> > סיכום שבועי 07.09.17
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 07.09.17

 

חברים יקרים גם השנה נעשה מאמץ להביא בפניכם את אירועי השבוע האחרון מתובלים ולו במעט בדברי הגות ורוח, במסרים חינוכיים ואנקדוטות מתוך אורחות חיינו וקורותינו בויצו הדסים.

הנה נפתחה לה שנת לימודים לאחר ימי הקיץ החמים שהיו ימים של פעילות חינוכית ופדגוגית, הערכות נרחבת הקשורה לכל אורחות חיינו ובכללה אף הערכות מבנית, חידושים ושיפוצים בהיקף חסר תקדים.

הנה מעט מאירועי הקיץ בואך שנת הלימודים תשע"ח:

משלחות הנוער לגרמניה - מזה עשור שביה"ס ויצו הדסים מקיים יחד עם ארגון "דיאלוג" חילופי משלחות נוער עם גרמניה. שנה אחר שנה ילדינו מארחים ומתארחים, החברים הצעירים הם השגרירים הטובים ביותר שנוכל למצוא. בהתנהגות מופתית, בשיח נבון ומכבד, במעשים, בהכנסת אורחים לבבית מביאים את הישראלי היפה אל המציאות האירופית, שלא עושה עמנו חסד ומציגה אותנו באופן שלילי כפי שעולה בתקשורת הכתובה המשודרת והאלקטרונית. למעלה מעשור, שנה אחר שנה מחיצות מוסרות והעמדה הישראלית מובאת לאדמת גרמניה במלוא הדרה, יופייה ותפארתה. במהלך חופשת הקיץ שתי משלחות חילוף נוער התארחו בגרמנייה. האחת יצאה לבלצייג בליווי של ענת אלון ושי זהר והשנייה לבון בליווי של ענת אלון ודנה ברג נושא השואה עולה כחלק מהפעילות ונדון במעגלי השיח. קשרים הנרקמים בן בני נוער נמשכים. בכל משלחת מאפיינים ייחודיים הקשורים לזמן, למקום ולחברי המשלחת וגורם אחד קבוע, בלתי משתנה. אישה אחת, שנה אחר שנה, שוב ושוב דואגת לקיום המפעל החינוכי החשוב הזה, במסירות ובהתנדבות, בכל קיץ ענת דואגת לכל פרטי ההכנה  ולכל נער ונערה. פותחת את ביתה בפני הצוות המלווה. ענת היא בוגרת כפר הנוער ויצו הדסים, מורה לחנ"ג רכזת מגמת המחול ומחנכת כיתה י 7. תודה מקרב לב לענת אלון על עשייה מבורכת ארוכת שנים ועימה לצוות המלווה- שי זהר ודנה ברג. תודה לחברי המשלחת הישראלית ולמשפחות על ההתגייסות, המעורבות המבורכת, פתיחת הבתים והאירוח החם.

קורס הפסיכומטרי - לאורכה של חופשת הקיץ, מדי שבוע ימי א' ו ד' הגיעה קבוצת תלמידים לקחת חלק בקורס מותאם כדי ללמוד לקראת המבחן הפסיכומטרי. השנה ההתעניינות הייתה ערה ונפתחו שתי קבוצות לימוד בהפעלה של לחמן קידום. הפעילות נמשכה עד למועד הבחינה שהתקיים ב 4-5/9 בהצלחה לכל התלמידים. תודה להנהגת ההורים על הסיוע והתמיכה שאפשרה מענה זמין וזול לתלמידים המעוניינים.

קורסי קיץ במתמטיקה - הקורס נפתח עבור תלמידי שכבה ט' המעוניינים לשפר כישורים בכדי להשתלב ברמת לימודים גבוהה. בנוסף התקיימו קורסי קיץ לקראת מועדי ב' במתמטיקה. תודה למורים הרבים שהתגייסו בכדי ללמד בחופשה ובראשם זאב מוצ'ניק רכז המתמטיקה שריכז את מגוון הקורסים.

שיפוצי הקיץ- התחדשנו בסביבה לימודית ובמרחבים לימודיים משופצים בהשקעה נרחבת וחסרת תקדים: מבנה שכבה ז' חודש כולו, כמוהו מבנה שכבה י', חצר ביה"ס בחזית חדר המורים וגם חטיבת הביניים שופצו וחודשו, מבנים נצבעו מבפנים ומבחוץ, תשתית חדר המחול שופצה  וגג מבנה חדרי המקצוע תיאטרון וקולנוע הוחלף, מרחבי ביה"ס זכו לטיפול וטיפוח ועדין נותרו מבנים ופינות נוספות לטיפול. אנו תקווה כי זה הוא סימן לבאות. תודה והערכה לויצו על התמיכה הכספית ולהנהלת הכפר על המאמץ המרוכז והאינטנסיבי. יחד נשמור על הקיים, נוסיף ונשפר. אני בהחלט קורא לכל באי הקהילה להקפיד, לטפח ולשמר בכך נעריך את ההשקעה הרבה וגם נשמרה לשנים למען איכות חיינו והרווחה שלנו עובדים ותלמידים כאחד.

פעילות מגבשת שכבה ז- תלמידי שכבה ז' החדשים הגיעו זה מכבר לימי גיבוש והכרות עם הצוות החינוכי,

תיבת טקסט: הרב שי פרון- אהבה זה כל הסיפורימי ההערכות- צוותי הוראה וחינוך נפגשו להיערכויות אחרונות וגם יום הערכות כלל כפרי שהתקיים בסימן שבעים שנים להדסים. נושא היום המרכזי "עבר הווה ועתיד – 70 שנים לקהילה החינוכית ויצו הדסים"  היום נפתח במפגש מרתק עם הרב שי פרון שעסק בפדגוגיה עתידית ובלמידה משמעותית העולה בקנה אחד עם השפה הייחודית הבית ספרית בדרך הער"ך. עסקנו בהווה סיכמנו בקצרה שנת פעילות מוצלחת והתייחסנו לצפוי לנו בשנה הבאה ואף בשנים הבאות. ברכנו את החברים החדשים שמצטרפים לשורתנו, ולאחר מופע מרגש של יונתן דורון אומן יוצר בוגר הדסים ששר וסיפר על רוח הדסים סיכמנו יום משותף ופורה ליחידות השונות בכפר בארוחה חגיגית

שנת לימודים עומדת בפתח ולאחר הערכות נרחבת אנו מוכנים לה ונכונים, כל אירוע נעוץ בלוח מאורגן ומתוכנן החל מה1/9 ועד ה 20/6.

ביום שבת תקרא פרשת כי תבוא  בבתי הכנסת. פרשת כי תבוא (אל הארץ כמובן לרשתה ולשבת בה ) נקראת שתי שבתות לפני ראש השנה הקרב ובה... ברכות וקללות בפרשה, שני הרים מוזכרים בה (ליד שכם, משני צדדיה של העיר) הצפוני הוא הר עיבל- הר הקללה, דרומה לשכם הר גריזים המביא עמו את בשורת הברכה. עוד מפגש בין ההיסטוריה לגיאוגרפיה. זה סיפור הרקע אך בתוך הפרשה אני מבקש להביא את תשומת ליבכם לאחד המשפטים שצד את עיני ואת מחשבותיי ומובא בפרק כו' של ספר דברים בפסוק ט"ז " וְשָׁמַרְתָּ וְעָשִׂיתָ אוֹתָם, בְּכָל-לְבָבְךָ וּבְכָל-נַפְשֶׁךָ"  לעשות את שאנו בוחרים לעשותו (לחנך, ללמד ללמוד, לאהוב, לעסוק בספורט, באומנות, בחברות, בהכנת ארוחה, כריך וככל אשר תבחרו) בכוונה גדולה, מכל הלב ובמסירות הנפש. זה ציווי נפלא וחשוב שאנו יכולים לקבל על עצמנו. לשמור ולעשות במסירות מתוך הנעה פנימית, לא כלאחר יד. הסיכוי שנצליח גדל, התוצאה תהי טובה יותר ומשמעותית יותר עבורנו. לא צריך ללכת רחוק גם מעשה קטן הנעשה בכוונה גדולה יש בו משמעות וטעם רב. קחו את זה לאן שתחפצו. והנה כי ניתנה בידינו הבחירה, במעשנו ולא במילים נבטא את בחירתנו. רבי עקיבא אמר כי "הכל צפוי והרשות נתונה" אני מבקש  להציע שינוי בסדר המשפט: קודם "הרשות נתונה" ולאחר "הכל צפוי".  נתונה לנו הרשות לבחור ועל פי בחירתנו צפוי לנו..

ממש כנושא פרשה השבוע כי תבוא -   הינה זה בא....

סיכום שבועי:

בכלל ביה"ס

יום א' - יום ראשון ללימודים- ראשוני התלמידים והמורים נכנסו לביה"ס  בשבע ורבע ותוך דקות אחדות מלאה רחבת ביה"ס מאות רבות של תלמידים ומורים בחולצות לבנות ובהתרגשות גדולה. לאחר טקס נפלא ותמציתי באמפי של הדסים התחלנו בשגרה אליה נערכנו. תודה לנילי אלוני רכזת שכבה יב' ולבוגרים שהכינו את הטקס, תודה למירה גלבפיש ולכיתה יב' 8 על התפאורה.

קבלת תלמידי נעלה בביה"ס – לאחר קבלת פנים נרגשת בנמל התעופה ביום חמישי עת נחתו תלמידינו העולים מצרפת, מספרד וממדינות אמריקה הדרומית פקדו העולים את ספסל הלימודים כבר. אנו מאחלים להם הצלחה ומזכירים בהזדמנות זאת כי נחוצים לנו משפחות מארחות. המעוניינים לקבל פרטים בעניין זה מתבקשים לפנות ליעל  העובדת הסוציאלית- 0546613203 או דוריאן קב"ס-  0546427345 .

בחטה"ב

חשיפה למרחבי המצוינות האישית בחט"ב-  השבוע ביום שני ורביעי התחילה פעילות התלמידים במסגרת מרחבי המצוינות. שוב מחיצות הלימוד הכיתתיות נפרצו ותלמידים נחשפו לתחומי דעת על  פי עניין, מרחבי למידה שאינן חלק מסל הלימוד במקצועות הליבה.  משנה לשנה אנו מעמיקים בתחומי הדעת משפרים ומכניסים תחומי עניין חדשים. השנה נחשפים התלמידים:

·       במסגרת האשכול המדעי: חקר החלל, רובוטיקה

·       במסגרת אשכול אומנות: תיאטרון, קולנוע, מחול, אומנות ומוסיקה.

·       במסגרת אשכול חברה וסביבה: אדריכלות נוף וקיימות, מנהיגות בספורט ונשים יזמיות בשוק ההייטק

אני מבקש להודות לדנה מזרחי מנהלת חטיבת הביניים שמובילה את התכנית ולוויליאם פרג'ון היועץ המדעי על עבודת קיץ והערכות נרחבת לקראת פתיחה מוצלחת של מרחבי הלימוד הייחודיים.

בחט"ע

הכנה לצו ראשון - תלמידי שכבה יא החלו בתהליך ההכנה לצה"ל  ולקראת צו הגיוס הראשון. ביום ד' הגיעו נציגי משרד הביטחון וקיימו סדנאות לקראת גיוס בכיתות בשכבה.

השבוע התקיים המפגש הראשון של חברי המשלחת לפולין – המסע לפולין של ויצו הדסים יצא לדרך. אולם התרבות היה מלא מפה לפה. 230 נערים מתחילים את תהליך ההכנה.  המשלחת הגדולה ביותר שהייתה בויצו הדסים עתידה לנוע בפולין בשישה אוטובוסים. במפגש זה הכירו התלמידים את הצוות המלווה, את המדריכים וקיימו מפגשים בקבוצות קטנות. הצלחת המסע תמונה בתהליך ההכנה המשמעותי ואני מאחל לתלמידים ולצוות הצלחה רבה. בבוקרו של יום ד' יצאו חברי המשלחת לפולין ליומיים של סדנאות ודינמיקה קבוצתית בלוחמי הגטאות כחלק מתהליך ההכנה למסע המשמעותי.

עמיתי תלמידים והורים יקרים אני מאחל לכולנו שנה טובה מבורכת ופורה.  ויצו הדסים היא קהילה חינוכית מובילה פורצת דרך, חמה, עוטפת ואוהבת. כולכם: עמיתים, תלמידים והורים חלק מרכזי וחשוב מהקהילה הזו שחרטה על דיגלה הכלה וקידום אישי וחברתי. יחד אתכם נקדם בברכה את תלמידינו הממשיכים ואת החברים החדשים:

·       243 תלמידים חדשים עושים את הצעד הראשון בתיכון בשכבה ז' מהיום זהו ביתכם יחד נלך בבטחה בדרך החינוכית

·       105 תלמידים עולים חדשים, שקיבלו החלטה אמיצה, עזבו מולדת ומשפחה מתקבלים בברכה ובהתרגשות עצומה כבר בשדה התעופה בנתב"ג ומצטרפים לקבוצה הולכת וגדלה של עולים מאחת עשרה מדינות: מצרפת, מספרד, מרוסיה, ממדינות חבר עמים וממדינות אמריקה הלטינית הלומדים, מתחנכים וחיים בויצו הדסים.

·       30 תלמידים מצטרפים לביה"ס בשכבות הגיל השונות

·       16 אנשי חינוך חדשים מצטרפים לצוות החינוכי.

יחד עם חברינו הממשיכים ברוכים תהיו בזה הבית, ברוכים השבים מחופשת הקיץ אל שנת לימודים מרתקת עליה עמלנו עמל רב במהלך החודשים האחרונים.

אנחנו מוכנים אנחנו נכונים, יחד בצנעה נבחר ב בְּרָכָה.  עלו והצליחו ילדינו האהובים שנה טובה ומבורכת.

השביל הזה מתחיל כאן: https://www.youtube.com/watch?v=0hgfLoI-UDA

אלי וצוות ההנהלה

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry