> > סיכום שבועי 25.05.17
צור קשר צור קשר
הדפס הדפס


סיכום שבועי 25.05.17

 

https://www.youtube.com/watch?v=oDaN1jjGpAk

עמיתי, הורים ותלמידים יקרים שלום

שבעה שבועות של ספירת העומר קרבים לסיומם וחג השבועות עומד לפתחנו, במרכזו  סיפור המגילה, סיפור רב מיימדים החודר למעמקי התשתית של עם ישראל. מההיבט הרוחני של מתן תורתנו  אל המצוות, המשפטים והחוקים הנדרשים לחיים מתוקנים בכל חברה אנושית. מההיבט החקלאי המביא את ראשית פירותינו – המאפיין המובהק ביותר של עם המסוגל לכלכל את עצמו, לעמול ולהוציא את לחמו מאדמתו, להשאיר פאת שכחה לעני ולגר החי בקרבנו לו אנו מצווים  לדאוג, לדעת לקבלו, ולדעת לקשור את גורלנו בגורלו. ממש כפי שגורלה של רות הגרה נקשר בגורלו של  בועז, משושלתם קמה לה מלכות דויד ושלמה בנו. חג השבועות הוא גם חג הביכורים ממש כמו בשיר "שיבולת בשדה כורעה ברוח מעומס גרעינים כי רב. ובמרחב הרים יום כבר יפוח השמש כתם וזהב". גם ביכרונו רבים ומשובחים הן בתחום החקלאי והן בתחום החינוכי.  לפניכם קובץ עמוס ומגוון המשקף את שלל הפעילויות והאירועים שהתרחשו בבית ספרנו מאז חזרנו מחופשת ל"ג בעומר, בו כל תת כותרת יכולה הייתה להיות מסמך בפני עצמו. תלמידים ומורים התרוצצו השבוע במרץ מאירוע לפעילות וליוזמה נפלאה של מורה או קבוצת תלמידים ואני השתהיתי נוכח האנרגיה הרבה שאחזה בכם כאילו אנו בעיצומה של השנה ולא בסופה.

סיכום שבועי:

מגמת דיפלומטיה – ביום חמישי 11.5 נפגשו תלמידי מגמת דיפלומטיה עם נציג משגרירות ארה"ב- מייקל  סנודיין המשמש נציג השגרירות כבר 25 שנה בתחום הדיפלומטיה,  התלמידים האזינו להרצאה על עבודתו  של מייקל  ושאלו הרבה שאלות, בסיום ההרצאה כל תלמיד נפגש לשיחה אישית עם מייקל. תודה למייקל על החוויה ועל התמיכה במגמת דיפלומטיה. התלמידים נהנו מאוד מהמפגש . תודה למוניק על ליווי התלמידים.

.

מגמת ערבית – במסגרת שיתוף הפעולה בין בית ספר ויצו הדסים למכללת בית ברל, שעושים את שנת ההתמחות המעשית בבית הספר עצבו הסטודנטים להוראת ערבית 2 חללים. חדר ערבית במרכז להוראה פרטנית (משלים ופתגמים) ומסדרון שכבה ט' (נשים יוצרות בעולם הערבי). תודה לסטודנטים על העיצוב המקסים, לנתנאלה המדריכה של הסטודנטים ולהילה יצחקי רכזת המגמה.

תלמידי אמל"ט רוכבים בשטח- קבוצת ראשונים אמל"ט (אמריקה הלטינית) יוצאת אחת לחודש לרכיבות באזור, בחודש מרץ הילדים רכבו בתור דה טרום – מסע רכיבה בן 42 קילומטרים. כולם סיימו בהצלחה רבה. הילדים נהנים מאוד מפעילות הרכיבה, נכנסים לכושר וזוכים להכיר את האזורים הירוקים והיפים הסובבים את הדסים באמצעות רכיבת שטח חוויתית. תודה לקבוצת אמדוקס על פרוייקט נפלא זה ולכל צוות המלווים.

 

יום א' 14/5

מחאת ההורים- הלימודים התקיימו במתכונת חסרה וחלקית על רקע המחאה של הנהגות ההורים בישוב על השינוי הבלתי צפוי בלוח החופשות, ובעקבות העדר ההסעות מהישוב אבן יהודה ביום האמור. הייתה בכך אמירה חשובה מבחינת הנהגות ההורים, הנושא ככלל זכה לכותרות רבות באמצעי התקשורת השונים וגם המחאה הספציפית זכתה להד תקשורתי. גם זה שעור בדמוקרטיה. נקווה שיצא מתוק מעז.

יום ג' 16.5

מצעד הספרים שכבה ח' ויצו הדסים -  חשיבותה וטיפוחה של השפה העברית . לאחר פעילות השיא השכבתית של חידון השפה העברית במסגרת שיעורי לשון , תערוכת "מצעד הספרים" במסגרת שיעורי הספרות  וההצבעה לבחירת הספר האהוב על תלמידי השכבה, סיכמה השכבה פעילות זו בטקס בו הוצגו התוצרים הדיגיטליים - טריילרים וחידון Kahoot, בסיום הפעילות הוכרז הספר האהוב  על תלמידי השכבה - 'סלפי אחד יותר מדי'. רוב תודות לצוות המורות לספרות  - ריקי אפרת, יעל ספורטה והדר חבאז ולמורות  ללשון - יפה ברק, יפה שריד, נורית אורון, יחיאל אוריאל,  ריקי סהר  ולרכזת השכבה, גלי סברי, על הנעת התהליך לאורך השנה כולה .

יום ד' 17.5

תעודות אחרונות לשכבה י"ב –  ההכנות למסיבת הסיום בעיצומן תלמידי שכבה י"ב נמצאים כאן ימים ולילות לחזרות לקראת הערב הגדול שיתקיים בתאריך 8.6 בין בחינות המתכונת לבחינות הבגרויות. ביום רביעי התפנו התלמידים מעיסוקיהם הרבים והגיעו לבית הספר לקבלת התעודה האחרונה לפני קבלת תעודת הבגרות. הכיתות היו מלאות בתלמידים ומחנכים נרגשים. תודה למחנכי שכבה י"ב, לענת כהן על העזרה עם התעודות ולגלית גלדרון רכזת השכבה.

תחרות שחמט של המינהל -שמח וגאה לבשר לכם שנבחרת השחמט של הפנימייה זכתה  אתמול במקום הראשון הקבוצתי בתחרות ויצו לשחמט בחסות טובה בן דב נשיאת כבוד של ויצו עולמי ובהשתתפות מנחם דרוקר ומשה ביטמן. התלמידים שהשתתפו בתחרות אהרון האווט , פול ולנס, עידן נובחוב – שהגיע למקום שני בשכבה הצעירה, ישראל נובחוב –שהגיע למקום שלישי בשכבה הצעירה.

יום ה' 18.5

הרצאה מגמת ערבית –  תלמידי מגמת ערבית נפגשו עם גונן בן יצחק אשר שימש כסוכן ומפעיל בשב"כ במשך 10 שנים. הוא היה אמון על גיוס והפעלתו של "מסעם חסן יוסף" המכונה "הנסיך הירוק", בנו של מנהיג תנועת החמאס בגדה. סיפורו יוצא הדופן והמרגש, נוגע במציאות היומיומית שלנו כאן במזה"ת וחושף את הדרך בה הצליח להפוך בכיר חמאס לסוכן לטובת ישראל ואת החברות שנוצרה בין השניים. מומלץ לקרוא את הספר "בן חמאס" ולצפות בסרט הדקומנטרי "הנסיך הירוק". תודה לגונן על ההרצאה הנפלאה להילה רכזת מגמת ערבית וללימור כהן שסייעה להוציא את המפגש אל הפועל.

סיור בירושלים שכבה ז'- במסגרת סיום התוכנית של שנת בר/בת מצווה לשכבה ז' יצאו תלמידי השכבה לסיור בירושלים. סיור זה מהווה נדבך נוסף בתהליך הלמידה השנתי במסגרת שיעורי תרבות ישראל ושורשים. השנה היא שנת אחדות ירושלים לציון 50 שנה לאיחודה. סיור זה מפגיש את עברנו כעם, מייצג את ההווה שלנו כמדינה והעתיד המשותף לכולנו. התלמידים ביקרו במשכנות שאננים, ראשית ההתיישבות בירושלים שמחוץ לחומות העיר, קבר דוד המלך, בית הכנסת החורבה, כיכר בית המחסה, הקראדו והמנורה הרובע היהודי וסיימו את הסיור בכותל המערבי. תודה לריקי אפרת רכזת השכבה, מחנכי השכבה ולמורים המלווים.

 

 

"אורורה" שלנו בתערוכת אקומושיין במרכז פרס לשלום –ה"אורורה" של הגיאוגרפים משכבה י' השתתפה בתערוכת "אקומושן" עם סטארטאפים מכל העולם כסטארטאפ מן המניין. התלמידים רואיינו ע"י שני אמצעי תקשורת ורבים גילו בה עניין רב. תודה לתלמידים המקסימים ששיווקו את ה"אורואה" בהצלחה רבה ולחיים זיו האחד והיחיד שמקדם את התלמידים ואת ה"אורואה" בהצלחה רבה.

ערב קולנוע שכבות י' + י"א – ערב סינמה משותף לשתי שכבות שבו צפינו בסרטים קצרים של תלמידי שכבה י"א וקליפים של שכבה י' כמחווה לזמר מאיר בנאי ז"ל. היה ערב מהנה ומרגש ערוך למופת. צפינו יחד בסרטים קצרים פרי עמלם של תלמידי המגמה ששיקפו סוגיות שונות המעסיקות את הנוער בחברה הישראלית. תודה לאבי מרקדו, שי בלנק ועינת פסח המורים לקולנוע על העזרה וליווי התלמידים ולכל התלמידים היקרים במגמת קולנוע על ההשקעה הרבה היה ערב מוצלח מאוד

 

יום א' 21.5

חידון ירושלים –  חידון ארצי לנוער לכבוד  50 שנה לאיחוד ירושלים נערך השבוע בתיכון למדעים ואומנויות בירושלים. רועי רובינשטיין משכבה י' שהעפיל לגמר לאחר תחרויות קודמות השתתף בתחרות והתמודד עם נוער מכל הארץ. תודה רועי על ההשתתפות הבאת כבוד רב לבית הספר תודה לשלומי בן עטר על הליווי של רועי לאורך כל הדרך.

 

יום ב' 22.5.

התבגרות חברות ומה שבניהם –  שכבה ח' צפתה  בהצגה "חברות סוף"  (מהנאה להנעה של רות גנאל). ההצגה עסקה בגיל ההתבגרות - קוד הנאמנות לחברים לבין ערכים אחרים של המתבגר. מה קורה כשצריך לבחור בין שמירת סוד וגיבוי לחבר לבין התערבות ושבירת מעגל השתיקה המופע העלה סיטואציות של מצבי סיכון שונים: מסיבת אלכוהול מאולתרת בבית ריק, ניצול מיני והפצת תמונות ברשת, בניית דימוי גוף ברשתות חברתיות ופגיעה עצמית. הנושא המרכזי הוא דילמות סביב פניה לעזרה במצבי סיכון. באמצעות מונולוגים, קטעי ההנחיה והדרכה- הצופים קיבלו חוויה רגשית וכלי אפקטיבי לקבלת החלטות כדי לדעת האם עליהם לפעול וכיצד. תודה לגלי סברי רכזת השכבה, למורים המלווים ולמאיה מלמד

 

בית מדרש – היה זה המפגש האחרון והמסכם של בית מדרשנו. שנת פעילות של למידה בחברותא מגיעה לסיומה. הפעם הצגנו את תוצרי עבודתנו ודרשנו בנושא מגילת רות ומטבע הדברים התמקדנו בנושא הפרדה. נפרדנו לעת עתה מסיוון המנחה מדהימה שליוותה אותנו השנה במשעולי דרך הער"ך והביאה אותנו לדיונים מרתקים סביב ערכים מדמות הבוגר על פי ארון הספרים היהודי. עם סיום ההשתלמות המוסדית של בית המדרש אני מבקש להודות לאורית זרמון שריכזה את הפעילות, ולדנה ברג שמובילה אותנו בתחום ההשתלמות הבית ספרית והיותנו ארגון לומד. נחזור להיפגש בכוחות מחודשנים בשנה"ל הבאה ונקווה כי יצטרפו לשורותינו הורים ותלמידים.

 

 

בגרות במתמטיקה - מבחן בגרות במתמטיקה- אירוע ההיבחנות המדובר ביותר, שנדון בהרחבה בכל אמצעי התקשורת, ונסקר במהדורת החדשות- עבר באופן רגוע להפליא. פגשתי תלמידים רבים היוצאים מהבחינה מחויכים. אני מבקש להודות לצוות המסור של המורים למתמטיקה העומד בלחצים רבים לאורכה של שנת הלימודים, פועלים בחריצות ובנמרצות ועושים כל מאמץ למקסם את ההישגים של התלמידים.  תודה והערכה לאדם יחיד ומיוחד – זאב מוצ'ניק רכז המתמטיקה ולצוות המורים שזאב מוביל ושוב לשגית רכזת הבחינות ששוב ושוב סוגרת את ביה"ס ומכבה את האור אחרי שאחרון התלמידים סיים להיבחן, אחרון המשגיחים עזב והניירת האין סופית מוכנה בסדר מופתי. מחל מיום ג' משולש חזר להיות צורה של גג, תיכון שב להיות שם של בי"ס על יסודי, חפיפה זה עניין לשמפו ו sin חזרה להיות שם של ארץ ניתן להמשיך עוד ועוד אך נסתפק בזה שזווית חזרה להיות נקודת מבט וכדאי לקחת הכל בפרופורציה. שחררנו כולנו אנחת רווחה.

יום ג' 23.5

מכון וולקני –  ה"סלקטור" וה"דורבנית ייצגו את ויצו הדסים בגמר הארצי של מכון וולקני והגיעו למקום השני מתוך. מדובר בפיתוחים שנבנו במרכז הקיימות "שח"ק ירוק" ע"י תלמידי אדריכלות נוף וקיימות. שני הפיתוחים נועדו לתת מענה לא רעיל למזיק הקשה – זבוב הזית. הזבוב מסוגל לגרום לנזק של 100% לפרי. תודה למסגר משה יצחק ולחשמלאי יוסי בוחבוט על כל ההכנות שנשדרשו לתחרות. תודה לירון שפי, ליורם יפה לחיים זיו רכז שח"ק, לאוריאל יניב  על הליווי לתחרות ולכל התלמידים הבאתם הרבה כבוד לבית הספר.

 

המש"צים - נעלה לירושלים – פעם בשנה לקראת יום חגה של ירושלים עולים המש"צים מכל הארץ לירושלים, התלמידים טיילו, הדריכו ונהנו בעצרת המרכזית בבריכת הסולטאן. תודה לדרורית וללירון על ליווי המשצ"ים.

 

יום שדה ביפו – יום שדה אחרון לשנה זו. ט'5 יצאה לנווט בנמל ובסמטאות יפו. התלמידים נהנו מהניווט, מהפעילויות ומיום נעים במיוחד. תודה לדרורית ולירון המורים לשל"ח.

 

שיתוף פעולה ויצו הדסים ובית ספר חקלאי מסרבייה –  השבוע ביקרו בחממה הלימודית נציגים מבית הספר החקלאי בסרבייה. הנציגים ערכו סיור בכפר ובבית הספר התרגשו מאוד מהביקור בחממה ומהאווירה הלימודית ואף הוחלף מידע הקשור בחקלאות.  לאחר מכן הם שמעו  הרצאה מיוסי אברהמי על הניסויים והעבודות שהתלמידים מבצעים בחממה ועל המזיקים הקיימים ודרכי הטיפול בהם. הנציגים הסרבים הביעו התעניינות רבה מהנעשה בחממה והבטיחו לשוב ולבקר בויצו הדסים ומנגד הזמינו אותנו להגיע ולבקר בחווה שלהם בסרבייה. תודה לידידייה רכז המשק, מורים המלמדים בחממה וליוסי אברהמי המורה לחקלאות בזכות תרומתכם הרבה והידע שלכם הביקור היה מוצלח מאוד.

 

פעילות סיום התנדבות שכבה י"א בלקט ישראל – תלמידי כיתות י"א 2, 8, 7, 11 סגרו לשנה זו את תכנית ההתנדבות בלקט ישראל. התלמידים עבדו קשה במיון ואריזה של ירקות ובהכנת משלוחים לעמותת חסד. ההתנדבות בלקט ישראל משתלבת במערך תכנית הער"ך הבית ספרית, השמה את הערכים של נתינה, ערבות הדדית, ועזרה לזולת כערכים המובילים של בית הספר. תודה רבה למחנכי הכיתות כוכי טלר, אלקה, מירה גלבפיש ומוריס, לברוך ושמעון שהצטרפו להתנדבות חשובה זו תודה נוספת למירה סילם על האירגון המופתי.

 

יום ד' 24.5

הרקדה  –  כמדי חודש ולכבוד יום ירושלים התקיימה הרקדה לתלמידי ביה"ס והמורים. בשעות הבוקר נשמעו צלילים והחלה ההרקדה. התלמידים והמורים כאחד השתפו בריקודי עם וריקודי זוגות. תודה לכל המשתתפים ותודה מיוחדת למאיה מלמד הרכזת החברתית שדואגת להרקיד את כולם.

"כוחו של גורל"- תלמידי מגמת המוסיקה יחד עם מורי ביה"ס לבשו מיטב מחצלותיהם ויצאו יחדיו לצפות באופרה כוחו של גורל. הרשמים שהתקבלו למחרת היום היו נרגשים וחיוביים ביותר. תודה לסימי פרץ מנהלת מחלקת החינוך על שחשפה בפנינו את האפשרות הנפלאה. תודה למילה רכזת המוסיקה ולמורים "שהרימו את הכפפה"

 

יום ה'  25.5

ביקור מרגש- האלוף אביהו בן נון ומי שהיה מפקד חיל האוויר, מקים FIRST בישראל ויושב ראש FIRST בישראל-  ארגון שמעודד ילדים ובני נוער לעסוק בשילוב של מדע וטכנולוגיה בו הם בונים רובוטים. אוריאל לין – ח"כ בעברו, סופר ונשיא לשכת המסחר, עו"ד סודאי סיגל משפטנית מצוות המשרד ובוגרת כפר הנוער ויצו הדסים ביקרו בהדסים כאורחי הכפר וכמי שמתעניינים בפיתוחים טכנולוגיים סביבתיים. חיים זיו ארח והציג וההתרגשות הייתה רבה. אוריאל לין בוגר החינוך הפנימייתי, עו"ד סיגל סודאי בוגרת ויצו הדסים והאלוף אביהו בן נון- גיבור ישראל התרשמו ונהנו. ללא ספק הקשר ימשך לטובת קידום פרויקטים שונים בביה"ס.

הרצאה פמ"י בריאות לחטיבה –  במסגרת שיתוף הפעולה עם פמ"י בריאות התלמידים בחטיבת הביניים נהנים מהרצאות שונות בנושאים מגוונים. הבוקר התקיימה הרצאה בנושא תזונה נכונה, חשיבות ארוחת הבוקר, וגיוון המזון עפ"י פירמידת המזון. התלמידים הביעו התעניינות רבה בנושא ושאלו שאלות רבות. תודה לדנה מזרחי מנהלת חטיבת הביניים, למאיה וליאת רכזת שכבה ט' על תיאום פעילות  חשובה זו.

ערב  שכולו ריקוד  -  שנה ראשונה שלהן במגמה וכבר עולות עם ריקוד משלהן.  ערב מרגש  עם ריקודים אישיים ומיטב הריקודים שלמדו השנה בסטודיו במגמת מחול: ריקוד קלאסי בהנחייתה של נדיה פופ ברקוביץ, ריקוד מודרני בהנחייתה של איילת שריד והקומפוזיציה של שרון אסא הילל בליווי הפסנתרנית שלנו ז'ניה שמלווה את הבנות לאורך כל השנה. תודה למורות המחול נדיה, שרון ואיילת ,לז'נייה הפסנתרנית ולאחת ויחידה ענת אולן רכזת מגמת מחול.

השבוע נקראה הפרשה האחרונה של ספר ויקרא- פרשת בחוקותי אחד המשפטים המעניינים בפרשה: "וַאֲכַלְתֶּם יָשָׁן, נוֹשָׁן; וְיָשָׁן, מִפְּנֵי חָדָשׁ תּוֹצִיאוּ" - תבואת השנה שעברה תהיה כה רבה עד שיישאר ממנה יבול גם כאשר תגיע התבואה החדשה. בהביט החינוכי-  טעם רב בלימוד ובהעמקה במורשת התרבותית שלנו הישנה-נושנה, בהשראתה אנו יוצרים את החדש, את הרלוונטי לדורנו ולתקופתנו. המתח בין הישן לחדש הוא מתח מפרה ההופך את הלימוד במקורות לאתגר מרתק. זה הוא סיפור בית מדרשנו. ישן מפני חדש תוציאו. זה סיפורו של עם וזהו סיפורה של העשייה החינוכית בויצו הדסים הקושרת בין מורשת מפוארת להווה נפלא ועתיד מזהיר. המביט לאחור ולומד, מביט אל העתיד ומתכנן מביט על ההווה וההוויה ועושה

עוד מעט נפרדים...

 סיפור המגילה הוא גם סיפור של פרדה: פרדה מארץ מולדת, פרידה ממשפחה, פרדה מזהות קודמת ויציאה לדרך חדשה, קצת כמו בוגרנו היקרים והנפלאים בוגרי מחזור ס"ה שתכף יפרסו כנף, ייפרדו מקהילה חינוכית שהייתה כבית ומשפחה ויצאו אף הם לדרך חדשה. לסיום אני מבקש להביא אליכם את ברכת החג על רקע שיר פרדה של שלמה ארצי ומילותיו הנפלאות "זה שיר פרידות תמיד אומרים בין השורות, שכמו חידות, פרידות גם הן אינן פתורות..."

חג שמח

אלי וצוות ההנהלה

כפר הנוער ויצ"ו הדסים | לימודי תיכון | פנימייה | מפת אתר | תקנון סליקה
כפר הנוער ויצ"ו הדסים, דואר הדסים 42845, טלפון: 09-8999252, פקס: 09-8995581
עיצוב: איוון טיכיינקו  |  תיכנות: entry