעו לארץ וכבר יוצאים לטייל בירושלים להכרת ההיסטוריה היהודית. תלמידי נעל"ה רוסיה, צרפת וחבר העמים ביקרו השבוע ברובע היהודי, עיר דוד, נקבת השילוח. סיור בעקבות ההיסטוריה היהודית. תודה לשרה רז האמונה על כל נושא הטיולים, לאושרת רכזת נעל"ה, לצוות המלווה ולטל המלווה הפדגוגי של תכנית נעל"ה שהצטרף לתלמידים.

מדליקים אהבה – לקראת ראש השנה אנו יוזמים מפגשי אירוח כיתתי של תלמידים עולים חדשים וותיקים. שכבת י' אירחו  השבוע את תלמידי נעל"ה למפגש היכרות וחגיגה משותפת לקראת השנה החדשה. התלמידים נפגשו בארוחת בוקר חגיגית הרימו כוסית לשנה החדשה, שרו את שירי החג  וחילקו כרטיסי ברכה. המפגש היה מוצלח מאוד ולאחר כמה דקות לא היה ניתן להבחין מי החדש ומי הוותיק. תודה למירה סילם, לטל קזרנובסקי, למחנכי הכיתות ולגלית קלדרון רכזת השכבה על היוזמה הברוכה.

שירה בציבור – תלמידי החטיבה התחילו את השנה בשיר ובמזמור. כל שכבה בשעתה נהנתה ממופע מוסיקלי של שירי ארץ ישראל הישנים והטובים לצד החדשים והמוכרים יותר לגילם. התלמידים נהנו מאוד  שרו את השירים בהנאה רבה. תודה למאיה מלמד, ולרכזות השכבה בחט"ב: גלי, ריקי וליאת.

 

ראש השנה

מועצת התלמידים מברכת את תלמידי ביה"ס – נציגי מועצת התלמידים יחד ע"י לירון מרגלית המוביל את הנהגת התלמידים התחילה את השנה בברכת שנה טובה לכל תלמידים ביה"ס. נציגי המועצה התייצבו מוקדם בבוקר בשערי ביה"ס וחילקו לתלמידים דברי מתיקה. שתהיה לכולם שנה טובה ומתוקה. תודה לנציגים וללירון

 

ברכת החג לאנשי החינוך של כפר הנוער לשנה החדשה – כמידי שנה  ולקראת ראש השנה נפגשים כולם ביחד עובדי הכפר להרמת כוסית משותפת. הרב נוימן כיבד בנוכחותו וסיפר על משמעו החג בהיבט החינוכי, זכינו לשמוע תקיעת שופר, ראש המועצה אבי הררי ומנכ"ל ויצו הדסים זאב טויטו ברכו את אנשי החינוך והודו להם. על רקע מילות השיר "אצלנו בכפר טודרא" הדגשנו וזכרנו כי אין אדם לומד אלא במקום שליבו חפץ והוספנו כי אף אין אדם מלמד אלא במקום שליבו חפץ .

חודש אלול הוא החודש האחרון של השנה העברית ומסמן לנו את הדרך אל השנה הנכנסת בראשי התיבות הנגזרים משמו- אני לדודי ודודי לי, מילים שכולן ערבות הדדית בין אדם לחברו. ברוח זו אני מבקש לאחל לכולנו שנה נפלאה של תקשורת מקדמת ושיח בונה ומאפשר. שנדע לכבד האחד את האחר ולפעול יחדיו להשגת מטרות חינוכיות נעלות כי גם אם לא קלה תהיה הדרך  נזכור כי לֹא – נִפְלֵאת הִוא מִמְּךָ, וְלֹא רְחֹקָה הִוא. לֹא בַשָּׁמַיִם, הִוא:  וְלֹא-מֵעֵבֶר לַיָּם, כִּי-קָרוֹב אֵלֶינו הַדָּבָר מְאֹד,  בְּפִינו וּבִלְבָבְותינו, לַעֲשֹׂותוֹ.

שנעשה ונצליח- שנה טובה

אלי וצוות ההנהלה.

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry